Víte, že své pocity můžete v určitých okamžicích modelovat?

Stresovou situaci tak rázem můžete převést do naprosto pohodové chvíle. Stačí se naučit ovládat techniku označovanou jako kotvení v kruhu. V čem spočívá?

O co se jedná

Jedná se o mimořádně efektivní techniku klasického neurolingvistického programování. S pomocí jejich principů se můžete naučit prakticky kdykoliv a kdekoliv namodelovat vámi chtěný stav nebo pocit.

Nastartujete tak svůj osobní rozvoj.

Celá technika spočívá v tom, že si vytvoříte podmíněný reflex. Jedná se o naučenou reakci organismu, kdy určitý podnět vyvolá patřičnou odezvu.

Pokud například slyšíme cinkání příborů, náš organismus již předpokládá, že brzy přijde čas pro konzumaci jídla. A při technice kotvení v kruhu vám půjde právě o to, aby si vaše tělo nový podmíněný reflex zapamatovalo.

Řiďte se správným postupem

V prvním kroku si vybavte určité období ve vašem životě, kdy jste se cítili přesně tak, jak se chcete naučit cítit. To využijete ve stresových situacích – například před důležitou zkouškou, prezentací v práci nebo třeba na prvním rande.

Vybavte si vzpomínku na to, kdy jste byli šťastní, spokojení a nic vás netrápilo a zaměřte se i na ty nejmenší detaily.

Následně si vyberte místo na svém těle, kterého se můžete kdykoliv dotknout. Nejlepší bude nejspíše nějaký bod na hřbetu vaší dlaně. Poté si zvolte jedno slovo, které daný vytoužený pocit symbolizuje a je sladěno s takovým pocitem, kterého chcete dosáhnout.

Dále si na podlaze před vámi představte kruh. V mysli se vraťte k tomu danému pocitu a okamžiku, který jej doprovázel.

Představujte si, že vstupujete do svého tehdejšího těla a vnímáte vše, co jste vnímali i předtím. Jakmile to budete mít, vstupte do pomyslného kruhu.

Jakmile cítíte, že váš zážitek v emoční rovině dosáhl svého maxima, řekněte předem vymyšlené charakteristické slovo a dotkněte se vybraného místa na vašem těle (například bodu na hřbetu ruky).

Vystupte z kruhu a myslete na něco úplně jiného, dopřejte si krátkou procházku.

Následně celý proces několikrát zopakujte. Tím dojde k ukotvení všech pocitů a jakmile se někdy budete opět cítit nepříjemně, stačí vyslovit dané slovo a dotknout se daného místa. Rozdíl bude až neuvěřitelný.

Chcete se o technikách NLP dozvědět více?

Zúčastněte se výcviku pod vedením zkušené koučky, která vás naučí v reálném životě využívat široké spektrum technik.

.

Další články na téma Neurolingvistické Programování?

.

Napsat komentář