Panuje ve Vašem životě Svoboda či (NE)svoboda… ?

svoboda
Skutečnost, že žijeme v zemi, kde máme určité možnosti, nemusí znamenat, že svoboda, kterou disponujeme na osobní úrovni, je taková, jaká by mohla být...Popravdě: Žijeme v úžasné době, kde je svoboda větší, než kdykoliv v minulosti byla.. Žijeme v době kdy můžeme zvolit:
 • kde budeme se svou rodinou žít...
 • jakým způsobem budeme žít...
 • jak o sebe budeme pečovat, či jak se budeme rozmazlovat...
 • jak hodně budeme pracovat...
 • kolik si budeme vydělávat....
 • na jaké školy naše děti budou chodit...
 • jakému poslání zasvětíme svůj život a uskutečníme jej...
 • jak budeme žít v následujících 10-ti...

Přihlašte se, abyste si mohli přečíst celý článek.

Chcete-li si přečíst celý článek a získat přístup také k dalšímu skvělému obsahu na Životě bez hranic, stačí se přihlásit jedním kliknutím.

Připojte se k VÍCE NEŽ 7.000 LIDEM v naší komunitě, kteří zde získávají inspiraci, motivaci a nástroje ke svému osobnímu rozvoji.

Těšíme se také na VÁS. Na shledanou na druhé straně!

Jste našimi registrovanými čtenáři? Vítejte zpátky a přihlašte se zde:
Přihlásit se

Jste tu poprvé? Zaregistrujte se a získejte přístup k našemu exkluzivnímu obsahu:
Chci se registrovat!

 • Evzenie

  Děkuji za velmi zajímavý a pravdivý článek i názorné vysvětlení kam vedou dveře s nápisem bezpečí a kam dveře s nápisem svoboda. Máme svobodu, ale mnoho lidí ji neumí využít a raději hledá pohodlnější řešení. Svoboda znamená nutnost přemýšlet, odhodit zastaralé stereotypní myšlení a zastaralé názory, mít zodpovědnost za svůj život a také umět se poučit ze svých chyb a neúspěchů. Cesta svobody je jako cesta horskou krajinou, nádherná, náročná, je to cesta, která vede k vítězství.

  • Hezký den, Evženie,

   krásně jste to shrnulo, není k tomu co dodat než pouze – děkuji a přeji krásné dny.

   R.

 • Lojza

  Svobodni nejsme nijak vyrazne, rozhodne mnohem mene nez bylo lidstvo jiz
  mnohokrat ve sve historii. Ano, mame vyssi zivotni uroven, mame vetsi
  moznosti opatrit si za penize nejake statky protoze kupni sila i tech
  nejchudsich je historicky vzato obrovska.
  Ale svoboda znamena neco jineho: jak snadne je zacit podnikat? Opravdu se smi rikat vsechno? Opravdu muze clovenk na zahradce pestovat cokoliv jej napadne? Opravdu
  si muze postavit dum tak, jak uzna za vhodne? Muze si postavit auto a
  jezdit s nim? Opravdu ma obcan pravo hajit svuj majetek? Opravdu smi cestovat
  bez dokladu, buzeraci a sledovani? Ne, to opravdu nemuzeme a pred jednim
  stoletim jsme vsechno tohle mohli. Clanek je tedy dost zvlastni fabulaci oprenou vlastne jen o jedinou vyhodu, nadto spornou.

  • Hezký den, Lojzo,

   díky za komentář.

   To co píšete, tak s tím do určité míry souhlasím…

   Na druhou stranu – vždy máte možnost rozhodnout se a začít žít na jiném místě, než v tuto chvíli (asi ČR) žijete a zakusit úroveň svobody jinde…

   Článek je pouze vyjádřením mého pohledu a mých pocitů.

   Přeji skvělý den.
   R.

  • Ondřej Cingl

   Lojzo, musím nesouhlasit. Dnešní míra svobody v euroatlantické civilizaci je z dějinného hlediska neporovnatelná s jakýmkoliv historickým obdobím.
   Jistě existuje mnoho regulace (např. Vámi zmiňované stavebnictví apod.) a celá řada lidí a zájmových skupin se snaží společnost kontrolovat (viz současné sledovací aféry CIA), nicméně osobní svoboda, fakt že patříte jen sám sobě – to je hodnota, která není ani dnes zdaleka samozřejmostí.

   Vaše volání po nesplnitelných maximech svobody, která nebere v potaz zájmy druhých, je nesmyslné a tvrzení „před sto lety…“ se neopírá o fakta.

   Hezký den, těším se na případnou reakci!

 • aves passeri

  Mně se Váš článek také velmi líbí, je to přehledné a čím přehlednější, tím udernější 🙂 Svoboda, nebo bezpečí. Já říkávám svoboda vs. strach. To zní ještě úderněji 🙂 Článek o tom, jak vlastně vůbec neumíme být svobodní, ačkoliv se jako svobodná společnost tváříme (a zde dávám za pravdu i Lojzovi, protože dnes už té skutečné svobody ubývá i na západě čím dál víc). Z bezpečnostních důvodů budou pomalu nosit už batolata na hlavách přilby, aby se nebouchli do hlavy a neumřeli 🙂 Vůbec se nedivím muslimům, že o naši „svobodu“ nestojí. Nestojí, protože ani my s ní neumíme zacházet. Buď máme dojem, že to znamená, že mohu úplně všechno, bez ohledu na ostatní, nebo z ohledu na ostatní radši nedělám ze strachu nic. Až jim jednou dokážeme, že je opravdu možné nezahalovat ženy a věřit jak mužům, tak ženám (bez vzrůstajících počtů nevěr, rozvodů, dětí vyrůstajících v rozpadlých rodinách), tak rádi všechny ty šátky zahážou…. Svoboda je vůbec velmi zapeklitá věc a pro mě velké téma, o kterém bych mohla psát článek za článkem :-))))

  • Hezký den,

   tak napište svůj vlastní pohled a pište článek za článkem 🙂 R.

 • Pingback: Peníze nebo život? Jak vydělávat peníze zatímco budete mít dostatek času na osobní život, rodinu a zábavu ... « Robert Slovák - Kouč a Mentor Robert Slovák – Kouč a Mentor()