Změna je neustálou součástí našich životů

V dětství jsem nikdy nečetl „Alenku v říši divů“. V průběhu let jsem pochopil předpoklad příběhu mladé dívky o cestě do světa fantazie, světa hodně jiného, než to, co předtím zažila. Jak se život pohybuje vpřed, přechází z únoru do března, uvědomil jsem si, že zažívám „přechod“, který se týká mé koučovací praxe. Až do tohoto bodu, mé trenérské zkušenosti byly téměř výhradně s jednotlivými klienty. Tito klienti ke mně přišli z různých zdrojů (doporučení od předchozích klientů, popůrné skupiny, lidé přicházející na mé webové stránky, atd.). Se vstupem do roku 2013 se objevilo několik dalších příležitostí rozšířit dosah mého koučování tak, abych byl schopen jej nabídnout skupinám, spolupracovat s ostatními aliančními partnery, a dokonce nabízet některé další přístupy při práci s mými jednotlivými klienty.

Dlouholetá praxe nedává patent

Moje koučování se zaměřuje na oblasti kariéry a životního stylu. Díky tomu vždy pracuji s klienty, kteří jsou v té či oné podobě v procesu transformace. Někteří uvažují o nové profesní dráze. Jiní se rozhodují, jak teď vyvážit svůj život, když se jejich životní okolnosti liší od těch před několika lety. A i když pracuji s cílem usnadnit druhým díky mému koučování přechod ke té či oné změně, neznamená to, že mám patent na jednotlivé kroky nebo pocity, kterými člověk prostřednictvím tohoto procesu projde.

Při plánování, o čem budu v březnu psát na své blogy a do newsletteru, jsem se rozhodl, že budu věnovat pozornost různým perspektivám změn. Zjistil jsem, že nejlépe se mi píše, když jsem schopen sdílet to, s čím se osobně setkávám. Ve snaze najít citát pro tento měsíc, který by sjednotil celé téma, jsem byl inspirován provést výzkum citátů z „Alenky v říši divů“. Matně jsem si vybavoval citát, že „když nevíte, kam jdete, pak každá cesta, kterou se vydáte, vás tam dovede“. Tak jsem začal googlit citáty z „Alenky v říši divů“ a narazil na webové stránky, které identifikovaly 86 takových citátů. A i když jsem našel ten o jakékoli silnici, která vás tam zavede, našel jsem několik dalších, které se mi líbily mnohem více. Zaujal mě zejména jeden, který nejlépe podporuje téma mých webových stránek pro tento březen, a následně bude skutečně podepírat všechno, co tento měsíc napíšu.

Změna může být velmi matoucí

Změna může být velmi matoucí.

Citát, který jsem si zvolil, pochází z pera Lewise Carrolla a zní takto: „Jak matoucí jsou všechny tyto změny! Nikdy nevím, kým budu od jedné minuty ke druhé.“ Není právě toto, co cítíme, když v našich životech dochází ke změnám? Ať už jde o změnu, kterou na nás náhle hodí životní situace, nebo jde o naše vlastní rozhodnutí, jakmile se nacházíme v přechodové fázi, ne vždy víme, co se bude dít dál. Je to špatné? Může být, pokud se rozhodneme nechat změny, aby nás převálcovaly. Pokud se rozhodneme, že necháme na náhodě, ať se postará o naše další kroky, často se pak můžeme stát velmi vzdorujícími vůči změně, která se nás týká. Nicméně, pokud budeme dělat svá rozhodnutí s porozuměním, že si můžeme vybrat, jak budeme jednat v daném okamžiku, a před tím, než učiníme další rozhodnutí, posoudit, co se stalo, pak přechodová fáze může skutečně být cestou za poznáním.

„Alenka v říši divů“ byla napsána před více než 150 lety. Nicméně, lekce a zprávy, které jsou v ní obsažené, jsou velmi použitelné i v dnešním světě. Jak každý z nás bude procházet naší životní cestou v průběhu března, těším se, jak s vámi budu sdílet některé z myšlenek a perspektiv týkajících se životních přechodů, se kterými jsem se setkal. Já vás chci na oplátku povzbudit, abyste se mnou sdíleli některé z lekcí jste se naučili, když docházelo k přechodům ve vašich životech.

Rozšiřte Informace sdílené v článku: Zanechte Komentář...

Napsat komentář