5 principů pro bezstarostné rozhodování

Jak vybrat tu správnou cestu, když stojíte na rozcestí?
Jak se rozhodnout, máte-li dvě nebo více možností, které se zdají být stejně dobré?
Postupně jsem se naučil principům rozhodování bez starostí. Našel jsem způsob, jak si vybrat a bezstarostně proplouvat nekonečným proudem rozhodnutí, který musíme absolvovat každý den, aniž bychom příliš váhali nebo byly ochromeni strachem. 

Pojďme se nyní podívat na to, jak se jednoduše rozhodnout, dát věci volný průběh a zbavit se jakýchkoliv pochybností:

1. Neusilujte o dokonalost.

Nikdy nebudeme dělat dokonalá rozhodnutí a snaha taková rozhodnutí činit, nás akorát ochromuje.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Gratulujeme. Jste skvělí... Děkujeme za čtení příspěvku... 

Registrujte se na webu pro další skvělé dárky... 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

2. Získejte více informací.

Nedovolte, aby vás to příliš zdrželo, ale pravdou je, že rozhodnutí často odkládáme, protože nemáme potřebné informace. Zeptejte se sami sebe, jaké informace k rozhodnutí potřebujete? Můžete je získat? Pokud ano, sežeňte je hned — hlavně však nedovolte, aby vás chybějící informace v rozhodnutí zdržovali.

3. Vyzkoušejte metodu pokus-omyl.

Nemáte-li dostatek informací — a není to neobvyklá situace — prostě se nějak rozhodněte. Vážně nezáleží jak, upusťte od snahy dělat za každou cenu správná rozhodnutí a zkrátka zvolte jednu z možností. Pak možnost chvíli testujte a uvidíte, co se stane. Takovému postupu se říká metoda pokus-omyl a často jde o nejlepší způsob, jak získat potřebné zkušenosti. Něco vyzkoušíme, vidíme, jak to funguje, a pro příště máme nové informace, které nám pomohou k tomu, aby naše budoucí rozhodnutí byla lepší. Pokud se na to díváte takto, všechna rozhodnutí jsou jen řadou pokusů a omylů, přičemž nezáleží na jejich výsledku, protože jakýkoliv výsledek je dobrou zkušeností.

4. Zapojte intuici.

Váháte-li a nemáte dostatek informací, zbavte se pochybností a prostě se rozhodněte. Jakým způsobem se rozhodnout? Můžete si hodit mincí, ale také můžete dát na své instinkty. Co vám našeptává intuice? Začněte jí naslouchat — často jde o nevědomé rozhodnutí založené na velkém množství faktorů, které vědomě nedovedeme zvážit a tak naše podvědomí přijde s okamžitým rozhodnutím. Intuice se může mýlit, ale i tak je to v pořádku: z výsledků se poučíme, ať už dopadnou jakkoliv. Jednoduše se učte naslouchat své intuici a následovat její hlas.

5. Zbavte se pochybností.

Vyzkoušíte-li si tyto principy, zjistíte, že se není čeho obávat. Nepotřebujete být dokonalí a špatným rozhodnutím svět končí jenom velmi zřídka (alespoň do teď žádné rozhodnutí ke konci světa nevedlo). A i když dějiny jsou plné mrtvol, které udělali špatné rozhodnutí, stále je zde milionkrát více rozhodnutí, které nemají žádné špatné důsledky. Špatné rozhodnutí vás obvykle nezabije, jen vás něco naučí. Takže se zbavte pochybností a zkrátka si vyberte.´

Zkoušejte a dejte tomu volný průběh.

Jakmile se začnete učit vzdát se dokonalosti a pochybností a začnete na rozhodnutí koukat jako na určitý experiment, budete se s praxí zlepšovat. Naučíte se rozhodovat lépe, rychleji a s větším zapojením intuice. Brzy budete svými každodenními rozhodnutími proplouvat zcela bez problémů. Nejprve se na bezstarostné rozhodování zkuste zaměřit vědomě, mějte na paměti všech 5 výše uvedených principů, a postupem času to půjde stále snadněji.

Rozhodování je něco, co děláme celý život a proto by to pro nás nemělo být složité. Avšak naše mysl má sklon aktuální rozhodnutí přeceňovat a myslet si, že jsou neuvěřitelně důležitá — pravdou však je, že jen zřídkakdy jde o tak velkou věc. Nejde o kubánskou krizi — nerozhodujeme o osudu národů. Vnímejte rozhodnutí jako příležitost ke zlepšení a budete šťastní za každé bezstarostné rozhodnutí, které vám přijde do cesty.