Čchi kung je komplexní cesta za štěstím. A dnes na ni už vyrážíme i z Brna.

V Brně se od roku 2013 učí nejrozšířenější styl čchi-kungu u nás – styl Orel v hnízdě. Co to ten čchi kung je? O tom jsem u sebe na blogu kdysi napsala celý článek Co je to vlastně ten čchi kung?, protože mi přišlo velká škoda, že něco tak účinného zná u nás tak málo lidí…
Bývaly doby, kdy zájemci z jihomoravského kraje museli jezdit až za Plzeň na víkendové semináře. A bývalo nás dost. Ta několikahodinová cesta z Brna do Vidžína, malé vesničky na západě České Republiky na bývalou faru uprostřed lesů a luk nám za to stála i v zimě a za hrozících povodní. Vždyť víkendové čchi-kungové semináře měly vždy velkou sílu nabít nás novou a notnou dávkou energie (čchi) a uvolnit v nás všechno, co se během uplynulých měsíců zablokovalo.
No a jako bonus jsme dostávali úžasné jídlo a v neposlední řadě i opětovné setkání  s “orlími” přáteli z celé republiky, kteří byli naladěni na stejnou strunu jako my. Na tu bájnou strunu, o které se říká, že by neměla být ani příliš uvolněná, ani příliš napnutá.
Prostě střední pohodová cesta za štěstím bez stresu.

Mistr čchi-kungu Orla v hnízdě přijížděl až z Velké Británie

Ovšem tím největším bonusem každého víkendového semináře byl sám jeho anglický Mistr Ješe Gyatso, který stále 6x do roka do České Republiky jezdí a osobně se do výuky zapojuje. Je zárukou, že instruktoři učí to, co předává a neustále cizeluje a rozpracovává.
A protože ne každý umí anglicky, aby si s Mistrem mohl osobně promluvit, tím hlavním tlumočníkem mu na seminářích bývá Pavel Simon, hlavní instruktor čchi kungu stylu Orel v hnízdě. Byl to ostatně právě on, který za svých právnických studií ve Velké Británii tento styl čchi kungu objevil a rozhodl se organizovat kurzy Orla v hnízdě v České Republice. To už je bezmála 20 let.
Postupně se čchi kung učilo víc a víc lidí a pár nadšenců si udělalo instruktorské zkoušky a začalo tento styl učit různě po republice. Dnes již najdete kurzy nejen v Plzni a ve Františkových Lázních, ale i v Mariánských lázních, samozřejmě v Praze, ale i ve Strakonicích, Lipníku nad Bečvou, Příbrami nebo Rýmařově. A již třetím rokem mezi ně patří i Brno. Kontakty na lektory v těchto ostatních městech najdete na oficiálním webu Orla v hnízdě. Najdete tam i spoustu dalších informací a videí.

Pravidelné cvičení čchi kungu v týdnu Vás pravidelně “nakopne

Víkendové semináře čchi kungu mají velkou sílu v tom, že Vás vytrhnou od pátku do neděle ze stereotypu, nabijí Vás energií a hluboce zklidní. Pamatuji si, že jsem často do Vidžína (ale semináře se dnes konají spíše ve Svratce) přijížděla vykolejená a vracívala jsem se v takovém zvláštním rauši, který mi vydržel i několik týdnů. Pokud jsem doma už moc necvičívala, po semináři jsem obvykle zase začala, protože si najednou člověk znovu osahal tu sílu, který čchi kung Orla v hnízdě. A to, s čím přijel domů, si chtěl co nejdéle udržet. Ale znáte to, člověka zahltí starosti a povinnosti…
V Brně ale nebylo kam chodit cvičit. Kam si chodit “dobíjet” baterky. Kam si chodit pro tu pravidelnou dávku pocitu, že člověk může cítit klid i uprostřed bouře. Pevnou půdu pod nohama. A víc energie ten náš moderní “kalup” ustát. Pro to pravidelné ujištění, že to všechno má ve svých rukou a že nemusí nic od nikoho a ničeho očekávat. Na mapě České republiky čchi kung – Brno bohužel dlouho chyběl.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Gratulujeme. Jste skvělí... Děkujeme za čtení příspěvku... 

Registrujte se na webu pro další skvělé dárky... 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Brno ale nakonec získalo samotného hlavního instruktora čchi kungu Orel v hnízdě

Jak už to někdy bývá, když Muhammad nejde k hoře přijde hora k Muhammadovi. Já měla instruktorský kurz již přes rok za sebou, ale ne a ne se ujmout toho, aby čchi kung poznalo i Brno. Vzhledem k tomu, že Pavel Simon tu pracovně přes týden působí, ujal se toho sám a mě si vzal jako instruktorskou asistentku.
A to byla prostě bomba. Dvacetiletým instruktorským zkušenostem nemohu konkurovat, ale zato je to studnice zkušeností, ze kterých mohu čerpat. Jak instruktorsky, tak čchi kungově. Jako by se najednou mladý brankář dostal do učení k Petrovi Čechovi.

Čchi kung není o hrátkách s energií. Čchi kung je o uvolnění.

Nepřistupujte ke čchi kungu jako k nějakému čínskému mysterióznímu cvičení. Je to vlastně velmi prosté. Jistě na sobě poznáte ten rozdíl, kdy sršíte energií a kdy jste naopak vyšťavení. Energii prostě máte a velmi dobře ji cítíte. Na trochu hrubší úrovni než jako proudění v meridiánech, ale cítíme ji všichni. A velmi hmatatelně.
Čchi kung Vám dává nástroj, vyzkoušený několikatisíciletou praxí, jak se dobrat toho, že tou energií budete spíš sršet. Nemusíte energií odhazovat protivníky jako bojovníci kung fu, kteří si dlouhými postoji vytvořili velmi silnou “baterku“. Nebo možná spíš menší elektrárnu? Vám stačí zaujmout čchi kungový postoj jen na pár minut. I to Vám bude stačit k tomu, aby jste se cítili méně unavení. Je to tak snadné.

Uvolnění přinášejí čchi kungové pohyby a práce s myslí

Smyslem těch pomalých pohybů, které připomínají tai či, je uvolnit tělo. V uvolněném těle (jako bonus) pak také může energie lépe proudit. A kde je energie, tam je život. Kde není, tam se necítíme dobře. To přece znáte. Tohle je jen na trochu jemnější úrovni. Ostatně vzpomeňte si, jak je Vám na těle i na duši lehko, když nejste celí v napětí. A nečekáte, kdy se zas něco po…
Tak přesně takovou lehkost – a ještě větší – můžete jednou, když Vás to opravdu chytne a budete cvičit opravdu nadšeně, cítit díky silné volně proudící energii. Je to prý pocit, jako když se vznášíte, jak vypráví o stavu čchi-kung sám Pavel Simon na tomto videu. Já ho nikdy nezažila, ale zato jsem zažila pocit, že Vy sami ty pohyby neděláte. Že to ta energie…

Součástí čchi kungu je i meditace…

Čchi kung Orel v hnízdě je komplexní cesta, která pracuje nejen s tělem a energií, ale i s myslí. Koneckonců když je tělo uvolněné, je uvolněná i mysl. A když je naše mysl v pohodě, je v pohodě i tělo. Vše je propojené.
Naše mysl je velmi mocná zbraň: dokáže nám otevřít radostný volný prostor, ale dokáže nás zavést i do “pekel“. Do pekelných světů našich myšlenek plných strachu z toho, co všechno se může stát, nebo plných lítosti z toho, co se již stalo. A brodění se peklem našich strachů, hněvu, strachu, smutku a lítosti nám bere spoustu energie. Je to ten největší “energetický upír“.
Ve škole jsme svou mysl naučili číst a psát. A rozumovat. Ale nenaučili jsme se ji ovládnout. Nenaučili jsme ji, aby nám sloužila a neubližovala nám. A právě to nás učí meditace. Umění být si vědom toho, co se v naší mysli (a těle a energii) děje. A uvědomění si toho, že nad ní a tedy i nad našimi emocemi máme moc. Velkou moc. Dává nám nahlédnout do prostoru, kde se nemusíme hroutit z toho, když je všechno z prominutím na prd…

Brno dnes nabízí právě takový čchi kung

Přijďte si vyzkoušet 3 hodiny v Kohoutovicích nebo v Židenicích, kde začátečníci cvičí, a uvidíte, zda je to cvičení pro Vás. Čchi kung mi osobně hodně dal. A proto velmi ráda předávám dál to, co jsem se naučila. Pokud Vás cvičení chytne, naučíte se během zbytku pololetí základní pohybovou sestavu, různé energetizující postoje, základy práce s myslí a další vedlejší praxe na rozproudění energie a naladění se na ni.
A když Vás to chytne ještě víc, můžete potom přejít mezi pokročilejší studenty na Botanické, které stále ještě vede náš hlavní instruktor Pavel Simon. Pokročilejší již cvičí i zdravotní čchi kung a více pracují s myslí, která je tou branou k tomu žít spokojenější život. Nicméně pro začátečníky, obzvlášť pro ty z nás, kteří jsou zvyklí na dynamický život, je tím nejjednodušším způsobem, jak postupně zklidnit svou mysl a uvolnit se, “meditace v pohybu”, tj. čchi kungové pohyby.
Najděte si ve středu (od 18.00) nebo ve čtvrtek (od 16.00) čas sami na sebe a přijďte se sami se sebou lépe poznat. Dát si dar spokojenějšího a radostnějšího života. Ostatně začínáme vždy rychlou automasáží, která nám vlévá do žil (i meridiánů) život, a vnitřním úsměvem, který má léčivou moc. Tím největším lékem jsme totiž sami sobě! Stačí se na sebe usmát jako na svého nejlepšího přítele a poskytnout si vše, co potřebujeme. Nemusíme čekat, jestli nám to někdy někdo dá…

Chcete o čchi kungu v Brně vědět ještě něco více?

Veškeré potřebné informace včetně odkazů na spoustu článků o mých čchi kungových zážitcích najdete zde na mém blogu. Je tam i kontakt na mě, kdybyste se chtěli na cokoliv zeptat, nebo kdybyste se chtěli do kurzu registrovat.
Ostatně celý můj blog Žít je umění je odrazem toho, s čím vším se na čchi kungové cestě můžete setkat a jak Vám právě čchi kung může pomoci, abyste byli svobodnější, odvážnější, vyrovnanější, více teď a tady u toho, co se ve Vašem životě děje. A radostnější a láskyplnější.
Začtěte se a přijďte si to vyzkoušet! Těším se na Vás!