K ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení používáme technologie, jako jsou soubory cookie. Děláme to, abychom zlepšili zážitek z prohlížení a zobrazovali personalizované reklamy. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si účastník nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze pro účely provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.
Technické úložiště nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace uložené nebo získané pouze pro tento účel obvykle použít k vaší identifikaci.
Technické úložiště nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo na několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Jaké cvičení je nejlepší?
Když se rozhodneme, že bychom chtěli začít cvičit, napadne nás obvykle posilovna, aerobic, power jóga nebo cyklistika a běh.
To všechno jsou užitečná cvičení. Nicméně bez toho správného uvolnění a vnímání potřeb vlastního těla hrozí, že místo abychom tělu pomáhali, budeme mu ubližovat.
Čchi kung je cvičení, které nás učí se uvolnit na úrovni těla i mysli. A dodá nám chybějící energii.
Počátek změny, počátek cvičení…
V lednu se tím či oním způsobem musíme postavit k otázce: “Chceme něco na svém životě změnit?”
Všude se objevují články o novoročních předsevzetích. V televizi i v rádiu se na toto téma neustále mluví. Pokud prý chceme, aby byl další rok našeho života (a že jich nemáme k dispozici nijak moc) co nejúspěšnější, máme plánovat.
Viděli jste nového Malého prince? Malé hrdince matka nachystala úžasný životní plán – každý rok, každý měsíc, každý den a každou minutu měla přesně naplánovanou! Včetně cvičení!
Všichni na onu výše uvedenou otázku na začátku roku reagujeme. Někteří tak, že si předsevzetí dávají. Někteří tak, že je zásadně odmítají. A někteří tak, že si řeknou, že změnu je možné udělat kdykoliv…
“Potřebuju nějaké cvičení!”
Ano, víc cvičit. To bývá jedním z nejčastějších přání. Ať již na začátku roku nebo kdykoliv jindy. Tahle touha po cvičení nemá hranic…
Lidé chtějí zhubnout. Často. Po Vánocích obzvlášť, že? Chtějí si zlepšit fyzičku. Někteří již cvičení provozují pravidelně a chtějí na tom být líp – chtějí být rychlejší, silnější, pružnější.
Když nás podobná věta napadne, většinou zamíříme do fitness center (spinning, posilovna, aerobic a dnes už spousta nejrůznějších druhů cvičení), tanečních center (i tady existuje široký výběr tanců) nebo třeba do bazénu. Velmi populární je power jóga, nebo jóga. S teplejším počasím láká cyklistika. Běh.
= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
Gratulujeme. Jste skvělí... Děkujeme za čtení příspěvku...
Registrujte se na webu pro další skvělé dárky...
= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
Ale jaké cvičení je to nejlepší??
V zásadě to, které Vám dělá radost. Ke kterému se nemusíte přemlouvat. Které vydržíte dělat pravidelně po dlouhou dobu. Vlastně nejlépe celý život, protože pro zdraví pohyb nutně potřebujeme. Proto se říká, že nejlepší je zahrnout do svého každodenního života co nejvíc chůze.
Mělo by to být nejlépe takové cvičení, který Vašemu tělu spíš prospívá, než ho ničí. Znáte to přísloví: sportem k trvalé invaliditě? Měl by to být nejlépe pohyb či cvičení vyvážené. Tj. pokud posilujeme, neměli bychom zapomínat na stretching. Neměli bychom se snažit přizpůsobovat tempu předcvičování, pokud se na to necítíme.
Nechodíme přece cvičit kvůli instruktorovi nebo kvůli ostatním cvičícím. Co na tom, že nevydržíme tak dlouho jako oni? Smyslem cvičení není mít pak několik dní bolavé svaly na těle. Smyslem cvičení není chodit “ztahaný” domů. Něco jiného je “svaly cítit” a něco jiného je “svaly přetěžovat“.
Chcete svaly cítit a přece se vracet domů nabitý energií?
Existuje cvičení, které Vás obvykle jako první vůbec nenapadne. Jsme tak zvyklí na onu rovnici cvičení = pot + bolest + hubnutí, že nás nenapadne, že by také mohla existovat jiná rovnice.
Cvičení = radost a uvolnění.
To protože jsme odkojení tímto západním způsobem uvažování. Myslíme si, že úsilí nám přinese nějaké výsledky. Že jinak než úsilím to prostě nejde. Možná jen některým z vrcholových sportovců již došlo, že pokud chtějí něčeho dosáhnout, je třeba být co nejuvolněnější. Co nejlépe vnímat vlastní tělo. A zklidnit mysl. Právě tyto body mohou být oním rozdílem mezi medailí a zraněním.
Takovým cvičením je čchi kung – energetické cvičení
Tím prvním, co se na čchi kungu učíte je právě uvolnění. Učíte se vykonávat všechny pohyby (nejen ty v tělocvičně!) s tím nejmenším úsilím. Šetřit svou energii. Nevyplýtvat ji všechnu v práci (za peníze) a v tělocvičně (ostatně také za peníze), ale šetřit ji. Toto cvičení je protiváhou onomu každodenním stresu.
Nemusíte věřit tomu, že v těle koluje nějaká čchi (životní energie) a že pokud ji v dráze nestojí žádné překážky z přílišného napětí ve svalech, je tělo plné čchi a tedy i zdravé.
A již po prvém cvičení obvykle pocítíte, jaké to je, když se aspoň trochu uvolníte…
Vzpomínám na jednu horskou tůru, na kterou jsem vyrazila brzy po mateřské. V době, kdy jsem na tom ještě nebyla fyzicky úplně dobře. Napsala jsem o tom před časem článek – Získat energii, šetřit energii… aneb jak přežít tůru.
Tím druhým, co se na čchi kungu naučíte je stát tak, abyste energií neplýtvali, ale naopak ji čerpali. To se zdá z našeho západního hlediska jako úplná utopie. Ale zkušenosti studentů jsou jasné: “cítíme se méně unavení“, říkají. Čchi kungové postoje (třeba držení míčku nebo stromu) někdy hodně bolí. Někdy se energie začne uvolňovat tak mocně, že se Vám zatočí hlava nebo se Vám udělá špatně od žaludku. Nicméně to nebývá časté.
Budete cítit svaly, o kterých jste ani nevěděli, že je máte. A bloky v nich. Budete se učit krotit svoji mysl, která Vám bude říkat: “Už ne, už ne, už ne… to nezvládnu.”
Kdysi jsem na blogu popsala, jak právě čchi kungový postoj mi po probdělé noci dodal dost energie na to, abych vyrazila v horku na cestu na nádraží a cestou ještě vylezla na zříceninu hradu. Šlo o článek Chvála spánku.
Největším přínosem čchi kungu je ale cvičení mysli
Třetím pilířem čchi kungu stylu Orla v hnízdě, který cvičím já, je práce s myslí. Mysl je ten nejmocnější nástroj, který v sobě máme. Cvičit tělo a necvičit mysl? To je jako bychom dali do tiskárny tonery a papíry, ale nikdy ji nezapnuli…
Mysl nás učí vnímat, jak na tom jsme na úrovni těla. V napětí? Nebo uvolnění?
Mysl nás učí vnímat, jak na tom jsme na úrovni energie. Máme jí moc? Málo? Máme někde nějaký blok?
Mysl nás učí vnímat, jak na tom jsme na úrovni mysli. Jsme ve stresu? Z jakého důvodu?
Mysl nám pomáhá uvolnit napětí, změnit emoční naladění, prohlédnout iluze, osvobodit nás od nejrůznějších závislostí, kterých bychom si – ano, bez mysli – ani nebyli vědomi.
Jak často vůbec nejsme “vědomi“, pohlceni každodenními starostmi…
Jak moc jste bdělí si můžete vyzkoušet na dvou testech v článku Po chvále spánku chvála bdělosti.
Vyberte si to cvičení, které Vám působí trvalou radost
Jakékoliv cvičení krátkodobě zvýší hladinu endorfinů v těle. Vracíváte se domů v dobré náladě a máte pocit, že i když Vás všechno bolí, udělali jste pro sebe něco dobrého. Pořádně jste se zpotili, pořádně si zaběhali, překonali své hranice, posílili a protáhli své tělo. To je úžasná věc!
Udržovat tělo fit aerobním cvičením, udržovat svaly silné a pružné, to všechno jsou důležité věci.
Nicméně pokud chceme být opravdu zdraví a fit, neměli bychom zapomínat na to, že to mysl nám říká, jak se vlastně cítíme! Neměli bychom zapomínat na uvolnění, dobíjení energie a cvičení mysli!
Čchi kung nám nabízí všechny tyto tři body naráz.
Nabízí Vám jednoduché způsoby, jak se cítit v dobré náladě častěji než párkrát týdně po cvičení. Skrze mysl a skrze dech máme přístup k přívalu endorfinů v podstatě kdykoliv…
Čchi kung není jen tak nějaké cvičení. Je to jako učit se znovu chodit
Ano, nenaučíme se to během jednoho odpoledne. Ani během jednoho pololetí. Naučit se uvolnit tělo, energii i mysl ve světě plném stresu a konfliktů, nejen těch vnějších ale i těch vnitřních (a hlavně těch) není záležitost na pár hodin.
Ale krůček za krůčkem se budete cítit líp. Čím víc krůčků, tím samozřejmě lépe…
Začít je nejlépe pod vedením zkušeného instruktora. Pokud byste chtěli vyzkoušet systém Orla v hnízdě, máte spoustu možností. Několikrát do roka přijíždí do České republiky sám mistr Ješe Gyatso, který je autorem celého stylu. Během víkendového semináře máte tedy možnost se učit přímo od zdroje. Termíny víkendových seminářů najdete na webu společnosti Bodhidharma.
Energetické cvičení čchi kung probíhá i během roku v různých městech
Na webu Bodhidharmy můžete také najít, kde všude se dnes již čchi kung Orel v hnízdě cvičí. Za ta léta, kdy sem Orel “přiletěl“, již prošlo instruktorským výcvikem hodně lidí a ti se rozhodli, že lidem předají to, co se sami naučili.
Právě tato cvičení, kdy máte týden co týden možnost se blíž a blíž seznamovat s tím, jak se co nejlépe uvolnit a být v kontaktu sami se sebou, jsou oněmi “krůčky“, které pro sebe můžete udělat. Čím dál dojdete, tím lépe pro Vás.
Cvičení v týdnu mají výhodu pravidelnosti.
Přijďte si zacvičit do Brna!
Kurzy čchi kungu již 3. rokem probíhají i v Brně, kde kurzy pro pokročilé vede sám hlavní instruktor Pavel Simon. Byl to on, kdo se u mistra Ješe Gyatso v Anglii před cca 20 lety učil a kdo ho přivedl k nám.
Já mu v kurzech pro pokročilé asistuji (a v době jeho nepřítomnosti je i vedu) a již vedu i kurzy pro začátečníky. Pokud byste si chtěli toto cvičení přijít vyzkoušet, budu velmi ráda! A co můžete čekat?
Přečtěte si článek Co je to vlastně ten čchi kung? Tam se dozvíte ty nejzákladnější informace o cvičení a také spoustu odkazů na detailnější články o jeho účincích. Můj blog je zkušenostmi, které cvičení provázejí, hodně ovlivněn a často o něm píšu.
Pokud byste chtěli v Brně přijít a nevíte kam a kdy, mrkněte se na stránku Orel v hnízdě – můj nejoblíbenější styl cvičení. Od února začínají nové kurzy pro začátečníky!
A kdyby ne, můžete přijet na víkendový seminář. Já jsem takto kdysi jezdívala přes celou republiku. A nelituji toho ani náhodou…
Přeji hezký den
Co chcete vyhledat?
Vaše denní dávka Magie
Žijte v Mistrovství…
Nejnovější Příspěvky
Zvyšte svou Prosperitu
Nedávné komentáře
Máte Plán Bohatství?
Kategorie Příspěvků