Kdo nese odpovědnost za výsledek u pohovoru?

Mnoho uchazečů o zaměstnání neví, co přesně by měli napsat do životopisu nebo jak by se měli prezentovat na osobním pohovoru. Často se potom mohou uchylovat k ne zcela optimálním řešením.

Někdo se rozhodne používat žargon, kterým mluvil na předchozí pozici. Jiní se snaží mluvit přesně tak, jak se domnívají, že to jejich budoucí zaměstnavatel ocení.

I to má samozřejmě nějaké výhody, když se ale snažíte říci příliš mnoho anebo se příliš soustředíte na to, jak zníte, zaměstnavatel bude zmatený a nebude si jistý, co mu vlastně můžete nabídnout.

Mluvte krátce a jasně

Žijeme ve velmi rychlé době. Informace přijímáme v krátkých větách a ne v dlouhých květnatých proslovech. Tohle je obzvlášť platné v situaci, kdy se představujeme jen jako jeden z mnoha. Proto je zcela zásadní učinit vaše představení stručným a jasným.

Jak ale na to?

Zaprvé musíte převzít plnou odpovědnost za to, co říkáte. Ujistěte se, že pevně věříte tomu, co budete říkat. Pokud tomu tak není, bude pro vás mnohem obtížnější tyto informace přesvědčivě sdělit.

Další, za co máte odpovědnost, je, že o svých slovech nebudete ani trošku pochybovat. Pokud jste jeden z nejlepších prodejních a marketingových expertů, řekněte to. V těchto situacích se vždy objeví obavy, aby tohle sdělení nebylo interpretováno jako chvástání.

Pokud je ale to, co říkáte, skutečně pravda a budete schopni toto své tvrzení v další konverzaci podepřít, jde o pouhý fakt a z chvástání vás nikdo nemůže podezírat. Vašeho budoucího zaměstnavatele zaujmete už jen tím, že jste dokázali spojit to, kdo jste, s tím, jak chcete aby vás vnímal.

Čím chcete pokračovat?

Když už jste jednou převzali odpovědnost, rozhodněte se jaká je nejdůležitější informace, co chcete posluchači předat. Měla by to být první věc, kterou zmíníte. Pokud jste mluvčí zákaznického servisu, řekněte, že jste mluvčí zákaznického servisu.

Nepopisujte dlouze, co jste dělali v minulém zaměstnání. Na to bude čas, až se rozhodnou vás poznat blíže. Pokračujte druhou nejvýznamnější věcí, kterou chcete, aby o vás věděli. Ideálně to je něco, co vás odliší od ostatních, co vás udělá unikátními.

Třeba jste v něčem dobří a navíc to můžete vyučovat ostatní. Tyto první dvě informace, které o sobě sdělíte, umožní osobě, která vás poslouchá, si vás přestavit na konkrétní pozici.

Dejte si záležet i na závěru

První dvě informace o vás ještě doplňte několika důkazy o tom, že to, co děláte, děláte dobře. Pokud to nedokážete vyjádřit v jedné nebo dvou větách, už jste se pustili do přílišných podrobností.

Pokud to je opravdu pravda, dokážete to vyjádřit v několika bodech nebo pár větách. Pokud nemáte tyto úspěchy, ukažte jak dobře jste dělali vaši minulou práci a jak vás to bavilo.

Nakonec ukažte, jak nesmírně vás práce zajímá a baví a jak moc je pro vás důležité, dělat svou práci dobře a tím pomáhat celé korporaci.

Rozšiřte Informace sdílené v článku: Zanechte Komentář...

Napsat komentář