Dělejte správná rozhodnutí!

Proces vytváření rozhodnutí může být velice zajímavou otázkou k diskuzi. Často jsem tázán:

„Jaký je nejlepší způsob vytváření rozhodnutí?“

I přesto, že není jedna jednoduchá a jasná odpověď na tuto komplexní a širokou otázku, existují určité věci, které jsem se o rozhodování naučil. Tyto lekce mi udělily moje životní (osobní i pracovní) zkušenosti a moudra, která experti v oblasti osobního rozvoje napsali a řekli.
Předtím než se o tyto lekce s vámi podělím, musím se vás zeptat na jednu otázku:

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Gratulujeme. Jste skvělí... Děkujeme za čtení příspěvku... 

Registrujte se na webu pro další skvělé dárky... 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

“Přemýšleli jste někdy o tom, proč jsou někteří v rozhodování tak dobří a někteří ne?“

A když říkám „dobří v rozhodování“ myslím tím ti, kteří se rozhodují snadno. Zeptejte se teď sami sebe:

„Jak dobrý jsem v dělání rozhodnutí?“

Přemýšlejte o tom poctivě a uvidíte, s jakou odpovědí přijdete. Zabere vám to většinou hodně času a přemýšlení předtím, než se rozhodnete? Považujete dělání rozhodnutí za otravný úkol?

Každý dělá rozhodnutí jinak

Rozhodování je jedna věc, výsledek rozhodnutí je věc druhá. Pojďme se soustředit na proces vytváření rozhodnutí. Tady je 5 věcí, které jsem se o rozhodování naučil:

1. Držte se rozhodnutí

Říká se, že Henry Ford (jeden z nejúspěšnějších podnikatelů všech dob) byl rychlý v dělání rozhodnutí, ale pomalý v jejich měnění.
Jednou jsem četl, že když chcete něčeho dosáhnout, tak nejdříve musíte se rozhodnout. To může být výzvou, ale držení se rozhodnutí může být výzvou ještě větší. Klíčem je dívat se na důvody a hybné síly za vytvářením rozhodnutí na prvním místě. Pokud to neuděláte, budou vždy existovat vnější vlivy, které nás budou táhnout ke změně vašeho rozhodnutí.
Pokud nezjistíte opravdu platný důvod pro změnu rozhodnutí, můžete zůstat u vašeho původního.

2. Napište si to

Je to efektivnější. Jakmile se rozhodnete, napište si ho. Pokud chcete, můžete si zapsat i důvody, proč jste rozhodnutí udělal a výsledky, které od něho očekáváte. Zapsání vám dá záruku, že jste se rozhodl správné a udržíte se u něj.
Ujistěte sami sebe, že uděláte to nejlepší, co budete moct s tím, co máte k dispozici.
Nejlepší způsob, jak si rozhodnutí zapsat, je:

„Moje rozhodnutí je ________, protože věřím, že __________.“

Pokud si přejete vydržet a vnější vlivy vás nutí  nad ním přemýšlet, podívejte se na své napsané rozhodnutí.

3. Příliš neanalyzujte – zjednodušte si to

Čím jednodušší se vám zdá vaše cesta k vytvoření rozhodnutí, tím jednodušší bude celý proces rozhodování. Jistě, průzkum a objevení některých věcí před vlastním rozhodnutím může být součástí procesu. Pokud to uděláte příliš analytické, vaše mysl může být tažena do různých směrů a může to znamenat zmatek.
Rozhodování není tak jednoduché pro zmatenou mysl. Pokud se podíváte na prostotu dělání vašich rozhodovacích procesů, místo těžkostí, budete činnost považovat za jednoduchou až snadnou.
Řeknu to jinak, za určitých okolností, bude spousta proměnných, které je potřeba vzít v úvahu a rozhodování může vyžadovat analýzu a výzkum. I přesto, analýza a průzkum mohou zůstat na takové úrovni, která je pro vás snadno proveditelná a srozumitelná.
Sebejistí lidé dělají sebejistá rozhodnutí.

4. Rozhodujte se s použitím intelektu a intuice

Nechce svůj intelekt a intuici, aby vedly vaše pocity. Občas činíme rozhodnutí založená pouze na emocích, což může být za určitých okolností kontraproduktivní. Používejte svůj intelekt a rozhodujte se pomocí inteligence.
Poté se, pomocí intuice, zeptejte sami sebe, jak se ohledně tohoto rozhodnutí cítíte. Souhlasí vaše intuice s tím, co jste rozhodli?
Když jsou váš intelekt a intuice spojeni s rozhodnutím, které jste udělali, jsou šance, že vaše emoce budou vedeny intelektem a intuicí.
Už jste někdy někoho slyšeli říct:

„Myslím, že bych měl dělat tohle a tohle a můj vnitřní pocit říká to samé.“?

Intelekt a intuice tohoto člověka ho vedou.
Jste zváni k tomu samému!

5. Rozhodujte v souladu s cílem

Ciťte se dobře ohledně vašich rozhodnutí. Buďte vděční! Fakt, že jste se rozhodli, je odkaz na fakt, že víte, co chcete a že víte, co nechcete. Spolehněte se na bytí v momentě, kdy děláte rozhodnutí a buďte ve vztahu k němu vášniví.
Vězte, že vaše rozhodnutí budou sloužit cíli vašeho života i ostatních. Nemůžete cestovat do budoucnosti, abyste zjistili, jestli byla vaše rozhodnutí správná. Vše, co můžete dělat je rozhodnout se právě teď, ne v budoucnosti. Tím se zbavíte stresu.
Vím, jaké to může být, když na sebe vyvíjíte tlak. Rozhodnete se nejlépe, když jste emocionálně i mentálně v klidu. Takže, tady to je, mých pět jednoduchých pohledů na rozhodovací proces.
Když se rozhodnete a v budoucnosti se ukáže, že to bylo špatné rozhodnutí, přijměte to, nelitujte toho. Pokud sám sebe potrestáte, budete pod větším stresem, až se budete rozhodovat znovu.
Život je o dvou věcech – učení a žití.

Žijeme, abychom se učili, a učíme se žít!