Síla postoje a přesvědčení

Často se snažíme si splnit nějaký cíl nebo se něco naučit. Mnohdy bychom se do toho i pustili, ale brání nám v tom jedna věc – naše přesvědčení.

Přesvědčení, že na to nemáme nebo to nikdy nemůžeme zvládnout. A přitom nás dělí jedna myšlenka od toho udělat první krok.

Stop negativním přesvědčením

Pokud tohle vezmeme na oblast učení, mnohdy se stává, že se lidé dostanou do pasti svých přesvědčení, které o studování mají.

Mnozí jsou navyklí ze školního systému, že se stačí něco naučit, napsat test a pak to klidně zapomenout.

„Proč bych se to měl učit pořádně, když to potřebuji jenom na test.“ Hodně lidí zaujímá takový postoj k učení. A jak vyjdou školu, jsou rádi, že už se nic učit nemusí, protože s ním mají spojené nepříjemné zážitky.

Může to být jinak

Máte-li záměr, ať už jste studenti nebo ne, se něco naučit, je jeden faktor, který bude ve vaší schopnosti se učit hrát důležitou roli. A tím je postoj. Postoj je něco, co v sobě musíte rozvinout. Není to technika, kterou si přečtete a pak použijete. Je to něco, co si každý v sobě musí najít sám.

Jak změnit postoj

Pokud se učíte výhradně jen na prolezení u písemek, nebo pokud se sebevzděláváte, je zřejmé, že když bude člověk zaujímat postoj, že mu se stačí naučit pouze na zkoušky a dále nic ne, z dlouhodobého hlediska se toho moc nenaučí.

Takový postoj neprospívá nejen učení, ale i dosahování jakéhokoliv našeho vytyčeného cíle.

Kolik by toho ale člověk dosáhl, kdyby zaujal postoj, který ho bude podporovat v jeho cestě za cílem, či při snaze se něčemu naučit?

Zaujměte pohled z vyšší perspektivy

Mějte před sebou vždy tzv. „velký obraz“.orel

Ptejte se otázkami: “Co mi to přinese?“ „Co to přinese druhým lidem?

Učíte se jen na prolezení u testu? Změňte tento postoj tak, že naleznete v dané látce něco, co může přispět vašemu budoucímu učení.

Pochopení této látky vám může následně pomoci pochopit další už třeba zajímavější látku. Připomínejte si tento fakt a snadno překonáte bariéru nechutě a demotivace.

Mocná otázka „Proč?“

Ať už děláte cokoliv, měli byste mít na tuto otázku zodpovězeno. „Proč dělám to, co dělám?“ Přemýšleli jste někdy nad tím?

Odpověď mnohdy není složitá. Pokud ale někdy máte nedostatek motivace a zodpověděli jste si dříve na tuto otázku, odpověď na ni vám může ztracenu motivaci dodat.

Jak řekl Henry Ford:

„Pokud si myslíte, že můžete, nebo že nemůžete, v obou případech máte pravdu.“

 To samé platí u učení. Dosáhnete pochopitelně jiných výsledků, učíte-li se něco, protože vás to fascinuje a chcete tomu přijít co nejvíce na kloub, nebo jestli se učíte něco jen proto, abyste složili zkoušku, apod.

V obou případech dosáhnete výsledků – rozdíl bude v tom, jak ty výsledky budou kvalitní.

Mějte silný důvod pro to, co děláte a zaujměte k tomu pozitivní postoj, který vás bude podporovat a motivovat.

Rozšiřte Informace sdílené v článku: Zanechte Komentář...

Napsat komentář