Dejte sbohem stresu v práci - ŽivotbezHranic.cz

Dejte sbohem stresu v práci

Dělá vám vaše práce každý den vrásky na čele? Dělá se vám každou neděli špatně jen z představy nadcházejícího pracovního týdne? V tom případě zřejmě trpíte pracovním stresem. Naučte se, jak s ním zatočit.
 

Jak se projevuje

pracovním stresem je spojeno mnoho zdravotních problémů, které se na vás mohou negativně podepsat. Tímto nepříjemným stavem s největší pravděpodobností trpíte v případě, že cítíte pocity vyčerpání nebo vyhoření. Ve své práci rovněž mnohdy nemůžete najít pořádný smysl, nepociťujete z ní ani zlomek dobrého pocitu či uspokojení a jste po celou dobu pod tlakem.
Nemyslíte, že je právě na čase se takového obrovského stresu zbavit? Protože v našem zaměstnání strávíme drtivou část našeho života, je opravdu důležité, abychom s ní zbytečně neměli takové potíže.
 

Rizikové faktory

Můžeme jmenovat celkem pět významnějších faktorů, které dokáží pracovní stres výrazně umocnit. Tím prvním je situace, kdy je na nás kladeno tolik nároků, kolik nedokážeme ustát. Pokud nás bude nadřízený zahlcovat úkoly, zřejmě se moc v pořádku cítit nebudeme.
Dalším rizikovým faktorem je situace, kdy pracujeme na pozici, ve které nemáme šanci se dále posouvat a rozvíjet. Stagnace dokáže přinést negativní ozvěnu v podobě zklamání, frustrace a stresu.
Dalším vlivem je míra zpětné vazby jak od nadřízených, tak i od našich kolegů. Je důležité, aby se nám dostávalo uznání za dobře odvedenou práci i poučení pro příště v případě provedených chyb.
Za snad největší stresový faktor v práci lze považovat špatné vztahy na pracovišti. Všichni lidé jsou společenští a touží po určité míře podpory a uznání. Pokud se nedokážeme začlenit do skupiny a stojíme po celou dobu mimo, na naší spokojenosti to rozhodně nepřidá.
Posledním stresovým faktorem je situace, kdy nám přidělené úkoly nejsou jasně specifikovány, dostává se nám minima informací a my vlastně nevíme, na čem správně pracovat. Zaměstnavatel by se proto měl vždy starat o přesný opak.
 
zdraví, zdravý životní styl, zásady, skupina zdraví, facebook zdraví
 

Odstraňte to, co stres způsobuje

Jedinou efektivní cestou pro eliminaci stresu je odstranění důvodů pro jeho vznik. Máte celkem tři možnosti, jak se s takovou situací vypořádat. Můžete se s celou situací smířit a brát ji takovou, jaká je. Pomůže přitom, když si u své práce sepíšete všechna pozitiva. Ta by měla v ideálním případě převažovat nad negativy.
Za druhý způsob lze považovat odchod z celé situace. Jednoduše se rozhodnete, že danou práci již vykonávat nebudete a skončíte s ní. A tou poslední možností je nastolení změn, které vám pomůžou v práci setrvat. Změny se přitom můžou týkat čehokoliv – jak samotné práce, tak vašeho denního režimu, koníčků nebo třeba změny stravování.
Vždy pomůže pravidelně a neustále pracovat na svém osobním rozvoji. V tom vám mohou pomoci koučovací kurzy pod vedením zkušené lektorky a koučky.