Jak slavili vánoce naši předci?

Naši předci slavili vánoce především jako svátky vztahů. Na stole nechyběly dobroty, ale ty nebyly hlavní, ty pouze dokreslovaly atmosféru vánoc. Hlavní byly vztahy.

Naši předci slavili vánoce v klidu, vzájemném porozumění, jeden si udělal čas na druhého.

Přestože neexistovala televize, naši předci se o vánocích nenudili, naopak měli bohatý program, který sestával z různých vánočních zvyků, např. lití olova, koledování na o svátku sv. Štěpána, apod. Ve vánočních koledách, vánočních kostelních skladbách nám naši předci zanechali zprávu, o tom, co bylo předmětem jejich slavení vánoc.

Vánoce byly pro naše předky oslavou narození Ježíše Krista, našeho Boha a Spasitele, oslavou vzájemného obdarovávání se. Dárky byly symbolem vzájemného obdarování se, dělat jeden druhému radost, pomáhat si.

Naši předci se dokázali radovat z maličkostí, což nám často chybí.

Vrcholem Štědrého večera nebyla spousta dobrot a vánoční dekorace, i když ani ta nechyběla, luxusní dárky a televize, ale půlnoční bohoslužba a čas jeden na druhého. V tom spočívalo tajemství slavení vánoc našich předků v atmosféře klidu, pohody a vzájemného porozumění.Vánoce jsou svátky vztah ne luxusu a přejídání se.

A jak je slavíme my?

I my toužíme oslavit vánoce v atmosféře klidu, pohody a vzájemného porozumění, i my chceme udělat o vánocích svým blízkým radost. A tak se honíme, pečeme, uklízíme, nakupujeme luxusní dárky, na které si mnohdy půjčíme, nakupujeme spousty potravin, více než potřebujeme, věnujeme péči vánoční výzdobě.

Vrcholem vánoc je nadbytek tučného a sladkého jídla a televize. A někde v nitru cítíme, že nám něco chybí, něco, co nechybělo našim předkům.

Chybí nám poselství vánoc: vánoce jsou o vztazích, ne o nadbytku jídla a drahých dárcích.

Zkusme si letos udělat více času jeden na druhého, více vnímat potřeby druhých, umět naslouchat. Dobré sváteční jídlo a dárky patří neodmyslitelně k vánocům, nemusí se jednat o kvanta jídla a drahé dárky, i drobné dárky potěší, důležité je udělat druhým radost.

Vánoce jsou svátky vztahů ne luxusu a přejídání se.Televize, internet má své místo v našich vánočních dnech, nemá však vyplňovat jejich většinu. Větší část času stráveného u televize nebo internetu můžeme nahradit společným programem, může se jednat např. o kulturní akce, vánoční koncerty, sportovní akce nebo procházky a posezení u dobrého svařáku nebo návštěva Betlémů, zpívání koled, apod.

Někteří z nás slaví vánoce jako pomoc druhým, dávají svůj čas a připravené jídlo těm, kteří si ho nemohou připravit nebo těm, kteří jsou osamoceni. Někteří chodí o vánocích s dárky a dobrým jídlem navštívit např. seniory v domovech důchodců, kteří by jinak byli sami. Nejenže je potěší a obdarují, ale sami odcházejí obdarováni o životní moudrost a příklad trpělivosti seniorů, které navštívili.

Vánoce jsou prověrkou vztahů a toleranceVánoce jsou svátky vztahů, ne luxusu a přejídání se.

Scházíme se u vánočního, zejména štědrovečerního stolu, každý má jiné zájmy, jiné potřeby. Jak vše sladit, když každý má jiné požadavky, někdo je např. vegetarián, nejí maso ani ryby, někdo drží např. žlučníkovou dietu a chce si také pochutnat a někdo má rád klasické vánoční jídlo.

A to není vše, bývá i střet zájmů, např. manželka křesťanka chce jít na půlnoční bohoslužbu, zatímco její ateistický manžel chce jít do hospody, dospívající děti chtějí být na internetu a tchyně chce donekonečna všechny bavit stále stejnými historkami, které už všichni znají nazpaměť a které už nikoho nezajímají.

Zde je třeba prokázat velkou diplomacii a schopnost jednání a porozumění.

Řešení není v tom, že se někdo „obětuje“, ale ve vzájemné dohodě a vzájemné spolupráci. Pokud jsou v rodině mezi členy pevné vztahy a během roku si každý udělal vzájemně čas jeden na druhého, určitě dojde ke vzájemné dohodě a všichni prožijí vánoční atmosféru plnou nejen dobrot, ozdob a světel, ale i klidu, pohody, vzájemného porozumění, obdarování se a vzájemné pomoci jeden druhému.

Autorka: Evžena Janovská

 

 

Napsat komentář