Jak začít dosahovat svých cílů? Jak začít mít úspěch? Prostě jen začni!

start cut1 začít jak dosahovat cílů, jak začít, jak začít běhat, jak začít mít úspěch, jak začít podnikat Jak začít dosahovat svých cílů? Jak začít mít úspěch? Prostě jen začni!
 
Za svou dlouholetou konzultantskou činnost a koučovací praxi jsem se opakovaně setkal s otázkami typu:

Všechny tyto otázky jsou pokládány lidmi, kteří v podstatě přespříliš celou záležitost začátku čehokoliv zbytečně komplikují a udělali by lépe, kdyby příliš neřešili “blbosti” a prostě by “smočili prst do vod”, které chtějí ovládnout a trošku více by se v dané oblasti zorientovali.
A pak by mohli udělat lepší rozhodnutí v tom, jak pokračovat, co příště udělat, či co naopak neudělat, čemu se vyvarovat.

Co nás vlastně tak dlouho drží na začátku v nečinnosti?

Je spousta lidí, kteří si přejí mít úspěch, přejí si mít své podnikání, přejí si dosáhnout finanční nezávislosti, přejí si zhubnout, přejí si mít více času, přejí si dosáhnout svých cílů, přejí si touží být šťastnější, ale přestože to přejí, nemohou se posunout kupředu a stojí na místě.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Gratulujeme. Jste skvělí... Děkujeme za čtení příspěvku... 

Registrujte se na webu pro další skvělé dárky... 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Jako by byl jejich život vymezen vyjetými kolejemi.

Co je tím důvodem, že si přejí změnu, ale prostě nějak nemohou začít?
Pravděpodobně je to proto, že my lidé máme strachy.

Strachy, které většině z nás brání se posunout kupředu a v podstatě máme větší strach ze strachu samotného, než je naše touha po dosažení našeho snu – tedy toho, po čem toužíme…

Jakmile se tento pomyslný poměr mezi strachem a touhou přehoupne ve směru touhy, máme vyhráno a najednou nám bude jedno, že máme strach, prostě uděláme, co je potřeba, abychom se posunuli kupředu…

S jakými strachy nejběžněji bojujeme?

Je v podstatě jen několik málo strachů, které musíme na začátku překonat.

  • Strach z nového a neznámého
  • Strach z neúspěchu, ze selhání
  • Strach z toho, co si o mně lidé pomyslí

Strach z nového a neznámeho…

Strach, který máme na začátku jakékoliv činnosti, nebo čehokoliv, co čeho se chceme pustit. Máme pocit, že máme nedostatek znalostí, dovedností a zkušeností. A ač to může být pravda, tak není řešením jen studovat, studovat a studovat. Teoretická rovina nám nepomůže získat zkušenost. Musíme být ochotni udělat ten krok do neznáma i za cenu toho, že uděláme chybu nebo že se něco nepovede. Pak získáme zkušenost.

Strach z neúspěchu a selhání

Kdykoliv se pokoušíme o něco nového, neznámého, s čím ještě nemáme zkušenosti, kde nám chybí znalosti a dovednosti, vždy se to potenciálně pojí se selháním či neúspěchem. To je sice pravda, na druhou stranu – jestliže nebudete ochotni jít riskovat a budete jen bezpečně “hrát při zdi”, máte malou šanci, že cokoliv získáte. Protože bezpečné cesty jsou přeplněné. Kdežto cesty, kterou jsou neprobádané nebo alespoň netradiční, nesou nádech dobrodružství a příslib zisku v jakémkoliv významu tohoto slova.
Neříkám riskovat zbytečně či lehkomyslně, ale riskovat tak, abyste rizika a ztráty měli pod kontrolou a neomezily Váš další posun kupředu.

Strach z toho, co si o mně lidé pomyslí… 

Strach z toho, co si lidé pomyslí se táhne snad ještě do pravěku, kdy na tom, zda zůstane členy tlupy, závisel náš život, protože pokud by se stalo, že někdo byl vyhoštěn, tak byl tímto jednoduchým aktem odsouzen k smrti. V pravěku jsme samostatně nebyli schopni přežít. Dnes je tomu naštěstí jinak a tak je potřeba chovat se v rámci etiky a neporušovat zákony, ale jinak byste se měli řídit podle své vize, svého poslání nebo snu, kterého chcete dosáhnout.
Pravdou je, že lidé si o Vás budou myslet pořád něco ať už děláte cokoliv. Pořád se někomu něco nebude líbit, a budou Vám chtít říkat, co byste měli, či neměli. Nemáte moc šancí dosáhnout toho, aby s Vámi všichni souhlasili. Lidí jsou tisíce a názorů jakbysmet. Pokud se budete snažit o to, aby s Vámi každý souhlasil, nebudete dělat nic jiného, než jen celý život

Stačí jen začít. Prostě udělejte první krok a postupně se rozhalí mlhy a cesta se sama ukáže…

Když jsem já osobně začínal podnikat, tak jsem neměl nic, kromě mlhavé vidiny, že bych něco chtěl. Chtěl jsem víc, než co jsem měl v danou chvíli. Chtěl jsem žít odlišný život, než jaký jsem viděl kolem sebe.
Ano, byl jsem bez zkušeností, neznal jsem nikoho, kdo by mi mohl pomoci, nebo dát jakoukoliv plnohodnotnou radu.
Když jsem se prvně před svými známými vytasil s tím, čeho bych chtěl dosáhnout, tak jsem sklidil pouze tu radu, abych se zase pevně postavil na zem, přestal snít a začal dělat něco smysluplného.
Mě však názory většiny lidí, kteří mají takový život, jako většina ostatních lidí, moc nerozhazují a nevadí mí to, co si kdo myslí.

To co hledám, jsou výsledky.

Inspiruji se, nechávám si radit a učím se od těch, kteří mají výsledky, které chci.
Když mi většina lidí řekne, že něco není možné, nevadí mi to, hledám ty, kteří už udělali to, co chci udělat já a ptám se jich na to, jak to udělali a žádám je o vedení, o sdílení jejich moudrosti a zkušenosti.

Co jsem tedy udělal? Uvědomil jsem si, že stačí jen začít…

Stačí se jen rozhodnout a vydat se na cestu. Udělat ten první krok. A poté se rozhodnout o tom, co by mělo být druhým krokem a pak ho udělat. A tak postupně dále. Krok za krokem a sem tam nějaká oprava, když ten krok nebyl zas tak správný.
Skryl jsem své touhy ve svém srdci a začal jsem přemýšlet, co bych pro jejich naplnění mohl udělat.

V té době jsem absolutně netušil, že existuje speciální literatura a svět internetu, kde najdete nepřeberné množství informací zabývající se vším, co potřebujete vědět, k tomu, abyste mohli začít dělat a dosáhnout čehokoliv, čeho chcete dosáhnout.

Dnes s odstupem doby je to pro mě mnohem jednodušší a tak Vám pár tipů, ohledně toho, co byste mohli udělat, abyste mohli začít uspívat Vy.

Co tedy udělat, abyste mohli začít dosahovat svých cílů?

Co byste tedy měli dělat, pokud skutečně toužíte změnit svůj život k lepšímu?

  • Co byste měli udělat, abyste začali dosahovat svých cílů?
  • Co byste měli udělat, abyste začali úspěšně podnikat?
  • Co byste měli udělat, abyste začali běhat?
  • Co byste měli udělat, abyste začali mít úspěch?

Abyste mohli začít, potřebujete začít od konce – což je divné, ale funguje to.

Potřebujete začít od konce s tím, čeho chcete dosáhnout. Náš mozek je schopen lépe fungovat, když mu řekneme, čeho chceme dosáhnout, pak je schopen najít cesty, jak toho dosáhnout.
Nejlépe když začnete stanovením cíle, kterého chcete dosáhnout, podle metodiky SMART.
A pak vlastně směrem od zadu směrem kupředu vlastně cíl, kterého chcete dosáhnout, potřebujete rozkouzkovat na menší pod cíle a úkoly.

Jak začít podnikat?

To je podle mého špatná otázka, kterou si lidé kladou. Možná by bylo lepší položit si otázku, proč chci začít podnikat – čeho tím chci dosáhnout?
Dejme tomu, že chci podnikáním vydělat milion korun za rok. To znamená, že potřebuji v podstatě každý měsíc vydělat 100 000 Kč – předpokládejme, že každý měsíc se nebude dařít stejně, a tak máme 2 měsíce navíc, aby se nám to povedlo.
A pak bych řešil teprve to, co mohu poskytovat za službu či jakou hodnotu na trh mohu doručit, aby za ní lidé byli ochotni zaplatit a má odměna byla ve výši 100 000 Kč měsíčně.
Zaměřil bych se na oblast, ve které jsem už nějakým způsobem dobrý, pakliže se v ní chci stát ještě lepší. Nebo bych si vybral novou oblast, která mě fascinuje a chci se v ní zlepšit a jsem ochoten studovat.

Jak začít běhat?

V podstatě obdobně. Proč chci začít běhat? Čeho tím chci dosáhnout?
Jakmile mám tu motivaci nebo cíl, který je pro mě důležitý, tak si potřebuji stanovit denní normu – rutinu, pro to, co každý den potřebuji udělat, abych se k danému konečnému cíli postupně přibližoval.
Konečný cíl může být uběhnout 10 km v určitém čase a tak je potřeba stanovit si, kolik bych měl denně naběhat kilometrů a postupně tím zvyšoval svou fyzickou zdatnost, objem plic a svaly na nohou.
Možná, že teď uběhnete jen 200 metrů v kuse. Skvěle, pokračujte a během týdne až 14-ti dní usilujte o to, abyste se dostali na 300 metrů nebo 400 metrů.
Můžete pak několik minut pokračovat v chůzi a přidat třeba dalších 200 metrů běhu.
Postupně se tímto dostanete na 500 metrů či 1000 metrů v kuse.
Můžete měnit zátěž, můžete střídat terén, můžete zlepšit životosprávu, apod. A postupně se dostanete na 2km, 3km a 5km. Budete-li pokračovat, nakonec tam dopadne i těch 10km.

Bezpodmínečně musíte opravdu chtít svých cílů dosáhnout…

Musíte mít touhu, která vás spaluje jako polední červencové slunce.
Musíte učinit rozhodnutí, co opravdu chcete a zda to chcete skutečně.
Můsí to být něco, co opravdu chcete Vy osobně – nesmí to být něco, co po Vás chce někdo jiný. Bude-li to Vaše touha, tak pro dosažení uděláte maximum, v opačném případě neuděláte dost, abyste měli úspěch.
Nestačí si jen přát. Musíte to opravdu chtít. Pak se Vám to podaří.

Nelámejte si hlavu s tím, že se hned všechno nepovede.

Člověk vždy udělá nějaké chyby, nejsme neomylní tvorové a chybovat je součástí procesu učení a růstu.

  1. Jedna věc je udělat důkladnou analýzu a nepouštět se do všeho bezhlavě,
  2. druhá je nechat se paralyzovat strachem a přemítáním nad otázkou „co kdyby se to nepovedlo“.
Důležité je jen to, abyste začali a svým činem, udělali do světa prohlášení, že chcete zažít jinou realitu a myslíte to vážně. Jděte a udělejte cokoliv, co vás podle vlastního uvážení může posunout tím správným směrem.
Pak už stačí jen získat hybnost a pokračovat v činnosti.
Je velice pravděpodobné, že to co uděláte, bude nakonec přesně to správné a vám to nakonec onu změnu pomůže dovést do konce. Pokud by to snad úplně přesně nebylo ono, věřte, že vás život postupně nasměruje tam, kam to mělo cílit od začátku. V tomto ohledu nemusíte mít strach. Život si to zařídí.

Důležitá podmínka však je vydržet…

Nikdy neztrácejte naději. Někdy to může trvat opravdu dlouho, ale špatné časy netrvají věčně.
Jak dlouhé budou špatné časy trvat, to záleží na Vašem zaměření, opravdové touze / hladovosti po dosažení cíle a v neposlední řadě na Vašich činech.
Hned na počátku je v podstatě jedno, co konkrétně uděláte a jak začnete.

Není důležité, kterou činností se budete zabývat jako první, a kterou následně, není důležité, co si myslí ostatní.
Pokud vaše ústřední myšlenka bude směrovat k lepšímu životu, pak cokoliv uděláte, vás tím správným směrem posune. Vracíme se pomalu k názvu tohoto článku. Stačí prostě začít. Je jedno kde jste teď a co máte k dispozici.
Důležité je začít – jakkoliv.