Vzhled je pro nás důležitější než skrytá podstata?

Zrovna minulý týden jsem slyšel prohlášení, které čas od času slýchám od některého z účastníků mých seminářů. Řekl: „Je lepší pěkný vzhled, než se jen dobře cítit.“ Chápu tento pocit, sám jsem ho mnohokrát měl. Nicméně, jak tak o tom přemýšlím, a odvozuji si z toho důsledky pro naše životy a naši kulturu, jsem hluboce otřesen. Opravdu není lepší dobře vypadat, než se dobře cítit, ale mnozí z nás žijí jako by to přece jen byla pravda.

Mně osobně obavy o vlastní vzhled – a to jak můj fyzický vzhled, tak i jak mě vnímají ostatní lidé – způsobily v průběhu mého života hodně bolesti, utrpení a stresu. Častěji, než bych chtěl připustit, a dokonce i v této době, ztrácím velké množství energie obavami, jak vypadám po fyzické stránce, a přemýšlením, co si o mně ostatní myslí, a trávením času a vyhazováním peněz ve snaze vypadat co nejpozitivněji to jen jde, a to na mnoha povrchních úrovních.

Je náš vzhled naší posedlostí?

Jak tak poslouchám lidi kolem sebe, sleduji zprávy v médiích, a všímám si stavu našProč si všichni si kontrolujeme svůj vzhled?í kultury, uvědomuji si, že nejsem jediný, kdo je posedlý vzhledem. Proč to děláme? Myslím, že odpověď na tuto otázku se trochu liší pro každého z nás. Zásadně se však dojdeme k tomu, zda je důležitější vzhled nebo podstata. Mnozí z nás by raději měli hezký dům, pěkné auto, úžasné tělo, spoustu peněz, a všechny vnější materiální známky štěstí, bohatství a úspěchu … než aby se cítili skutečně šťastní a naplnění, měli pocit hojnosti a vděčnosti a vytvářeli skutečný úspěch a mír ve svých životech. Nevím, jestli to děláme ze škodolibosti nebo záměrně sabotujeme sami sebe, ale myslím si, že většinou neznáme žádný jiný způsob, jak to udělat, a spoustu toho děláme nevědomě.

Jak získat vnitřní klid

Výzvou pro mě a pro nás všechny je jít hlouběji, říct pravdu o tom, kdo jsme, jak se cítíme, a jaké jsou naše motivy … a změnit své myšlenky, názory a činy. Stejně jako mnoho věcí v životě, když se zaměříme na to, co vlastně chceme (tj. cítit se spokojeni sama se sebou, vytvořit opravdový pocit naplnění a zažít v našem životě skutečný vnitřní klid), další věci se často postarají sami o sebe.  A i kdyby to tak nebylo, koho to zajímá, naše pozornost je zaměřena ve směru toho, co je pro nás pravdivé a skutečné, tak jako tak.

Jinými slovy, pokud se  nejprve zastavíme a oceníme, jak skvělí už jsme a jak je náš život už úžasný, a zaměříme se na skutečnou PODSTATU toho, kdo jsme a co chceme přilákat do svého života (nejen povrchní VZHLED oněch věcí), vytvoříme uzemněný pocit důvěry a vděčnosti za nás a naše životy. To nám umožní odebrat svou energii a pozornost od věcí, které nejsou důležité (jako je to, jak vypadáme, co si o nás ostatní myslí, naše hmotné posedlosti, atd.) a věnovat je věcem, které jsou podstatně důležitější (jako milovat sami sebe, milovat ostatní, být vděčný za život, a jim podobné).

Rozšiřte Informace sdílené v článku: Zanechte Komentář...

Napsat komentář