Co pro Vás udělá mentor a kde můžete svého vlastního mentora najít Vy osobně? - ŽivotbezHranic.cz

Co pro Vás udělá mentor a kde můžete svého vlastního mentora najít Vy osobně?

Zažili jste někdy situaci, kdy jste se ocitli na rozcestí? Možná důležitá životní křižovatka a sami sobě jste si v duchu říkali, že byste rádi znali názor někoho kvalifikovaného, kdo je z oboru, kdo se v dané situaci orientuje a může dát nejlepší možnou radu?

Radu, která se zakládá jednak na vhledu do dané situace, a jednak na dříve prodělané osobní zkušenosti?

Pravděpodobně ano. Každý z nás si jistě někdy přál mít podobného člověka v zádech – poradce, který vám svými pohledy a zkušenostmi odhalí možné důsledky vašich rozhodnutí, které možná z momentálního úhlu pohledu nebo skrze optiku svých dosavadních zkušeností nejste schopni vidět.

Člověka, který vám umožní podívat se na věci z jiného úhlu pohledu, dá vám doporučení, předá zkušenosti, díky kterým se něco naučíte, nasměřuje vás lepším směrem, upozorňuje na nedostatky a ušetří nějaké “odřené kolena”.

A to je přesně to, co pro vás může udělat váš osobní mentor, pokud si dáte tu práci a najdete si ho. Nebo mu umožníte do vašeho života vstoupit, když se vám sám ukáže nablízku.

Mentor je totiž člověk, který má osobní zkušenosti a zároveň výsledky, kterých chcete dosahovat v oblasti, kterou jste si zvolili.

Není to jen člověk, který radí. Je to člověk, který něco zažil, něco dokázal a jeho rady se opírají o jasné, nezpochybnitelné důkazy. Mentor také jen tak nemluví, nebo jen neradí, ale jedná a ukazuje na konkrétních příkladech – nejlépe svých vlastních.

V tom se například mentoring liší od koučingu – protože kouč vás vede prostřednictvím otázek k podstatě věci, hledáte “jádro pudla” – na většinu otázek si však odpovídáte sami.

Kdežto mentor, ten vás vede jak otázkami, tak dává příklady, doporučení, předává osobní zkušenost. Kouč nutně nepotřebuje působit v oblasti, do které se pouštíte, mentor by měl, nebo by s ní měl mít alespoň určitou zkušenost, aby vám mohl předat to, co funguje a co nefunguje.

Mentor to je člověk, kterému není lhostejný váš osud. Je to člověk, který je nějakým způsobem osobně zainteresován na tom, že se vám povede dobře. Může být přítelem, a dříve či později se z něj pravděpodobně velmi důvěrný přítel stane, ale toto přátelství by nikdy nemělo být na obtíž vyřčení pravdy, kterou nejvíce potřebujete slyšet, abyste se pohnuli ze stávající místa a postoupili kupředu.

Avšak pozor, nenechte se mýlit – mentor tady není od toho, aby za vás přebíral vaši vlastní osobní odpovědnost za váš život. Nikoliv.

Mentor je tu od toho, aby vám poskytl osobní vedení, aby vám poskytl moudrost, kterou měl možnost za svůj život nastřádat a prožít a umožnil vám její zprostředkování bez toho, abyste si tuto moudrost získali prostřednictvím vlastních chyb, ran a odřenin, které rozdávají různé životní situace.

To z vás nesnímá potřebu pracovat, či cokoliv jiného.

Skutečný a konečný výsledek závisí na vašem vlastním závazku danou věc dotáhnout do konce a na vaši vlastní aktivitě.

Mentor slouží pouze jako kompas, který vám ukazuje směr a pomáhá vám najít nejlepší možnou cestu s ohledem na vaší situaci, doprovázenou osobním doporučením, co by bylo dobré udělat.

Mentor vám pomáhá najít odpovědi na otázky, pomůže vám odhalit slepá místa na mapě, kterou se řídíte a koriguje váš směr, pokud je to potřeba.

Mentor je člověk, kdo ve vás věří i tehdy, kdy vy sami v sebe nevěříte. Tento blízký rádce je někdo, kdo vás neustále povzbuzuje a říká vám, že na to máte, že to dokážete. Je to člověk, který je schopen vidět a věřit vašemu úspěchu i když vy sami jej ještě nevnímáte nebo nevidíte.

Ti, kteří vás od něčeho stále zrazují, říkají, že nemůžete, tak to jsou ti špatní – neberte je za své mentory!

Mentor je také člověk, který rozdává naději těm, kteří ji hledají. Rádce je někdo, za kým přijdeš, ale od koho letíš, protože si získal křídla naděje.

Mnoho lidí dělá tu chybu, že od svého mentora očekávají, že jim řekne, co mají dělat. Jdou za ním a očekávají, že jim určí jejich cíle, že jim pomůže, navzdory tomu, že oni sami nevědí, co vlastně chtějí. Ale od toho tu mentor není. Pokud jej takto neefektivně využíváte, pak je mi vás líto.

Za mentorem potřebujete jít tehdy, kdy už víte, čeho chcete dosáhnout a jen potřebujete konzultovat cestu, kterou jste si vybrali. A mentor vám řekne svůj pohled založený na jeho vlastní osobní zkušenosti. Nicméně je na vás, zda tento pohled zakceptujete a budete se jeho radami a doporučeními řídit. Samozřejmě nemusíte. Je to jen na vás.

Mentor také neslouží k tomu, aby poslouchal vaše fňukání. Je tu od toho, aby vám pomohl převzít odpovědnost nad věcmi, nad kterými se ji z jakéhokoliv důvodu bráníte převzít, a udržel vás na té správné stopě. Je tu od toho, aby poukázal na věci, které potřebujete změnit, odstranit nebo zlepšit. Pomáhá vám udržet zaměření na změny a aplikovat je.

„Jak poznáte dobrého mentora?” Jednoduše podle toho, jaké má on sám výsledky v oblasti, do které se chcete pustit a chcete, aby vám dělal průvodce. Jaké zkušenosti v této oblasti získal. Pak také podle toho, od jakých lidí se učil nebo učí a nechal se vést on sám.

Mentoři v roli poradců poskytují rady svým chráněncům, které jim pomohou rozvíjet jejich kariéru, vztahy, finance, zdraví, apod.

Mentora využívají i takové známé osobnosti jako například (zdroj Wikipedia):

  • Autoři – Howard Phillips Lovecraft mentoroval Roberta Alberta Blocha
  • Podnikatelé – Sir Frederick Alfred Laker mentoroval Richarda Bransona
  • Politici – Aristoteles byl učitelem Alexandra Velikého
  • Herci – Laurence Olivier mentoroval Anthonyho Hopkinse; Martin Landau trénoval Jacka Nicholsona; Mel Gibson mentoroval Heath Ledgera
  • Hudebníci – Johann Christian Bach mentoroval Wolfganga Amadea Mozarta, Dr. Dre mentoroval Eminema
  • Sportovci – Eddy Merckx (pětinásobný vítěz Tour de France) trénoval Lance Armstronga (sedminásobný vítěz Tour de France); Bobby Charlton mentoroval Davida Beckhama

A to je právě to, co vám může zprostředkovat komunita života bez hranic.

Máte možnost zde najít svého mentora mezi našimi Autory.

A dříve než jej do svého života přijmete, můžete jej poznávat díky obsahu. Vždy máte možnost položit si otázku – “Jak hodnotné a přínosné pro mě osobně jsou články, videa nebo audio, které v komunitě života bez hranic sdílí tento Průvodce? Má mi co přinést? Pomáhá mi to posunout se? Má smysl se na něj napojt více?”.

Máte tak možnost “NEKOUPIT ZAJÍCE V PYTLI”. Takže se rozhodně neváhejte zapojit.