Jakmile se narodíme, začínáme stárnout – Jak si udržet mladistvý vzhled?

Lidské tělo se od prvních dvou buněk do hotového funkčního organismu vyvine během devíti měsíců.
Jakmile však miminko spatří světlo světa, zpomaluje se překotný růst, a kolem dvacátého roku života začíná proces stárnutí.
Nevyhnutelných změn je překvapivě málo, většina příznaků stárnutí závisí na životním stylu každého z nás.
Žádná definice stárnutí není dokonalá
Ale stejně jako tomu bývá s láskou a krásou, většina z nás si dokáže uvědomit, oč jde, až když v tomto směru získá vlastní poznatky.

Když s výrazem údivu ve tváři konstatujeme, že kdosi na svůj věk „vypadá mladě“, de facto připouštíme, že biologické stárnutí neprobíhá u všech lidí stejným tempem.

V tomto ohledu se naše tělo podobá hodinářskému krámu.

Každá z našich mnoha tkání připomíná jedny hodinky, které si jen tak pro sebe tikají různým tempem, nezávisle na ostatních.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Gratulujeme. Jste skvělí... Děkujeme za čtení příspěvku... 

Registrujte se na webu pro další skvělé dárky... 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Proto také osoba, jež dosáhla určitého chronologického věku, může být podstatně mladší nebo starší biologicky.

Takže co je to vlastně v nás o rok starší pokaždé, když slavíme narozeniny?

Jestliže prohlásíte, že už nejste tím švihákem, co jste byl před pěti nebo deseti lety, mluvíte o většině svých buněk, ne však o všech. Déle než 10 let trvá obnova například kostem, žaludku (kromě sliznice), mezižeberním svalům nebo oční čočce. 

Jak si udržet mladistvý vzhled

A tak, pokud si chcete déle udržet mladistvý vzhled, máte na vybranou dva způsoby regenerace.

Nazvěme ten méně výkonný „pomalým opravářem“ a ten optimální „mladým opravářem“.  Tito naši pomocníci pochází už z prehistorických dob.

Organismus, který není zatěžován fyzickými aktivitami, předpokládá, že nastala zima.

Aby člověk nezmrznul, musí zůstávat v blízkosti tepla svého ohniště v jeskyni co nejdále od vchodu. Je třeba co nejvíce šetřit energií, tak i regenerace a hojení případných úrazů a nemocí probíhá pomalu.

Pomalý opravář

Pracuje „pomalý opravář“, s minimem nástrojů a úsilí. 

Období tepla je velice krátké. Raší rostliny, zvířata i lidé si dělají zásobu na další dlouhou zimu, je třeba pořídit kromě zásob i kožešiny na zahřátí. Nastalo období horečné činnosti, sběru, lovu, stavění a oprav obydlí.

Dlouhé období, kdy by se člověk hojil z utržených ran, by znamenalo zmenšení šancí na přežití v zimě, nastupuje tedy „mladý opravář“, který vše dává do pořádku rychleji.

Jak nám to pomůže dnes?

Máte-li sedavé zaměstnání, ze sportu vás zajímají pouze sportovní přenosy v televizi a i jinak se pohybujete minimálně, vaším pomocníkem je „pomalý opravář“.

Mladý opravář

Aby předal firmu „mladému opraváři“, je třeba začít se hýbat.

Nemluvím o atletických výkonech potřebných pro dosažení olympijského rekordu; pro začátek stačí desetiminutové procházky, nebo alespoň nechat si ujet výtah či autobus. 

Další způsob, jak pomoci svému vnitřnímu opraváři je dodávat správné součástky formou správného způsobu stravování. Je třeba přestat mu házet klacky pod nohy zbavením se škodlivých návyků, které proces regenerace zpomalují. 

Každý z nás může žít zdravý, vzrušující život a může být plný energie ještě hodně dlouho poté, co dospívající  začnou trousit poznámky o „návratu do hrobu“.

Zásadních cest k vysokému věku v plné fyzické a duševní síle je v podstatě sedm – a jen tři z nich se týkají výživy a udržování fyzické kondice.

Zbylé čtyři jsou spojené s osobními přístupy k životu, optimismem a s ochotou žít aktivní společenský život.

Bude mi ctí vás po těchto cestách provázet.