Jak na prodej nemovitosti 6 – Prodej začíná

V minulých dílech našeho seriálu jsme se rozhodli, jak prodej naší nemovitosti uskutečnit. Vybrali jsme toho pravého makléře, dohodli si s ním podmínky prodeje, kupní cenu a podepsali jsme smlouvu.
Takže právě začíná vlastní prodej. Jedna z prvních věcí, kterou jsme udělali ještě před podpisem smlouvy s makléřem, resp. jeho realitní kanceláří, je to, že jsme o chystaném prodeji informovali své okolí.
Minulé díly najdete na těchto odkazech:

Prodej nemovitosti. Sám, nebo s realitní kanceláří?
Výběr kvalitního realitního makléře
Připravujeme podklady k prodeji
Smluvní zajištění
Určení ceny nemovitosti

Velmi často jsem nemovitost prodal lidem v domě, nejbližším sousedům nebo známým. Zbytečně bychom platili provizi, kdyby to makléř udělal za nás. Plachtu na nemovitost si ale určitě dát necháme. Je to jeden z nejlepších prodejních nástrojů. Sice to hned budou vědět všechny báby v ulici, ale nám přece nejde o ně, ale o náš zisk z prodeje nemovitosti.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Gratulujeme. Jste skvělí... Děkujeme za čtení příspěvku... 

Registrujte se na webu pro další skvělé dárky... 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Do třetího dne poté, co jsme podepsali smlouvu s makléřem, který si pořídil fotodokumentaci, si jeho inzerci zkontrolujeme. Musí odpovídat samozřejmě tomu, co jsme si dohodli. Jsme připraveni na první potenciální zájemce.

 

Před každou prohlídkou se zájemci zkontrolujeme byt nebo dům – zda vypadá tak, jak ho klientovi chceme prezentovat. Snažíme se samozřejmě dívat na věc nezaujatýma očima. To, na co jsme my zvyklí a vyhovuje nám, nemusí vyhovovat zájemci a dokonce ho může taková věc od koupi odradit. Koupě je totiž hodně pocitová záležitost. Zájemce si klade otázku “Dokážu si představit tady bydlet?” Pokud je něco, na základě čeho si odpoví “Ne”, nepomůže Vám ani vhodně zvolená prodejní strategie, ani cena.

Když se blíží makléř se zájemcem, rozsvítíme všechny místnosti. Je to psychologický prvek a dodáváme tím bytu nebo domu větší světlost. Prohlídku nemovitosti necháváme na makléři. My sice známe svůj byt či dům lépe než on, ale neznáme vůbec klienta, se kterým přišel. Naproti tomu makléř měl možnost naši nemovitost nastudovat a s klientem mluvit. Zůstáváme tedy k ruce pro případné doplňující dotazy.

Prohlídka bytu či domu by měla vždy končit na tom nejlepším a nejkrásnějším místě. Tam bychom se měli dozvědět, jak na zájemce nemovitost působí. Nechtějme jeho rozhodnutí, málokdy bychom ho dostali ihned. Makléře pak necháme odejít. Nejvíc se může dozvědět právě  po skončení prohlídky třeba cestou od domu k autu. S makléřem jsme samozřejmě domluveni, že nám ihned, jak bude mít od zájemce informace o prohlídce, ukojí naši zvědavost a zavolá nám.

V dalším díle si řekneme, co dělat, když máme vážného zájemce o koupi.