Již od starověku se člověk snažil co nejvíce si prodloužit život. Touha po nesmrtelnosti se projevovala ve snahách starověkých i středověkých alchymistů vyrobit elixír života, který by učinil člověka věčně mladým a nesmrtelným. To se sice nikomu nepodařilo, jsou však známy případy lidí žijících v Japonsku a v oblasti Kavkazu, kteří se dožili ve zdraví a spokojenosti sto let.

V čem spočívá jejich recept na dlouhověkost?

Jejich recept není složitý, spočívá ve správné životosprávě, kam patří strava bohatá na všechny zdraví prospěšné látky, dostatek spánku, odpočinku, pohybu i pobytu venku. Ne nadarmo říká staré známé přísloví, že kam chodí slunce, tam nechodí lékař.

Kvalitní strava bez chemických přísad nebo s jejich minimálním množstvím, bohatá na zeleninu, ovoce, ryby, ořechy a semínka, celozrnné obiloviny, luštěniny působí blahodárně na naše zdraví a tím i na kvalitu života. Příroda nám připravila v potravinách látky, které nejenže naše tělo potřebuje, ale také látky, které přímo zázračným způsobem posilují naše zdraví.

Jako příklad lze jmenovat česnek, cibuli, brokolici, karotku, mořské časy, hlávkové zelí, jablka, ryby, zázvor, křen, olivový olej, ořechy, hroznové víno, lesní ovoce, pohanku a další celozrnné obiloviny, luštěniny, tvaroh, zakysané mléčné výrobky a bylinky. A nejvhodnější nápoj? Obyčejná pitná voda a zelený čaj.

Eliminace stresu, optimismus, laskavost, porozumění pro druhé, dostatek relaxace oddaluje stárnutí a prodlužuje život. Stres, zejména dlouhodobý, je nepřítelem našeho těla i naší mysli. Již klasická čínská medicína nás poučuje o tom, že negativní emoce jako je hněv, strach, závist, nenávist ničí zdraví svého nositele a zkracují jeho věk. Východní medicína klade důraz na celkovou harmonii a na celistvý pohled na člověka. Hledí nejen na jeho aktuální onemocnění, např. žaludeční vředy, ale na jeho celkový zdravotní i psychický stav.

Střídmost je cesta ke zdraví i dlouhověkosti

Střídmost znamená ukázněnost a schopnost naslouchat skutečným potřebám svého těla a dodávat mu vše, co potřebuje. Kromě pestré, pravidelné, kvalitní stravy v přiměřených porcích je třeba také tělu dopřát dostatek spánku odpočinku i pohybu. Nedostatek spánku, zejména nočního, znamená nedostatečnou regeneraci organismu.

Výsledkem bývá předčasné stárnutí, chronická únava, nemoci a také snížená činnost mozku, tj. myšlení i paměti, to se samozřejmě negativně podepíše na psychickém stavu i na celkové výkonnosti.

Na cestě k dlouhověkosti může pomoci vitamín D

Vitamín D zpomaluje stárnutí zvýšením aktivity telomerázy. Telomeráza je enzym, který zabezpečuje obnovu telomery v kmenových buňkách imunitního systému. Buňky imunitního systému (bílé krvinky) jsou jediné buňky, které si zachovávají schopnost obnovy telomery, ostatní tkáně tuto schopnost po narození ztrácejí.

Telomery jsou koncové oblasti chromozomů, které chrání úseky nukleových kyselin před ztrátou, poškozením, chybnými kombinacemi i přepisem genetické informace během dělení buněk. Procesem neustálého dělení buněk se časem telomery odbourávají a tím se zkracují.

Zkrátí-li se délka telomery pod minimální kritickou hodnotu, chromozomy ztrácejí část genetických informací a tím i schopnost dělení a buňky se již dále neobnovují. Projevem zkracování telomery je snížená schopnost buněk, nárůst nemocnosti, stárnutí.

Tímto způsobem má vitamín D vliv nejen na imunitu, ale i na proces stárnutí, který lze zpomalit. A to díky zvýšení aktivity telomerázy, která zpomalí proces zkracování telomery. Vitamín D hraje významnou roli v ochraně telomery před zkracováním, je tedy jeden z přirozených faktorů dlouhověkosti. Nedostatečná aktivita telomerázy a zrychlené zkracování telomery byla vědci pozorována u lidí s obezitou, onemocněním srdce a cév, diabetem, revmatoidní artritidou, depresí.

Vědci učinili nový objev na cestě k dlouhověkosti

Tímto objevem jsou humři, lépe řečeno jejich schopnost produkce enzymu telomerázy, která je schopná do nekonečna obnovovat jejich buňky. Jsou tedy nesmrtelní? Jistěže ne, u humrů se hovoří pouze o „biologické“ nesmrtelnosti, nikoli o skutečné nesmrtelnosti.

Humři mohou onemocnět, utrpět zranění a lze je také zabít. Humří schopnost není klíčem k nesmrtelnosti, ale je klíčem k prodloužení života. Humří buňky nejsou na rozdíl od našich buněk naprogramovány ke stárnutí. Humři nemohou na rozdíl od nás zemřít na nedostatečnou látkovou výměnu, jejich telomery se na rozdíl od našich neustále obnovují.

Přes všechny vědecké objevy zůstává klíčem k dlouhověkosti, pevnému zdraví, spokojenosti, štěstí a dobré fyzické i psychické kondici zdravý způsob života.

Autorka: Evžena Janovská

Napsat komentář