Jak na peníze? Umíte správně zacházet se svými penězi?

Jak na peníze? Umíte správně zacházet se svými penězi?

Každému z nás se určitě líbí představa snadno zhodnocených peněz – jako třeba nechat peníze ležet na spořícím účtu. Jenže v dnešní době nám banky nenabízejí žádné zajímavé možnosti zhodnocení našich peněz.
 

 

Můžeme s tím něco udělat? Jak zhodnotit peníze?

Jednou z variant, kterou v poslední době zvažuje mnoho investorů, jsou cenné papíry – akcie, dluhopisy, a další.
Pokud však patříte právě do této skupiny investorů, rozhodně se mějte na pozoru. Ne všechno je doopravdy tak, jak to na první pohled vypadá.
 

A co za tím stojí? Co jiného, než zase peníze. Ale ty nové.

Do oběhu se totiž stále vkládají nové a nové peníze, které se neustále tisknou (s touto aktivitou jste se mohli setkat pod názvem kvantitativní uvolňování).
Ano, tato aktivita sice pomohla v několika posledních letech vydělat hezký balík peněz třeba zrovna díky akciím a dluhopisům (cca 30 – 60%), ovšem málokdo si uvědomí, že důvodem k tomu byl právě přebytek peněz.
Pojďme se tedy na tento problém podívat trošičku jinak, a to naším pohledem běžného spotřebitele.
Nezdá se vám, že se ta realita trochu změnila?
Nebyli jsme zvyklí na něco jiného?

  • Vládní dluhopisy dnes mají záporný úrok, a proto je musíte nejdříve zaplatit, než si je můžete koupit.
  • Co dříve byl nesmysl je dnes skutečnost – peníze dnes téměř nikdo nechce, a to i přesto, že je jich přebytek. Většina firem si na sebe vydělá dost sama, a nepotřebují si tak půjčovat.
  • Hypotéky mají úrokové sazby na nejnižší možné úrovni za několik posledních let, a díky tomu je trh přesycen jejich nabídkami. Oproti dřívějšku dnes úvěr získá téměř každý, a aby to nebylo málo, tak jako bonus k tomu máte zdarma znalecký posudek.
  • Úroky ze spořicích účtů či termínovaných vkladů se v současné době chovají podobně – jsou na tak nízké úrovni, že opravdu stojí za to se zamyslet, zda má vůbec smysl peníze na takový účet vkládat. Má to vůbec cenu? 0,3 – 0,8 % za rok?

 
 
[message type=”custom” width=”80%” align=”center” start_color=”#F7F7F7″ end_color=”#F7F7F7″ border=”#bbbbbb” color=”#333333″ class=”class-name”]

[/message]
 
 

Co je tedy na dnešní době tak zarážející?

Minimálně fakt, že lidé jsou dnes bohatší než dříve, ale bohužel nemají možnost své peníze nějak zhodnotit, natož ochránit před inflací.
K tomu je totiž potřeba mít produkt, který se bude pohybovat nad rámcem inflace.
Proč? Odpověď je prostá – aby úspory nebyly znehodnoceny.
 

Průměrná inflace za posledních 10 let je totiž 2,3 %.

Nejsou však výjimkou ani tací, kteří nemají potřebu investovat a mít tak obavy o své peníze. A právě bezpečný bankovní účet, který ochrání jejich finance, je pro takové jedince to nejjednodušší řešení.
Na druhou stranu pro ty, kteří zájem investovat mají a aktivně tak vyhledávají investiční příležitosti, jako jsou nákup cenných papírů, nemovitosti, investice do sbírek či umění, máme také jednoduchou radu – na takovéto aktivity je potřeba si udělat čas.
 

Ptáte se proč zrovna čas?

Odpověď je prostá – protože se budete muset o své investice starat, zajímat se o další příležitosti, vzdělávat se a rozvíjet své vědomosti…
Proto je důležité mít do investování chuť. Protože když se do investování a do péče o své finance pustíte s chutí, nebude to jen práce, ale i zábava.
Zjistěte, kde všude lze investovat