Mnoho z nás se nechá velice snadno vytočit. Urazí nás, co lidé říkají, věci v televizi, rozdílné politické názory (převážně v dnešní době), hluk, hudba, dopravní zácpy, počasí, naše rodina, jiný úhel pohledu a mohli bychom pokračovat dál. Většina z nás je přesvědčena, že má pravdu a že lidé, kteří s nimi nesouhlasí, se mýlí, nebo jsou přinejmenším ‚pošetilí‘.

Ačkoli se většinou snažím být co nejotevřenější, chápavý a snadno s ostatními vycházet, je pravda, že je možné mě vytočit stejně snadno jako kteréhokoli z mých známých. Mnoho z mých názorů o životě, ostatních a toho, jak by věci měly být, je neuvěřitelně povýšených. Dokážete se s tím ztotožnit?

Ale co když je opravdu těžké nás urazit? Rozhodně to neznamená, že bychom opustili naše hodnoty či názory, je to spíš o tom, že jsme si vybrali, že necháme ostatní lidi a věci být takové, jaké jsou. Bereme osobně spoustu věcí, které s námi nemají nic společného. Čím více na něco reagujeme, tím méně svobody a míru máme. Když mě někdo nebo něco opravdu ‚spustí‘ a já se zaměřím pouze na onu osobu nebo věc, obvykle přijdu o skutečný dar, lekci a podstatu (tj. stín nebo zrcadlo, které mi tato negativní věc nastavuje, abych mohl zlepšit něco v sobě nebo svém životě).

Jste zosobněný vztek?

Zde je několik věcí, které můžeme dělat, abychom se nenechali tak snadno urazit:

Pamatujte si, že všechno není jen o Vás.

I když to může vypadat, že někdo je vůči nám neomalený nebo něco se děje přímo nám osobně, většinou věci, které bereme osobně nebo se jimi necháme vytočit, s námi mají minimum či naprosto nic společného.

Mějte pochopení pro druhé.

Zatímco nemusíme jednoduše dovolit lidem, aby se k nám chovali špatně nebo po nás ‚šlapali‘, pokud pro ně máme pochopení místo toho, abychom předpokládali, že po nás jdou, život kolem nás bude mnohem mírumilovnější. Často když ostatní lidé jednají způsobem, který považujeme za ‚urážlivý‘, je to proto, že sami prožívají těžké časy.

Mít pravdu (a vztek) nebo být šťastný? Rozhodněte se sami.

Jak říkával můj přítel a mentor Richard Carlson: „V životě máš možnost volby – můžeš mít pravdu anebo můžeš být šťastný, nikdy obojí.“ Jak úžasná připomínka. Když jsme posedlí, jak mnoho z nás bývá (a to včetně mě), tím, abychom měli vždy pravdu – je velmi snadné nás vytočit. Když se rozloučíme s naší potřebou mít pravdu, vytvoříme prostor pro to, abychom byli šťastní, mírumilovní a radovali se ze života.

Dnes a po zbytek tohoto týdne – vyzývám vás, abyste se nenechali vytočit. Schválně sledujte, co se stane, jak se budete cítit a jaký dopad to bude mít na vás a ty okolo vás. I když to ze začátku nejspíš bude náročné, zaznamenáte velký rozdíl v kvalitě vašeho života.

Mimochodem, je rozhodně lepší se zaměřit na to, co nás činí šťasnějšími, než se neustále vztekat nad tím, co ten či onen řekl :).

Napsat komentář