Dokonalost se skládá z maličkostí

Maličkosti tvoří velké věci

Text nadpisu byl vysloven Johnem Woodenem, legendárním basketbalovým trenérem UCLA Bruins (Pozn.: UCLA Bruins je souhrné označení pro sportovní týmy Kalifornské univerzity v Los Angeles) který věřil, že dokonalost se skládá z maličkostí. Trenér Wooden (1910-2010) od nás odešel ve věku 99 let. Jeho úspěchy v podobě 10 NCAA mistrovství mužů (7 z nich získal za sebou) možná nebudou nikdy překonány.

Měl jsem příležitost vidět televizní rozhovory a číst články s trenérem Woodenem. Byl jsem ohromen jeho vlídnými, ale pevnými zásadami, kterých si cenil. Kvůli neobyčejnému úspěchu, který jeho tým zaznamenal, byl často tázán, aby prozradil nějaké tajemství, kterými by se ostatní mohli přiučit. Trenér Wooden pevně věřil v detailní přípravu mužstva. Nadpis tohoto článku, v hlubším slova smyslu, znamená:

Jsou to malé detaily, které rozhodují. Malé věci dělají velké věci skutečné.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Gratulujeme. Jste skvělí... Děkujeme za čtení příspěvku... 

Registrujte se na webu pro další skvělé dárky... 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Tým trenéra Woodena, zejména v mistrovství, měl jedny z nejlepších basketbalových talentů. Nicméně mám stále na paměti hráče a jejich hru, jak byli obohaceni o jeho etiku. Jejich dokonalost se skrývala v nesmírně disciplinované hře. Jako jeden celek, každý člen týmu věděl, kde je jeho místo a jaká je jeho role v cestě za úspěchem. Když se věci nevyvíjely dobře, trenér Wood jim v klidu připomněl, aby se nevychýlili od jeho plánu:

Nenechat soupeře hrát tak, jak chce on sám, ale jak chceme my.

Poté je poslal zpět na hřiště.

Dokonalost je dosahována důsledností

Během našeho života jsou určité důležité věci, které by měl každý splnit. Když jsem poprvé četl nadpis článku, musel jsem uznat, že jsem v tom našel část sebe, která je znepokojena realizací těchto malých detailů. Nicméně když se nezabýváme zbytečnými detaily, můžeme pokračovat dál. Mějme, ale namysli, aby se klíčové kroky udělaly poctivě. To je totiž recept na dokonalost, které chceme docílit.

John Wooden úspěch dokonalost

Cesta k úspěchu – Nevybočovat ze svého plánu

Úspěch trenéra Woodena v UCLA je dobře znám. Na co se ale špatně vzpomíná, je, že už na škole v 16 letech trénoval. To vše předtím, než jeho tým vyhrál první NCCA mistrovství. Po tomto vyhrál 10 mistrovství v následujících 12 sezónách. Dokonalost vyžaduje čas. Velké věci zaberou čas předtím, než skutečně vystoupáte k největším profesním úspěchům.

To je dobrá zkušenost pro všechny z nás, když přijímáme nové výzvy, které by nás snadno mohly odradit. Naše výsledky nemusí být dlouho na takové úrovni, kterou očekáváme. Pokud ale opravdu věříme v úspěch a dodržujeme naše plány, úspěch se jistě dostaví.

Dokonalost na hřišti, ale hlavně mimo ně

Závěrečné myšlenky k nadpisu článku a trenérovi Woodenovi. Víc, než na výsledky jeho týmu na hřišti, byl pyšný na hráče – na muže, kterými se stali mimo hřiště. Mužstvo o něm a o vlivu, který měl na jejich životy, vždy mluvilo s úctou.

Dokonalost v detailech, disciplína a vytrvalost pomohly trenérovi Woodenovi a jeho týmu dosáhnout úspěchů, ale NEBYLO to za cenu duševního růstů a dospívání hráčů. Tato část rovnice je stejně nezapomenutelná, protože nám ukazuje, že záleží nejen na kvalitě dosažených výsledků, ale také na použitých prostředcích a postupech.