Co má pro vás větší hodnotu? Nejistota nebo neštěstí?

Nedávno jsem četl báječnou knihu od Tima Ferrisse The Four Hour Workweek (Čtyřhodinový pracovní týden), která rozšířila mé obzory a přivedla mě na spoustu dobrých myšlenek.

V téhle knize Ferriss uvádí, že většina lidí volí být radši nešťastní než nejistí.

Je u vás nejistota horší než neštěstí?

Když přemýšlím o tomhle tvrzení a poněkud kritickém výroku, uvědomuji si, jak je to pro mě pravdivé v určitých ohledech mého života a práci.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Gratulujeme. Jste skvělí... Děkujeme za čtení příspěvku... 

Registrujte se na webu pro další skvělé dárky... 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Zatímco rád přemýšlím o sobě, jako o někom kdo směle riskuje a zkouší nové věci, nacházím jistá místa v mém životě, kdy se vyhýbám změnám.

„Trpím“ věci tak jak jsou a nechávám tak svůj strach, aby mě zastavil při dělání věcí jiným způsobem (i přesto, že způsob, kterým je zrovna dělám, nefunguje) Rozumíte mi?

Čas na změnu, která vám pomůže!

Změna je super věc. Většina z nás ji hledá a bojí se jí zároveň.

Obzvláště v minulém roce, dvou s takovými změnami a vířením strachu kolem nás – v práci, v médiích, v našich rodinách a jiných – zdá se, jako kdyby mnoho z nás se dostalo do nepříjemného rizika.

A zatímco tohle dává smysl vzhledem k povaze ekonomiky a dalších okolností, naše averze k riskování nás nečiní šťastnými a více naplněni.

Ve skutečnosti to má obvykle spíše opačný efekt a zažíváme pocit neštěstí.

Risk = úspěch ?

Je ironií, že všude, kde se ocitáme na rizikovém kontinuu, máme mnoho předchozích zkušeností s riskováním, změnou a vkročením do neznáma.

Často nám přebývá mnoho zkušeností z dob, kdy jsme zariskovali a selhali (a následně si tyhle negativní zkušenosti omluvili tím, že už nebudeme dělat věci odlišně, než jsme zvyklí nebo nebudeme smělí).

Ale většina z nás, pokud zkusila něco nového – risknula to, se setkala spíše s úspěchem než s opakem.

Zamyslete se nad některými riskantními rozhodnutími, která jste v životě udělali.

Zpětně zjistíte, že jste rádi, že jste je udělali (například že tyhle věci fungovaly a vy jste tak pokročili dále).

Některé věci se zřídka jeví děsivě, když o nich uvažujeme v minulosti – to je, to co nás staví proti sobě v okamžiku nebo věci, kterých se bojíme, se mohou stát v budoucnosti a způsobí nám úzkost.

Nicméně zpětný pohled na naše riskantní rozhodnutí, úspěchy i neúspěchy nám může dát sebejistotu dále do života. Jak praví nesmrtelný výrok Friedricha Nietzscheho:

Co tě nezabije, to tě posílí.

úspěch nejistota štěstí neštěstí

Právě teď pro mnoho lidí, týmů a organizací se kterýma pracuji – stejně tak jako se spoustou mých přátel a rodinných členů (mě počítaje), je nezbytné a podstatné, abychom žili naše životy smysluplně, za nějakým účelem a s naplněním, je potřeba vědomě vzdát našeho pohodlí a stereotypu, zkusit nové věci – riskovat a být ochotný si vybrat nad nejistotou před neštěstím.

Může být riskování děsivé? Ano!

A budou tyhle věci fungovat? Ne vždy.

Je naše úroveň naplnění v živote přímo spojena s naší schopností (nebo neschopnosti) přiklánět se k nejistotě?

Absolutně!

Změna nepochybně patří k osobnímu rozvoji.

Proto by se vám mohl líbit následující článek.