Také si někdy stěžujete, že máte špatnou paměť? Že si nemůžete vzpomenout na věci, které jste se naučili?

Vzpomeňte si na chvíle ve školních lavicích, kdy jste slyšeli od učitele věty:

Nojo, blbosti si pamatujete dobře, ale to důležité ne.

Jakto, že jste si ty „blbosti“ dokázali zapamatovat snadněji? Proč mají tyto věci tendenci nám utkvět v paměti déle?

Proč si pamatujeme “blbosti”

Odpověď je snadná – protože jsou nějakým způsobem bizarní, zábavné, plné barev a pocitů. Když si vybavíte svou poslední dovolenou, tak si nepředstavíte bílou stránku papíru popsanou textem.

Představíte si něco, co jste dělali, jaké jste u toho měli pocity, jak to vypadalo, co jste tam slyšeli, apod. To je ten důvod, proč si to dokážete i po tak dlouhé době vybavit.

Spolupracujte se svým mozkem

Pokud se snažíte za každou cenu něco naučit pouze z lineárních textů, půjde vám to mnohdy ztěžka. Důvodem je to, že mozek nefunguje v lineárních textech. Mozku se líbí představy, barvy, obrazy, pocity, souvislosti.

Pokud vaše auto jezdí na Natural 95, nebudete ho tankovat ničím jiným. To samé platí i pro váš mozek – dávejte mu správný “benzin” a  překvapí vás svým výkonem.

Jak si více zapamatovat

  •  Vizualizujte si to

Máte se naučit nějaký cizí termín, slovíčko, historickou událost či matematický vzoreček? Přestaňte se učit nazpamět a místo toho raději zapojte představivost. Udělejte v mysli bizarní obraz toho, co se chcete naučit.

Tohle vám může zvláště pomoci, když se učíte něco abstraktního. Klíčem je v mysli vyvolat co “nejšílenější” obraz. A nebojte se vytvářet skutečně bizarní představy. Jsou to vaše pomůcky a nemusíte je nikomu říkat.

  •  Nakreslete si to

Zde platí to samé jako u prvního příkladu. Dělejte vše proto, aby vaše výtvory byly co nejvíce atraktivní pro mozek. To znamená hodně barev, bizarní tvary, souvislosti mezi jednotlivými věcmi. Kreslete na přeskáčku a ne lineárně pod sebou.

Propojujte jednotlivé věci šipkami. Můžete si i nakreslit myšlenkovou mapu, které vám pomůže získat přehled a utřídit myšlenky.

  •  Naučte to druhého

Nechce se vám učit? Tak se sami neučte a naučte to kamaráda. Nebojte se, nemusí to být skutečný kamarád, stačí i fiktivní.

Cílem je v sobě přehodit „výhybky“ a přistoupit k procesu učení z druhého pohledu. Z pohledu učitele.

Místo přeříkávání si věcí potichu či v duchu v hlavě si představte sebe jako učitele a zkuste danou látku, kterou se učíte, vysvětlit svému imaginárnímu kamarádovi. Vžijte se do role učitele a mluvte nahlas.

Zprvu se vám to může zdát divné a nepřirozené, ale na to si postupně zvyknete.

Často zjistíte, že i když jste si mysleli, že danou věc umíte, při vysvětlování nakonec odhalíte, kde máte ještě rezervy.

  •  Hýčkejte svůj mozek

Pokud se učíte příliš dlouho, ztrácíte koncentraci a z procesu učení nic mít nebudete. Respektujte tuto skutečnost a dávejte si mezi učením pauzy.

A pauzami myslím i pauzu celodenní, kdy necháte své myšlenky a získané vědomosti v hlavě utřídit a dozrát do dalšího dne.

Učení není jen o tom, kolik času do něj investujete, ale jak chytře ten čas využijete. Když své myšlenky necháte dozrát, možná si všimnete, že si pamatujete nejen více, ale daleko snadněji.

Přestaňte si namlouvat lži jako: „Mně už je 40, už mi ta paměť moc neslouží“. Všichni máme skvělou paměť, jen nám neřekli, jak ji používat.

Dělejte to, co je pro mozek přirozené a dokážete se naučit mnohem více a snadněji než ostatní.

Napsat komentář