Hypnóza

je druh psychoterapie a používá se k léčbě neurotických potíží (jako je fobie, tréma, neurastenie nebo neurotická deprese), psychosomatických onemocnění (ekzémy, žaludeční a trávicí potíže, astma a jiné), závislostí (hlavně u odvykání kouření a u slabších forem alkoholismu); uplatní se i při odstraňování stresu, zvládání bolesti, například u onkologicky nemocných nebo v souvislosti s porodem, a s dávkou zdravé skepse lze vzít v potaz i popis jistých úspěchů kupříkladu v léčbě plešatosti nebo neplodnosti.

Málokterý terapeutický přístup budí mezi laickou veřejností tak barvité představy a polarizované názory.

Najdeme skupinu nadšených zastánců i odmítačů; lhostejných je relativně málo.

Z toho vycházejí i postoje k hypnotizérovi – od naprostého spolehnutí se na jeho „zázračné“ schopnosti po poznámky o jeho duševním zdraví.Klient často přichází k hypnoterapeutovi až poté, co navštívil nejednoho lékaře a léčitele a vyzkoušel dostupný lékárenský sortiment.

Bere hypnózu to jako “poslední možnost” a často se velmi snaží, aby mu pomohla (čímž ale působení narušuje).

Pravda je taková, že někomu hypnóza pomůže a někomu ne – zázraky neumí, ale při vhodném postupu u alespoň trochu hypnabilního klienta je šance na zlepšení jeho stavu slušná.

Hypnóza je léčebně využitelný změněný stav vědomí charakteristický zejména zvýšenou sugestibilitou zhypnotizované osoby.

Hypnóza

Průběh hypnózy

Při hypnóze je subjekt soustředěn na to, co mu hypnotizér říká.

Přitom se „odpojí“ od vnějších podnětů i běžného proudu myšlenek.

Velmi oslabené je rovněž kritické myšlení, což umožňuje přijímat sugesce (sdělení hypnotizéra) bez jejich zpochybňování.

Jako příklad vezměme prohlášení

„Je vám dobře“: za normálně bdělého stavu vyvolá takový výrok spíše polemiku; v hypnóze má však moc navodit spokojenost.

Hypnóza je v ideálním případě stav poddání se, kdy člověk nemusí nic řešit, nic dělat, na nic samostatně myslet.

 

Napsat komentář