Jak na prodej nemovitosti 4 – Smluvní zajištění

V minulých dílech tohoto seriálu jsme se podívali na výběr makléře, se kterým budeme na prodeji naší nemovitosti spolupracovat, připravili jsme si veškeré podklady, nemovitost celá září.Předchozí články seriálu můžete najít také zde: Prodej nemovitosti. Sám, nebo s realitní kanceláří?Výběr kvalitního realitního makléřePřipravujeme podklady k prodejiA nyní nás čeká jeden z nejdůležitějších kroků.Podpis smlouvy s makléřem, resp. s realitní kanceláří, kterou zastupuje. To je totiž dokument, který nás může hodně ochránit nebo nám taky “zlomit vaz”.Předně bychom měli vyhnat ty, kteří chtějí naši nemovitost prodávat bez smlouvy. Dnes to již u prodejů není moc běžné, jako před několika lety, ale například u pronájmů se s tím stále můžete setkat. Smlouvou se chrání i makléř, že za svoji práci dostane zaplaceno, především je to ale Váš nástroj, díky kterému můžete mít celý prodej i práci makléře pod svoji kontrolou a dohledem.

Co tedy smlouva musí obsahovat?

Především řádnou identifikaci obou smluvních stran. Zdá se to samozřejmé, ale mnohdy to tak samozřejmé není. Je v české realitní branži velmi časté, že realitní kancelář podniká pod jedním jménem (zejména franšízové společnosti), ale v obchodním rejstříku mají jméno jiné.

Na smlouvě ale musí být uvedeno jméno dle obchodního rejstříku a podepsána by měla být buď oprávněnou osobou, nebo makléřem na základě platné plné moci, která by měla být ke smlouvě přiložena.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Gratulujeme. Jste skvělí... Děkujeme za čtení příspěvku... 

Registrujte se na webu pro další skvělé dárky... 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Z Vaší strany by oprávněnými osobami ve smlouvě měli být všichni majitelé dle Listu vlastnictví.

Přesnou a úplnou identifikaci nemovitostí. A to znamená třeba nejen dům, ale i pozemek pod ním, nejen byt, ale i společné prostory, dům a pozemek pod domem, zkrátka všechny nemovitosti, které spolu souvisí a jsou faktickým předmětem prodeje. Kupní cenu nemovitostí. Je vhodné napsat kupní cenu i slovy.

Podmínky prodeje.

Do podmínek lze uvést téměř cokoliv. Rozhodně byste si ale měli pohlídat, aby ve smlouvě byla jasně a přehledně uvedená provize RK a podmínky vyplacení.

Stejně tak rozsah povinností RK vůči Vám. To platí i opačně, i vy máte ze smluvního vztahu určité povinnosti, např. umožnění prohlídek se zájemci.

Časté jsou i smluvní pokuty. Zde je potřeba opatrnost. Nejde ani tak o výši pokuty samotné. Ale hlavně pozorní musíme být hlavně v tom, k čemu se případné sankce vztahují!

Stejně tak ale my můžeme do smlouvy uvést sankce vůči RK při neplnění jejích povinností.

Pokud požadujeme určité kroky v prodeji, se kterými by nemuseli kupující souhlasit, je rovněž vhodné je do smlouvy uvést. Klasickým příkladem je třeba vyplácení našeho hypotečního úvěru nebo potřeba pozdějšího předání nemovitosti z důvodu koupě jiné a následného stěhování.

Smlouvy bývají většinou výhradní.

To znamená, že Vaši nemovitost prodává jeden makléř, za jednu cenu a má plný prostor pro prodej. Zde právem můžeme očekávat 100% nasazení makléře a pozitivní výsledek. A my nemáme právo svěřit prodej ještě někomu dalšímu.

Většinou u začátečníků v oboru nebo slabších RK se můžeme setkat i s nevýhradní smlouvou.

Ta nám umožňuje svěřit prodej více makléřům. Jenže ono “čím víc tím líp” tady neplatí. Jednak makléř nemá “jistotu” výdělku, takže se zakázce až tolik nevěnuje a neinvestuje do potřebného marketingu.

Rovněž nemáme kontrolu my, jak několik makléřů nemovitost nabízí. Může se tedy snadno stát, že si makléři začnou mezi sebou konkurovat a to na náš vrub, protože často tlačí svým počínáním cenu dolu.

Z naší nemovitosti se tak stává okrajová záležitost v nabídce, která je sice všude vidět, ale nikdo ji nechce. Z nemovitosti se tak stává propadák. Je to, jako by se Ferrari prodávaly na každém rohu. Za pár dní se okoukají a nikdo je nechce, protože jich je dost.

S nemovitostí je to stejné.

NIKDY se nenechte tlačit do podpisu smlouvy, aniž byste plně rozuměli tomu, co podepisujete!!!

Pokud zde uděláte chybu, bude Vás to stát minimálně dost nervů a možná i peněz. Pokud ale zde podepíšete vyváženou a kvalitní smlouvu, budete mít jistotu, že prodej Vaší nemovitosti bude korektní a v případě nenadálého sporu budete maximálně chráněni.