Jak investovat a klidně u toho spát?

Jaký typ investora jste?
Tak jak jste dopadli s domácím úkolem  z minulého článku?

Určili jste si svou měsíční částku pro investování?

Napsali jste si měsíční cíl písemně? 

Sepsali jste si i své prohlášení?

Jakou si dáte za úkol známku? :o) 

Pokud jste si alespoň nenapsali měsíční úsporu a nerozhodli se, kam začnete ukládat, zda na splácení dluhů nebo už na vytvoření rezervy, nepokračujte ve čtení článku a raději vyčleněný čas použijte na předcházející úkol. 
Pokud je Vám to nepříjemné, zkuste úkol rozdělit na co nejvíce částí a dělat postupně. Úkol je to sice jednoduchý, ale pro mnoho lidí nepříjemný. Udělejte alespoň první krok z rozpitvaného domácího úkolu, než se pustíte dál do čtení. 
Udělejte alespoň první krok z rozpitvaného domácího úkolu, než se pustíte dál do čtení…..
Hotovo?

Vašim cílem je samozřejmě získat tolik peněz, abyste si mohli splnit své cíle a to v co nejkratším termínu (zn. včera bylo pozdě ☺).

Některé typy investic však nejsou pro každého.

Ne, že by šlo o nějakou investiční skupinovou diskriminaci. Důvodem je to, že pokud Vám daný typ investice nebude vyhovovat, nejenže budete zbytečně nervózní, co se s Vašimi penězi děje, ale s největší pravděpodobností Vám po pár letech dojdou nervy a investici zrušíte.

To by samo o sobě nemuselo být vůbec špatné, pokud by člověk investici většinou nerušil v ten nejnevhodnější okamžik, tedy v době, kdy jsou trhy nejníže.

Investice je totiž zrovna ve ztrátě a začnete mít hned pochybnosti. Kam to půjde dál? Co když přijdu ještě o víc? Co když se to nezlepší? A právě v tento moment lidé nejčastěji své investice opouštějí.

To je však právě špatně, jelikož trh se zase otočí časem k lepšímu (byť to může trvat i pár let) a nakonec na tom v dlouhodobém horizontu vyděláte.

Když je trh na minimu, je naopak lepší zainvestovat ještě více, jelikož nárůst v dalších letech bude o to větší.

Dobrou variantou také je se o investici vůbec nezajímat a poprvé ji zkontrolovat až uplyne Váš investiční horizont. To se sice lehce řekne, ale hůř provede . 

Hlavní chyba je proto obvykle již na začátku, tedy v době, kdy jste se pustili do investice, kterou Vaše nervy neunesou.

Proto je dobré již na začátku zjistit, jaký je Váš postoj k riziku. K tomu slouží investiční dotazník, který by měl každý zkušený finanční poradce mít. Můžete se otestovat hned i v našem dotazníku*.

* Stačí napsat prázdný mail na info(at)realityinvesting.cz, do předmětu uvést “zaslat dotaznik investora” a dotazník Vám rádi zašleme.

Pokud jste konzervativní investor, nevěšte hlavu. Sice pro Vás bude lepší držet se jen konzervativních produktů, ale každý člověk je jedinečný a největšího úspěchu dosáhne v souladu se svými silnými stránkami.

Následující obrázek ukazuje příklad z trhu cenných papírů. Nemusíte samozřejmě sami nakupovat jednotlivé instrumenty. Na trhu je mnoho fondů a všechny uvádí, jak procentuální zaměření jejich portfolia, tak pro jaké typy investorů jsou určeny. 

Konzervativní investor by se měl soustředit u cenných papírů hlavně na peněžní trh (např. státní pokladniční poukázky) a dluhopisy (obligace). Akcie by měl využívat jen částečně. Čím jste méněkonzervativní, tím více můžete ubírat z konzervativních produktů (peněžní trh a dluhopisy) a přidávat na akciích.

typy_investoru

Důvodem pro toto rozdělení je jejich standardní cenový vývoj (volatilita). Zatímco peněžní trh téměř nekolísá a nehrozí tedy ztráta hodnoty Vašich investic, akcie naopak kolísají hodně.

Proto se Vám může u akcií stát, že ihned po zainvestování půjde jejich hodnota např. o 30% dolů. A to se zejména konzervativním investorům nelíbí a čekat až hodnota zase vzroste, zkrátka nevydrží a investici raději hned zruší. 

Konzervativní investor bude lépe spát, pokud své prostředky vloží do konzervativních fondů. Mezi ně patří i např. penzijní fondy. Může také ale využít produkty s garantovaným výnosem jako například spořící účty, stavební spoření, zajištěné fondy nebo programy zhodnocení zajištěné nemovitostmi.

Nenechte se ale mýlit, konzervativní produkty jsou vhodné stejně dobře i pro agresivnější investory. 

Každý by měl mít totiž pohotovostní rezervu uloženou např. na spořícím účtu a měl by také diverzifikovat své investice do jiných sektorů, jako jsou např. nemovitosti. Diverzifikací se budeme zabývat hned v příštím článku.

Konzervativní investor bude však do těchto konzervativních produktů investovat většinu svých prostředků, zatímco agresivnější jen menší část. 

Vrhněte se tedy do našeho testu, ať jste zase o krok blíže k dosažení Vašich investičních cílů. 🙂

Rozšiřte Informace sdílené v článku: Zanechte Komentář...

Napsat komentář