Najděte zaměření svého života

Život je to, co máme tady a teď. Jak řekl Eckhart Tolle:

“Nikdy nenastala chvíle, kdy by váš život nebyl nyní, a nikdy ani nenastane.”

Když se klienta ptám, kdy se cítí naprosto přítomný a soustředěný, většinou odpoví:
“Nevím, kdy jsem opravdu tady a soustředěný. Moje mysl je všude možně a přátelé mi říkají, že neumím odpočívat. Jsem typ člověka “A” a pořád něco musím dělat.”
Zmínila jsem se mu, že být mentálně a emocionálně někde jinde, než je fyzicky, a být zaměstnaný myšlenkami nesouvisejícími se současnými okolnostmi, je úzkost vytvořená jeho vnitřní rozpolceností.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Gratulujeme. Jste skvělí... Děkujeme za čtení příspěvku... 

Registrujte se na webu pro další skvělé dárky... 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Tělo, mysl a duch patří k sobě

Naše mysl-tělo-duch jsou udělané tak, aby tvořily celek plně přítomný každou sekundu našeho života … a fungovaly jako celek.
Když nejsme zcela přítomní, když naše mysl a emoce nejsou na stejném místě jako naše tělo, přicházíme o více než jen pár vět rozhovoru.
Když jsme dokonale zaměření na přítomnost, jsme si vědomi přirozených mysl-tělo-duch reakcí na naši zkušenost, práci, vztahy nebo chyby.
Jsou pro nás určité vhledy: věci, které potřebujeme vědět o sobě, o ostatních a o prostředí, ve kterém žijeme.

Učme se od přírody – spící veverka

Ve všem, co děláme, je k dispozici informace o osobním růstu – v každém nádechu, v každém kroku, ve všem, co vidíme, cítíme, chutnáme a nahmatáváme.
Někdy se můžeme tyto věci učit z pozorování přírody.
Jednou velmi mladá veverka vylezla na strom vedle mého okna a natáhla se na větev, aby si dala šlofíka. Rozhlédla se kolem sebe, jestli je tu bezpečno, zavřela oči, natáhla přední packy na větve a držela se jak o život a poté usnula. Fascinovaně jsem to sledovala.
V okolí tady létají jestřáby. Pozorovala jsem je, jak čekají na stromech, a přemýšlela, jak veverky a jiná malá zvířátka vědí, že tam jeden u nich je, i když jsou skoro neviditelní.
Dneska tu nebyli žádní jestřábi. Žádné další veverky nebyly v okolí, aby ji vyrušovaly. Spící veverku hřál jarní sluneční svit. Byla spokojená, proto brzy usnula. Občas ji trochu povolila tlapka, a i když spala, cítila to a zvedla jí zpátky.
Po pár minutách se začala probouzet – přesně jako lidské dítě, když usne u sledování televize, nebo jedení oběda. Po pár zazvonění budíku byla schopná otevřít oči a připravená běhat a hrát si. Seběhla dolů po stromě a vběhla do lesa, připravena na další chvíle svého života.
Udělala to, co každá moudrá veverka před spaním: sledovala své okolí, věřila svým instinktům, uvolnila se a pak usnula.

Malá veverka žije nyní soustředěný a vědomý život.

Trpíme, abychom byli spokojení

My lidé trpíme, abychom dosáhli toho samého. Mnoho z nás málokdy zažívá v jednu chvíli uvolnění a uspokojení. Proč jsme jediné zvíře, které si myslí, že může vtipkovat se životem, Matkou přírodou a Stvořitelem?
Přicházíme o tolik momentů strachováním se vyhýbáním se nepříjemnostem. Zabýváme se naší minulostí, bojíme se budoucnosti, kritizujeme přítomnost a krutě soudíme ostatní a sami sebe.
Víme, že naše zvyky nevedou ke štěstí a radosti, ale nevíme, jak to změnit.
Pozitivní vědomosti zaměřené na žití nás osvobodí: zbaví nás chronického stresu.

Spojte se se svým tělem

Zde jsou některé tipy, které se dají lehce následovat a zároveň vám dají sílu pro práci na více uvědomělém životě.
Jedním z cílů zaměření se na přítomnost je vytvořit ticho. Když se natáhnete na větev, pohodlně a potichu jako když spí dítě, pochopíte sami sebe a zakusíte pocit úplné důvěry.

1. Přidejte se ke kurzu Tai-chi

Tai-chi nás učí, jak být zcela zaměření na přítomnost a zavázáni v momentu uvědomění.

2. Začněte s praktikování meditace za chůze

Meditace za chůze požaduje koncentrovanou chůzi, během které se musíte soustředit na svůj dech a váš vztah k vašemu dechu, vaše kroky a váš vztah k přírodě.

3. Dýchejte vědomě a mezerově

Mezerové dýchání obsahuje dvě uvědomělé aktivity: uvědomování si dýchání s koncentrací na mezeru mezi nádechem a výdechem.
Mezera nebo krátká pauza je příležitost ke kompletnímu tichu.

4. Začněte poslouchat svoje myšlenky

Naučte se rozeznat negativní myšlení pojmenováním negativních myšlenek jako: úzkost, strach, smutek, frustrace, méněcennost, zklamání.
Postupně začnete zachytávat negativní myšlenky, jak se budou objevovat a v momentě je přeformulovávat do pozitivních myšlenek.

5. Uvědomte si senzace svého těla bez soudů

Uvědomte si škrábání, bolesti, oblasti stresu a vaše fyzické projevy emocí.
Jakmile tohle začnete jednou dělat, zjistíte spoustu věcí o sobě a vašich reakcích. Vědomí obou je začátkem pozitivní změny.

6. Uvědoměle rozdýchejte svou fyzickou bolest

Nezačínejte s velkými věcmi.
Možná jste jen nepohodlně spali a vzbudili se se ztuhlým krkem. Možná vás jen bojí ramena. Najděte místo, které je nejnepříjemnější a začněte do nich dýchat.
Představte si, jak se nadechujete a vydechujete přes nepohodlné místo. Když dýcháte, buďte si vědomi změn, které se s vámi dějí. Ať už se zmírňuje nepříjemný pocit, ať už si vy zvykáte na nepohodlí nebo se prostě oblast zmenšuje a vy se začínáte cítit komfortně.

7. Mějte sami se sebou soucit

Dovolte si cítit to, co potřebujete cítit. Přijměte se takoví, jací v této chvíli jste. Věřte tomu, že sebepřijetí a soucit se sebou samými, jsou nezbytné pro pozitivní změny.