Jak najít svou dokonalost v nedokonalostech

Každý den v médiích a reklamách vidíme dokonalé lidi, šťastné, usmívající se, kteří nám říkají, že ještě potřebujeme to či ono, abychom byli také tak spokojení.

 • Perfektní lesklé vlasy,
 • dokonalá pokožka,
 • dokonalost v podobě zářivého bílého úsměvu,
 • štíhlá postava díky zázračné pilulce či
 • dokonalé zdraví díky potravinovým doplňkům.

A také dokonalé štěstí, až si koupíte vše, co je vám nabízeno.
To nejlepší auto, za nejlepší úroky s nejlepším pojištěním, nebo ten nejlepší prací prášek, abyste už konečně byla tou nejdokonalejší matkou a manželkou na světě. To vaše rodina jistě ocení ze všeho nejvíc.

Bohužel tyto reklamní strategie fungují na drtivou většinu naší populace a důvod?

Nepřijímáme se, jací jsme a sami sebe si nevážíme.
I když logicky víme, že je to nesmysl, stejně vedle těchto „dokonalých“ lidí získáváme pocit méněcennosti a také pocit, že to opravdu ještě není ono a že šťastní budeme až… (Místo teček doplňte vaše AŽ!)

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Gratulujeme. Jste skvělí... Děkujeme za čtení příspěvku... 

Registrujte se na webu pro další skvělé dárky... 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

A teď se nad tím, co jste napsali, zamyslete!

 • Opravdu věříte tomu, že budete šťastní, až tohohle dosáhnete, až to získáte nebo až takoví budete?
 • Opravdu se váš život tak dramaticky změní?

Možná na chvíli, ale věřte mi, že uvnitř zůstanete stejní.
Vaše štěstí nezávisí na věcech a lidech kolem vás, ale na vašem vnitřním rozpoložení a nastavení. Vnější okolnosti mnohdy změnit nemůžete, ale vaše reakce na ně ano.
Pokud se nedokážete přijmout a neumíte být šťastní, tak jak jste teď, tak to nedokážete ani potom, až budete mít o deset kilo méně nebo lepší práci.
Pokud se spoléháte na vnější věci a na druhé lidi, tak pouze odmítáte vzít zodpovědnost za své štěstí do svých rukou. Ano, věřit, že někdo nebo něco má vliv na mé štěstí je totiž jednodušší. Ale bohužel ne ta lepší varianta.

Důležitou otázkou také je, co je dokonalost.

 • Jsem to já nebo vy nebo vaše kamarádka, či váš šéf? Kdo určuje, co je měřítkem pro dokonalost?
 • A pokud by někdy někdo něco takového stanovil, dokážete si představit, jak by to vypadalo, pokud bychom byli takoví všichni?
 • Není přece jen lepší a zábavnější, že jsme každý jiný?
 • Není právě každý perfektní v té své nedokonalosti?

Chtít být perfektní může být tedy cestou nikdy nekončící, protože je to něco, co vůbec neexistuje.
Což znamená, že to vám štěstí opravdu nepřinese nikdy.

Jedna moje kamarádka, která už dlouho nemohla najít partnera, se teď s někým seznámila.

On nekomunikoval, jak by si přála a tak se mě ptala, jak mu má psát, aby ho neodradila.
Moje odpověď byla: „Piš to, co cítíš, tak často, jak cítíš“.
Proč byste se měli neustále měnit v závislosti na druhých? Abyste se jim zalíbili? Chtěli byste, aby někdo upravoval své chování jen, aby vám vyhověl? Nebo chcete, aby druzí byli sami sebou a vy je tak mohli opravdu poznat? Proč neustále potřebujete potvrzení vaší hodnoty od někoho zvenčí? Na tuto otázku je jen jediná odpověď. Protože si sami svou hodnotou nejste jisti. Až si jí uvědomíte, už nebudete potřebovat přemýšlet, zda jste správní, dobří nebo přijatelní.

Pokud se naučíte přijmout sami sebe takové, jací jste, budete tak schopni přijmout i ostatní…

Pokud máte tendence ostatní kritizovat a pomlouvat, znamená to, že sami sebe nepřijímáte a nejspíš se taky často kritizujete. Protože pokud se opravdu máte rádi i se svými chybami, tak dokážete tak brát a respektovat i ostatní.
A pokud nemáte rádi sami sebe, nemůžete milovat ostatní. Je to jednoduché. Měli byste si uvědomit, že tělo, které jste dostali je jedinečné. Je vaše a je perfektní právě proto, že je jiné než jakékoli jiné.
Měli byste přijmout, že máte dobré ale i špatné vlastnosti a tak je to správně. Přijměte, že i když ještě něco neumíte, tak jste stejně skvělí, protože učit se budete celý život a tak by nikdy nenastala ta chvíle, kdy už budete úplně kompletní.
Přestaňte plýtvat energií sháněním věcí a lidí, kteří vám dodají domnělou dokonalost, hodnotu a štěstí.  Místo toho se zkuste otočit do sebe a pokuste se sami sebe upřímně poznat a akceptovat.
To, že přijmete chyby, neznamená, že je budete přehlížet. Pracujte na nich, ale netrestejte se za ně. Buďte sami k sobě shovívaví jako k někomu, koho opravdu milujete.
Více info najdete na mám webu: www.efterapie.com