Jak na prodej nemovitosti 7 – Máme kupce

 V dnešním díle již budeme řešit situaci, kdy máme zájemce o koupi.
Minulé díly tohoto realitního minikurzu najdete na těchto odkazech: 

Prodej nemovitosti. Sám, nebo s realitní kanceláří?
Výběr kvalitního realitního makléře
Připravujeme podklady k prodeji
Smluvní zajištění
Určení ceny nemovitosti
Prodej začíná

 
Makléř přivedl zájemce, který se buď hned na prohlídce, nebo o pár hodin později rozhodl, že má zájem nemovitost koupit.
Jistě je to důvod k radosti, nicméně je to také důvod neztratit ostražitost. Na řadu totiž přichází smluvní podklady pro rezervaci nemovitosti.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Gratulujeme ke čtení příspěvku... 

Registrujte se na webu pro další skvělé dárky... 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Než bude zájemce nemovitost rezervovat prostřednictvím vašeho makléře, je na místě domluvit detailní podmínky transakce. Cenové podmínky jsou zřejmé, ale zároveň je třeba myslet na to, co chceme mít ve smlouvě. Týká se to třeba způsobu úschovy kupní ceny, podmínky její výplaty nebo termín předání nemovitosti. Rovněž byste si měli s kupujícím ujasnit, co je součástí nemovitosti a jaké vybavení naopak součástí nebude – tedy co zůstane a co si odvezete.

Rezervační smlouva může být dvojstranná, to je mezi realitní kanceláří a kupujícím, ale může být také třístranná. Tedy v ní můžete být zahrnuti i vy. To může být pro Vás za určitých okolností velmi výhodné. Rovněž víte přesně, co kupující podepsal, což mohou být rovněž body ve Váš prospěch.

Po podpisu kupní smlouvy má kupující dohodnutý čas na složení záruky. Tím prokáže, že koupi myslí vážně. Nejčastější formou je složení části kupní ceny jako vratné zálohy k rukám realitní kanceláře na jejich účet. Výše zálohy se odvíjí od výše kupní ceny. Nejběžnější je výše rezervační zálohy ve výši provize realitní kanceláře. To samo o sobě je v pořádku. Realitní kancelář si tak chrání zisk. Ale i my zde můžeme být chráněni. A to právě účastí v rezervační smlouvě, ve které jsme se pojistili proti tomu, kdyby kupující nakonec nemovitost nekoupil. Například proto, že nedostal hypoteční úvěr.

Celou výši kupní ceny nesvěřujte realitní kanceláři. Solidní kancelář to vyžadovat nebude a nesolidní by Vás o ně mohla připravit. Bohužel je tomu tak. A je úplně jedno, o jakou kancelář a jak zvučného jména se jedná. Vždy trvejte na úschově. Ta může být advokátní, bankovní nebo notářská. Nebudu zde sáhodlouze vypisovat výhody a nevýhody všech, nicméně mohu doporučit úschovu notářskou, v menší míře pak advokátní. Celá kupní cena musí být složena do úschovy ještě před podpisem kupní smlouvy. Pro stoprocentní ochranu je dobré, když se toto týká i hypotečních úvěrů. Až ve chvíli, kdy je celá kupní cena deponována v notářské či advokátní úschově, jste chráněni.

V příštím díle se podíváme, co nás čeká, bude-li kupující financovat koupi nemovitosti hypotečním úvěrem.