Liposukce – cesta k vysněné postavě

Liposukce je jedna z možností jak získat lepší postavu. Je účinná také při odstranění menšího množství podkožního tuku.

Pro lidi se silnou nadváhou nebo dokonce obezitou je liposukce nevhodná.

Co je liposukce

Liposukce je chirurgický zákrok, při kterém jsou na určitých místech odstraněny tukové zásoby podkožního tuku. Cílem liposukce je formování jednoho nebo více míst těla.

Liposukce je řešením pro ty, kteří chtějí získat lepší postavu. Chtějí vytvarovat břicho, boky, hýždě, stehna, kolena, horní partie paží, lýtka, podbradek, oblasti pod podprsenkou.

Liposukce je také vhodná pro mužská prsa. Pokud máte menší tukové zásoby v problémových partiích vašeho těla a zároveň nepotřebujete výrazně zhubnout, máte normální tělesnou hmotnost, pro vás je liposukce ideálním řešením.

Jak probíhá liposukce

Kritériem pro provedení liposukce není věk, ale celková konstituce a pružnost kůže. Liposukce není vhodná např. pro obézní a pro velmi hubené lidi, kteří mají mylný pocit, že jsou tlusté.

Nejprve vám lékař nakreslí ve stoje fixou partie, které bude odsávat.

V lehu to nelze dělat, když tělo leží, tuk se rozloží jinak. Potom napustí do problémových partií filtrační roztok, který obsahuje znecitlivující látku, adrenalin, aby daná oblast nekrvácela a další pomocné látky.

Po napuštění filtračního roztoku chirurg vpraví tenkou kanylu obvykle v ohybech, aby jizvy nebyly vidět. Začne odsávat tak, že kanylou pohybuje nahoru a dolů, aby se nepoškodila svalová vrstva ani kůže.

Liposukci lze také provést pomocí vibrační kanyly nebo ultrazvuku. Liposukce trvá minimálně hodinu, při větším rozsahu o dvě nebo tři hodiny.

Množství odsátého tuku je individuální, pohybuje se od 50 ml po několik litrů. Po zákroku je třeba nosit elastické prádlo, délka jeho nošení záleží na metodě liposukce.

Jaké jsou nejpoužívanější techniky liposukce

Klasická liposukce

Klasická liposukce je odsátí tuku v narkóze, odsává se několik partií najednou. Po zákroku je nutná hospitalizace a nošení elastického prádla po dobu 6 až 8 týdnů.

Klasická tumescentní liposukce

Klasická tumescentní liposukce je prováděna v lokálním umrtvení, dělají se při ní dvě, maximálně tři menší partie najednou. Tekutina, kterou jsou před odsátím napuštěna místa, obsahuje mimo jiné i anestetikum.

Po zákroku není výrazné omezení a dotyčný mlže odejít domů, elastické prádlo musí nosit 12 až 14 dní.

Vibrační liposukce

Vibrační liposukce se od běžné metody liší pouze tím, že se kanyly neovládají ručně, ale používají se vibrační kanyly. Vibrační kanyly využívají vysokorychlostní vibrace, odsávání je účinnější a šetrnější.

Ultrazvuková liposukce

Ultrazvuková liposukce se od běžné metody liší kanylou zavedenou do podkoží, která produkuje ultrazvukovou energii. Energie rozpustí tukové buňky a tuk je odsát.

Laserová liposukce

Při laserové liposukci je do podkoží zavedena kanyla s laserovým vláknem. Nejmodernější lasery mají dvě frekvence, jedna tuk rozpouští a druha stimuluje podkožní kolagen, čímž pomáhá k vypnutí.

Laserová liposukce je velmi účinná ve spojení s vibrační technikou.

Úskalí liposukce

Liposukce změní tvar těla, odstraní tukové polštáře a vytvaruje postavu. Z krásně vytvarované postavy se však můžete těšit pouze tehdy, pokud si budete udržovat svoji váhu.

Problém nastane, když začnete přibírat, pokud přiberete 3 nebo 5 kg, nic se neděje. Problém však nastane, pokud přiberete 10 kg a více, to vám velmi zhorší postavu.

Není pravdou, že nelze přibrat, když jsou odstraněny tukové buňky. Tuk se ukládá na odsátá místa, ale podstatně méně. Přestože vám liposukce natrvalo odstraní 70 až 80 % tukových buněk a přestože se tukové buňky neumí množit ani dělit, při nadbytečném příjmu energie přiberete.

Zbylé tukové buňky se budou při nadbytečném příjmu energie zvětšovat a ukládat tuk do tukových zásob. Výsledkem je, že se vám tuk nahromadí jinde, ne už např. v oblasti břicha, ale např. na zádech.

Pokud trpíte celulitidou, liposukce vám ji může zhoršit. Liposukcí lze odstranit pouze podkožní tuk, nikoli útrobní tuk, který je uložen v břiše mezi orgány, zejména mezi střevy.

Ti, kdo se těší, že jim liposukce pomůže od pivního břicha, budou zklamáni. Útrobní tuk, který je uložen mezi orgány a střevy nelze odsát, jinak by dotyčný zemřel.

Rozdíl mezi liposukcí a lipolýzou                                                                                     

Mnoho lidí se mylně domnívá, že liposukce je lipolýza. Liposukce je druh chirurgického zákroku, při kterém se odsává tuk. Zatímco lipolýza je neinvazivní zákrok, při kterém se pouze bourají vazby mezi tukovými buňkami.

Cílem lipolýzy je rozpustit tukové buňky a nechat je odejít z těla vlastním lymfatickým systémem. Při lipolýze se tukové buňky neodsávají.

Kolik zaplatíte za liposukci

Liposukce je kosmetický chirurgický zákrok, zdravotní pojišťovny ji nehradí.

Výše částky, kterou za liposukci zaplatíte, závisí na zvolené metodě a také na partii, kterou si necháte odsát. Za jednu partii zaplatíte cca 25 000,- Kč, v případě laserové liposukce 30 000,- Kč.

Pokud si zvolíte liposukci v narkóze a necháte si odsát všechny partie, které lze odsát, zaplatíte za liposukci více než 60 000,- Kč. A to není vše, k tomu je třeba připočítat cenu za předoperační vyšetření, za anestezii, hospitalizaci a také za stahovací prádlo.

Autorka: Evžena Janovská

Rozšiřte Informace sdílené v článku: Zanechte Komentář...

Napsat komentář