Jak si udržet pocit štěstí a být šťastný?

Šťastný je ten, který se raduje z maličkostí, má rád sám sebe a je vděčný za vše, co mu život dává.

Jak si můžeme udržet vnitřní štěstí?

1. Co pro vás znamená být šťastný?

Udělejte si vizuální představu chvíle, kdy jste šťastní

2. Chráníme si vnitřní klid.

Nerozhodí nás okolí. Nenaštve nás nic a nikdo. Není nám líto nikoho a ničeho. Smějeme se, když chceme, jsme smutní, když cítíme smutek. Nejsme pod vlivem okolí, nestojí nám za to.

3. Obětovat se, znamená být nešťastný. Šťastní lidé se neobětují.

Nejen děti, rodiče, manžel(ka), partner(ka), šéf, zákazník, ale hlavně MY máme své potřeby, které naplňujeme. Neznamená to nepomáhat druhým, znamená to neobětovat se, neobětovat druhým svůj život a energii.

4. Neočekáváme nic od druhých lidí. Šťastní lidé to rozhodně nedělají.

Očekávání. Je to jako mor, který zahlcuje naši mysl. Něco od někoho očekáváme a pak když to nepřichází nebo to nedostaneme, jsme rozladění, frustrovaní a zklamaní. A my se cítíme nešťastni. Vytváříme si příběhy, domněnky, očekáváme od druhých, že budou naplňovat naše potřeby (a oni je naplňovat nechtějí), očekáváme, že se budou nějak chovat (a oni se tak chovat nechtějí), očekáváme, že budou prostě dle našich představ.

Chci-li být šťastný, musím hledat své štěstí především sám u sebe. Druzí nejsou odpovědní za můj pocit štěstí, ani mi tento pocit nemohou “vyrobit”. Nemohu se tedy na ně ani zlobit za to, že nejsou takoví, jak bych si představoval.

5. Nechceme druhé lidi změnit. Ani jeden člověk, který se snaží změnit druhého nemůže být šťastný.

Když někdo nenaplní naše očekávání (děti, partner, spolupracovník), tak máme touhu ho změnit. Myslíme to s ním dobře. A to je jeden ze základů vnitřního pocitu neštěstí. Nemůžeme nikoho změnit, pokud to nechce sám.

Pokud jste se rozhodli pro trvalé štěstí, usnadněte si svou cestu tím, že přestanete hodnotit jak situace, které se vám v životě dějí, tak i lidi kolem sebe.

Svět není černo-bílý, lidi nejsou dobří nebo špatní, a hlavně to, co vám dnes přijde jako nejhorší věc, která vás mohla potkat např. rozvod, se za rok může jevit jako ta nejšťastnější událost ve vašem životě. A může to samozřejmě fungovat i obráceně.

6. Nikoho o ničem nepřesvědčujte

Užívejte si své štěstí, ale nesnažte se ho předávat ostatním jinak než svým příkladem. Přesvědčováním ostatních lidí o tom, že můžou být šťastní, znamená pustit se s nimi do konfliktu, kdy vy budete vysvětlovat, jak je to jednoduché, a druhá strana vám bude vysvětlovat, jaké překážky taková snaha má.

Být šťastný není o vyhledání všech překážek, které můžou bránit ve štěstí, a jejich následném odstraňování. Překážky totiž vznikají stále nové a zaměřit se na ně znamená nebýt šťastný.

Smiřte se s tím, že své štěstí nevysvětlíte nikomu, kdo za vámi sám nepřijde s žádostí o pomoc. A pokud se vám bude dařit nikomu nic nevysvětlovat, budete opravdu šťastní a lidi se vás sami začnou ptát, jak to děláte.

„Mlčeti zlato“ vám pomůže udržet si svůj klid a štěstí zejména při setkáních s lidmi, kteří se místo pro štětí rozhodli pro problémy a utrpení.

7. Naopak – naše chyby a omyly považujme za příležitost změnit sami sebe.

Každý omyl berme jako lekci, kterou se máme něco naučit. Někdy se nám v životě dějí nepříjemnosti, chyby, omyly, které se neustále opakují jako podle nějakého scénáře. Opakovaná chyba se obtížněji napravuje. Opakovaná chyba přichází, když se nepoučím poprvé.

Jak se statisticky chovají šťastní lidé?

  • chodí pravidelně do parků a lesů
  • pravidelně si pěstují a vyvolávají „vánoční pocit“
  • když se jim v práci nelíbí, dají výpověď
  • čichají ke květinám
  • pravidelně cvičí, pohybují se
  • a nesnaží se být šťastní

A ještě jeden trik pro „štěstí“:
Napište si na papírek jednu věc, kterou jste vnímali negativně a dnes ji vidíte jako pozitivní, a jednu přesně opačnou situaci, která se zdála skvělá a dnes ji tak pozitivně nevidíte.

A nakonec zkouška pro šťastlivce – odvážlivce:

Chcete být opravdu šťastní?

Pokud to myslíte vážně, pak začněte uplatňovat životní filosofii: „Budu žít tak, jako bych měl(a) za měsíc umřít“ Říkáte si co je to za blbost? Není.

Protože existuje možnost, že za měsíc zemřete. Nebo neexistuje?

Anebo snad nejedete autem, neletíte na dovolenou, nejdete na hory, kde bude zrovna bouřka, nejdete plavat do vody, nemůžete spolknout vosu, která vás píchne v krku,…

Říkáte si, že je to morbidní? Tak na to zapomeňte. A ti ostatní to zkuste.

Zkuste žít tak, jako byste měli za měsíc umřít.

Pro vás, kteří chtějí žít a prožít svůj život vědomě doporučuji knihu Deník vědomého života.

Rozšiřte Informace sdílené v článku: Zanechte Komentář...

Napsat komentář