Štěstí není náhoda! Štěstí je víc než asi myslíte…

Anthony Mello ve své knize „Bdělost“ řekl pro mě kdysi nepředstavitelnou věc: že vlastně být šťastní vůbec nechceme.
Neřekla jsem si tenkrát: „To je blázen, vždyť o co jiného mi jde?!“
Ne, přečetla jsem tu knihu až do konce a přestože jsem tenkrát nebyla schopná vnést jeho slova do života, ta myšlenka ve mně zůstala živá. A jednoho dne mi došlo, CO JE VLASTNĚ OPRAVDOVÉ ŠTĚSTÍ.
Že to opravdu není jen náhoda. Že je to způsob bytí, vteřinu za vteřinou.
Že je to naše rozhodnutí a jak je možné se ho dobrat. Jak je možné cítit onen příslovečný klid i uprostřed bouře… radost na tom tobogánu života…
A pár tipů, jak na to, se dočtete v tomto článku.

Otestujte si své štěstí…

Naše mysl je někdy zákeřná bestie. V rámci pudu sebezáchovy nám napovídá spoustu věcí, které nejsou pravda a to ve snaze vyhnout se vnitřnímu rozporu. Tzv. kognitivní disonanci.
Často také vnímá spíš celkový obraz než detaily. Když se mě zeptáte, zda jsem šťastná, odpovím, že ano. Jistě. Co mi také schází?
Zřejmě tak odpoví i spousta lidí – ačkoliv se právě vrátili z práce unavení a vystresovaní, před chvíli se pohádali se svým partnerem a dítě ten den přineslo ze školy pětku. Mají práci, partnera a dítě a večer u grilovačky s přáteli budou přece všechny problémy zapomenuty.
Proč se ale omezovat na takovéto rozmazané kontury štěstí, když ho můžeme mít teď a tady, každou vteřinu našeho bytí, a navzdory všemu?? Ten vnitřní klid…
Však si otestujte, jak vysoko je Váš index štěstí – lakmusovým papírkem je Vaše tělo (a Vaše emoce) .
Způsob, jak to udělat, najdete v článku “Proč nechceme být šťastní?”.

Štěstí je víc než asi myslíte…

Co odpovědělo Vaše tělo? Je uvolněné? Jako mezi nejbližšími přáteli někde na oslavě Vašich narozenin?
A co odpověděly Vaše emoce? Cítíte vnitřní klid, radost, spokojenost, nebo jste podráždění a nazlobení? Cítíte strach?
Toužíte po něčem jiném, než co zrovna prožíváte??
Ano. Štěstí není jen to, že máte to štěstí, že jste v životě dosáhli toho či onoho (nebo že Vám to bylo životem dáno). I pokud si toho opravdu hluboce vážíte. Štěstí je víc. Mnohem víc.
mountains3Štěstí je blažený pocit klidu a radosti vycházející z neotřesitelné vnitřní spokojenosti s během života.
Z ochoty odevzdat se mu, přijímat jeho zákruty, výšiny i hloubky s naprostou důvěrou, schopnost stát při tom nohama na zemi, ale zároveň mířit daleko za veškerá omezení.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Gratulujeme. Jste skvělí... Děkujeme za čtení příspěvku... 

Registrujte se na webu pro další skvělé dárky... 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Stačí se rozhodnout, že zrovna takové štěstí chcete mít…

… a nic Vás nemůže zastavit. Ačkoliv těch překážek na Vaší cestě bude hodně. Každou vteřinu se nás něco z tohoto stavu štěstí snaží vytrhnout.

 • Některé takové překážky stačí překročit.
 • Některé bude potřeba přeskočit.
 • Někdy se budete škrábat do kopce a sotva popadat dech.
 • Jindy budete muset prolézt páchnoucími bažinami, nebo vstoupit do temných strašidelných jeskyní.

Ale to vědomí, CO CHCETE a jakou to má pro Vás hodnotu, Vám bude pomáhat.
Co nám obvykle stojí v cestě? Klademe svému štěstí nekonečné množství podmínek. Shrnula jsem je do 5 bodů:

 1. Já chci a chci a chci!
 2. Tohle se mi nelíbí!
 3. Nechám se ovládat tím malým vystrašeným dítětem ve mně, které pokládá stíny za bubáky!
 4. Ničemu se nehodlám podřídit!
 5. Bojím se!

Podrobněji se o těchto překážkách dozvíte v 2. díle článku “Proč nechceme být šťastní?”
Ano, nejde o nic menšího, než se postavit vlastním lžím, vlastním strachům a s nimi souvisejícím touhám. Vlastní nenávisti i vlastní představě, že “ono se to nějak…” Že já nemusím nic – to ONI! Nic snadného, uznávám.

Jak ty překážky tedy překonat?

 • Chce to dost síly – mít něco, co Vám vlije energii do žil, abyste to všechno ustáli. Abyste se nenechali vyrvat z kořenů ani pořádnou vichřicí. Jak energii čerpat jsem psala zde.
 • Chce to být si vědom toho, co OPRAVDU cítíme a chceme. Abychom zbytečně nebušili tou hlavou do zdi (viz níže). O síle uvědomění a jak ho dosáhnout jsem psala zde.
 • Chce to mít sám sebe opravdu rád. Abychom sami v sobě nalezli tu nejsilnější motivaci  nedělat nic, čím bychom si ublížili. Odolat lákadlům, nenechat se spoutat strachem. Být opravdu svobodní. Jedním z mnoha článků, který Vás může inspirovat k nalezení větší sebelásky je článek “Vždycky je dobré zdrhat! Protože nic z toho není pravda!”
 • Chce to naučit se pracovat s vlastními negativními emocemi. Můj oblíbený lék na ně naleznete v článku “Co dělat, když se cítíme pod psa?? A je to tááák primitivní, Bože…”

coralreefNa mém osobním blogu Žít je umění najdete spoustu článků, ve kterých popisuji své osobní zkušenosti na této cestě.
Chvíle, kdy jsem byla konfrontována s nečekanými úzkostmi a strachy, nebo s hlubokými touhami, a jak jsem si s tím poradila.
Okamžiky, kdy jsem s údivem zjišťovala, že své problémy ve skutečnosti neřeším (jak jsem si naivně myslela), ale že jen tvrdohlavě buším do zdi, zatímco cesta v tom labyrintu vede úplně jinudy.
Klikněte, přihlaste se k odběru a můžete objevovat spolu se mnou…

Pocitu štěstí je tedy možné se naučit!

Krásné video popisující ten stav skutečné nepodmíněné svobody a skutečného štěstí můžete shlédnout zde. Jak vidíte, je to něco zcela reálného. Není to nic, o čem můžete jen snít. Není to nic,  nač musíte čekat, až Vám to spadne do klína.
Štěstí totiž není náhoda! Je to něco, co můžete mít i Vy. Je to sice spousta práce, někdy je to pořádná dřina (ale která škola někdy není?), ale ta práce je ve své podstatě hravá a má smysl!
Nebo snad znáte něco, co má větší smysl než životní štěstí????
Čemu jste ochotní ho obětovat???
Hezký den