A co Váš důchod? Dočkáte se důchodu nebo almužny?

Také už se těšíte se na důchod, až budete od státu dostávat tučný důchod, ze kterého budete moci slušně žít? Nebo se naopak bojíte, že váš důchod bude pouhá almužna, která bude sotva stačit na holé přežití?
Nikdo z nás nemá křišťálovou kouli, takže spíše než přemýšlet nad tím, co nás čeká, si můžeme jasně říci, co se vlastně děje právě teď.

Jaká je průměrná mzda a průměrný důchod nyní?

Průměrná hrubá mzda v ČR je 24 836 Kč a průměrný měsíční důchod činí 10 957 Kč.
Z průměrné hrubé mzdy 24 836 Kč si tak po odvodech a uplatněných slevách můžeme vypočítat průměrný čistý měsíční příjem, a to částku 19 179 Kč.
Pokud tuto částku poměříme vůči výše zmíněnému průměrnému důchodu, tak zjistíme, že se jedná o cca 57 %. A co to pro nás znamená?
Ano, jedná se o opravdu významný pokles.

Chcete to změnit?

Jde to, a je to jen na vás. Existuje spousta důchodových kalkulaček, které vám vypočítají, jaký důchod vás čeká. A zároveň existují i tabulky, do kterých si zadáte svůj vysněný důchod a zjistíte, kolik let budete muset odpracovat a jaký budete muset mít měsíční vyměřovací základ (hrubý příjem).
Jenže tyto a podobné výpočty vám vždy vrátí naprosto nereálná čísla.
Proč? Protože stát nám přeci nikdy nedá nic zadarmo…
To nic nemění na věci, že nám příjem odchodem do důchodu poklesne z 19 tis. Kč na 11 tis. Kč, což je pokles o cca 42 %. 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Gratulace ke čtení příspěvku... 

Registrujte se ZDARMA a stáhněte si další
4 Audioknihy a 38 skvělých eBooků... 

Registrace zdarma pro získání skvělých dárků 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

A bohužel bude hůř…

Co tím myslíme? Už dlouhodobě se plánuje snížení důchodů a vede k tomu prostý důvod – stát si bohužel zatím na důchody musí půjčovat a zatím žádná reforma ani návrh na reformu se neujal.
To vše tedy povede k tomu, že důchody se budou postupně snižovat a poměr nakonec nebude 42 %, ale bude například 30 %, což už je k přežití opravdu nedostačující.
 Ale tím to nekončí.
Kromě snížení důchodů se totiž ročně zvyšují náklady na živobytí. Jen za posledních 10 let je průměrný roční nárůst pouze na náklady důchodců (bydlení, jídlo, léky, ..) 5 %.
Co to pro nás znamená? Smutnou realitu, že ten, kdo nebude mít vlastní finanční zázemí, může počítat s tím, že se státním důchodem to bude tak akorát boj o přežití.
 Nechcete se spoléhat na stát? Staňte se rentiérem.