Jan Mühlfeit: 5 důležitých pravidel, které Vám pomohou dosahovat více…

Dnes se s Vámi rozdělím o 5 důležitých pravidel, o kterých mluví Jan Mühlfeit – původně  český manažer, globální stratég, kouč a mentor, který téměř 22 let působil ve firmě Microsoft, z toho posledních 15 let v jejím nejužším vedení.
Jan Mühlfeit, Jan Milfait, Jan Milfait Hokej, jan Milfait Kouč, Jan Milfait MIcrosoft
Poslední rolí Jana Mühlfeita před odchodem ze společnosti Microsoft v roce 2014 byla pozice prezidenta Microsoft Corporation pro Evropu (Chairman Europe), kterou zastával od roku 2007. V současné době je poradcem pro řadu vládních a mezinárodních organizací, jako AIESEC, Světové ekonomické fórum, Evropská komise, či OECD.
Před nějakou dobou jsem měl možnost seznámit se s 5ti pravidly, o nichž na svých přednáškách Jan Mühlfeit mluvil a které jemu samotnému, ale i mnoha jeho svěřencům pomohly dosáhnout met a výsledků, o nichž většina lidí celý život jen sní..
Tato pravidla jsou velmi poplatná a použitelná v dnešním hektickém světě, stejně jako světě, který je zasažen corona karanténami a tak jsem se rozhodl o ně s Vámi podělit.
 

Jan Mühlfeit Pravidlo #1: Ovládněte svou mysl

Všichni jsme ředitelé své mysli. Kdo chce uspět, musí ovládnout svou mysl.
Jednoduchým příkladem kdy člověk neovládne svou mysl může být toto: 
Když běžíte a už nemůžete a pomyslíte si, že už nemůžete a bylo by lepší to vzdát, tak toho okamžitě necháte, ale když dokážete spacifikovat svou mysl a dokážete se přesvědčit, že ještě můžete, tělo bude automaticky následovat a budete schopni uběhnout více.
Schválně si to příště, až půjdete běhat, vyzkoušejte.
 
Jestliže máte ve své hlavě nějaký negativní hlas, který Vám neustále říká, že něco nemůžete nebo že něco nezvládnete, tak vězte:

  1. že je to normální a většina lidí jej má, dokud se nenaučí jej změnit,
  2. je potřeba se tento negativní hlas naučit zkrotit a vycvičit tak, aby Vás více podporoval, než zrazoval. 

 
Tento negativní hlas vychází z našeho často negativního podvědomého programování, kterým jsme téměř všichni prošli v dětství. 
Budete se muset naučit negativní hlas zastavit a postupně jej proměnit na pozitivní.
 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Gratulace ke čtení příspěvku... 

Registrujte se ZDARMA a stáhněte si další
4 Audioknihy a 38 skvělých eBooků... 

Registrace zdarma pro získání skvělých dárků 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Dobře Vám v tomto poslouží: 

 

Úspěch je více o EQ než o IQ

Úspěch a dosažení v jakékoliv oblasti lidského počínání je:

  • z 20% závislé na IQ (Inteligent Quocient – Inteligenční kvocient) člověka a
  • z 80% na EQ (Emotional Quocient – Emoční kvocient).

 
Což je zajímavé slyšet od člověka, který sám vystudoval obor informační technologie na fakultě elektrotechnické Českého Vysokého Učení Technického v Praze a velkou část svého života se točil kolem informačních technologií, kde je důraz právě na IQ.
Přesto – jak Jan Mühlfeit říká, aby uspěl a dostal se na takovou úroveň úspěchu jakou dosáhnul, tak si uvědomil, že potřebuje rozvíjet nejen své IQ, ale zejména své EQ – svou emoční inteligenci.
 
Proč je IQ důležitější než EQ?
IQ jako takové člověku pomůže, pakliže se chce stát odborníkem v nějakém oboru – tedy třeba počítačové programování je hodně o IQ.
Jakmile chcete pracovat s lidmi a chce dosáhnout vyšší úrovně úspěchu ve spolupráci s týmem, pak je nezbytné rozvíjet svou EQ.
Jestliže se bavíme o jakékoliv oblasti úspěchu, často je to o spolupráci s lidmi a tady je potřeba určitá IQ, ale na druhou stranu komunikace a vytváření vztahů je velmi hodně závislé na EQ a naší vlastní schopnosti propojovat se s druhými…
 
Jinými slovy – nemáte vysokou školu?
Pro úspěch to nezbytně nutně nemusí být překážkou, pakliže z toho neuděláte problém ve své mysli a nebudete si neustále opakovat, že je to problém, že vysokou školu nemáte (viz. oddíl ovládni svou mysl).
A pokud se budete osobnostně rozvíjet a budete schopni rozvinout si komunikační dovednosti a být prostě lepší a lepší v jednání s lidmi.
 

Další důležitou části ovládnutí mysli je: Dělejte tak, jak by to už bylo…

Pokud něčeho chcete dosáhnout, tak je potřeba se chovat tak, jak by toho už bylo dosaženo. Naše chování předurčuje naše výsledky.
Nelze se chovat jako chudinka a jako někdo, kdo má nízké sebevědomí a očekávat, že dosáhneme dobrých výsledků.
Chce-li člověk uspět v jakékoliv oblasti, musí se prostě vnímat, dívat se na sebe a hodnotit z té pozice, jaké chce dosáhnout…
Přehrávejte si často ve své mysli obrázek toho jak to bude vypadat, až dosáhnete toho, čeho chcete dosáhnout. Představujte si ve své mysli, jakým budete člověkem. 
Když to budete dělat, budete ve své mysli vytvářet nervové synapse, které jsou potřeba k tomu, abyste svých nových výsledků dosáhli… 
Dosáhnete tak nového stavu, který hledáte, mnohem dříve, než pokud to dělat nebudete, protože mnoha výzkumy bylo ověřeno, že mozek jednoduše nepozná rozdíl mezi tím, co skutečně prožíváme a tím, co si jen představujeme. 
 
Jedno anglické pořekadlo říká: Fake it, Until you make it.
V překladu něco jako “Předstírej, dokud to nedokážeš”.
Neznamená to, že je potřeba být podvodníkem a předstírat něco, co nejste.
Spíše jde o Váš vlastní pohled sama na sebe – tedy chcete-li se stát např. úspěšným podnikatelem, tak je potřeba, abyste sami k sobě zaujmuli postoj a začali se na sebe dívat jako na úspěšného podnikatele.
Je potřeba, abyste si ve své mysli pohrávali s myšlenkou, že jste úspěšný podnikatel a přemýšleli o všech rozhodnutích, které děláte jako úspěšný podnikatel a prostě si představovali, že už jste úspěšný podnikatel.
 

Vyhrajou ti, které neodradí NE.

Pustíte-li se do čehokoliv, část lidí, které kolem sebe nyní máte, bude říkat, že to není dobrý nápad, že to nestojí za to, možná dokonce, že na to nemáte…
Většinou to však říkají lidé, kteří vlastně nic moc nedělají a nemají moc výsledků.
Jestliže nebudete řešit, co říkají druzí, ale půjdete za hlasem svého srdce, tak budete na dobré a správné cestě.
Jestliže se však necháte odradit, je velmi pravděpodobné, že se příště u nějakého dalšího nápadu, necháte odradit rovněž a pak se to postupně stane Vaší destruktivním zvykem a zůstanete stát na místě celý život ochromeni strachem z toho:

  • Co by na to řekli ostatní?
  • Co když se mi to nepovede?

 

Naopak – dovolte si dělat chyby a zlepšujte se.
Opravujte to, co nefunguje a věřte, že když vydržíte dlouhodobě, postupně se Váš úspěch poskládá..

 

Jan Mühlfeit Pravidlo #2: Zaměření, Fokus

Zaměření je velmi důležité – dnes více než kdy dříve máme kolem sebe tolik rozptýlení, lákadel, zábavy – doslova na kliknutí prstem.
Není špatné se bavit, ale pokud se bavíte většinu svého dne, jen těžko můžete dosáhnout něčeho významného nebo skvělého, protože na to prostě nebudete mít čas.
Bude tedy potřeba srovnat si, čeho vlastně ve svém životě chcete dosáhnout – co je pro Vás opravdu důležité?
A podle toho, co je pro Vás důležité, si poskládat priority každého dne a začít dle těchto priorit každý den jednat. 
Když se naučíte bavit tím, co potřebujete každý den udělat, tak se budete přibližovat postupně více a více k tomu, co chcete. 
 

Dosáhnout výsledků za nepříznivých podmínek

Další úrovní zaměření a soustředění je schopnost dosáhnout výsledků i v době, která není příznivá a nejsou příznivé podmínky a není nám nakloněná štěstěna…
Může to být právě současná doba, kdy má mnoho podnikatelů omezení v provozování svého podnikání a jejich podnikání a tím i příjem trpí.
Zaměstnanci jsou na tom o něco lépe, ale pravda je taková, že trpí-li podnikatelé, tak se s tím postupně svezou i zaměstnanci, protože žádný podnik není dost velký a nemá dostatek rezerv na to, aby mohl vyplácet mzdy a přitom netvořil obraty a příjem.
 
Jiným příkladem nepříznivých podmínek může být situace, kdy nemáte v pořádku vztah se svými nejbližšími – partner, partnerka, manžel, manželka..
Což je hodně častá a samozřejmě také velmi delikátní a složitá situace.
Možná se právě teď snažíte vybudovat úspěch, ale zároveň vedle toho ve stejné době řešíte situaci, kterou máte doma se svým partnerem a není to nijak příjemné.
Žonglujete tak s vícero míčky najednou a jedno ovlivňuje druhé – často negativně.
 

Chce to opravdu silnou osobnost, která převezme odpovědnost a rozvine umění nenechat se rozostřit všemi negativními okolnostmi a pokračovat ve vytyčeném směru…
Protože právě v těchto chvílích je velmi jednoduché vytvářet výmluvy pro sebe sama a nechat své cíle a sny být a místo toho podlehnout zklamání a stát se nagativním.
Nicméně lidé, kteří i pod tlakem dokážou hodně, dokážou dosáhnout výsledků, ti jsou vyhledávání, placeni zlatem a nakonec předurčeni k neobyčejnému vítězství.

 

Jan Mühlfeit Pravidlo #3: Flexibilita – ochota změny

Život je takový, že se mění. A abychom tyto změny dokázali ustát, je pravděpodobné, že bude potřeba, abychom se rovněž jako lidé měnili, rostli, zlepšovali se. 
Můžete se bránit změně nějakou dobu, ale život Vás stejně později doběhne a ke změně Vás nějakým způsobem donutí.
Můžete lpět na starých zajetých kolejích, na starých způsobech myšlení a dělání a život stejně najde cestu a rozličné způsoby, jak Vás přimět k tomu, abyste změnu udělali… 
Tak nač příliš dlouho se změnou otálet, když ji pravděpodobně stejně budete muset udělat tak jako tak a současný Váš postoj či pozice už třeba ani nepřináší to, co dříve. 
Pamatujte, že všechno se vyvíjí a roste. 
Podívejte se na stromy v přírodě. Rostou, zvětšují se a košatí…
A nebo umírají… 
 

 

Jan Mühlfeit Pravidlo #4: Inspirace

Možná již jste to někdy zažili – měli jste náhlý záchvat inspirace
Ať už se jednalo o nějaký nápad, myšlenku, sen, touhu nebo vizi, nebo třeba nápad napsat písničku, příběh, nebo cokoliv jiného, tak je potřeba tento záchvěv inspirace následovat.
Okamžitě a bezpodmínečně, protože nás to dovede na místa, na která bychom se bez této náhlé inspirace jinak nedostali.
Je potřeba všeho nechat a nechat se vést inspirací samotnou, protože je pravděpodobné, že až dojdeme tam, kam nás tato inspirace vede, tak najdeme to, co celou tu dobu hledáme.
Kolik je však lidí, kteří mají to chvilkové požehnání, kdy jim inspirace sice přijde, ale oni se však nevrhnou do žádné akce.
Sedí na místě a čekají, až je inspirace zase opustí.
Místo toho, aby se pustili do akce a svou inspiraci následovali, tak se zabývají svými obavami, strachy, apod. a nic se v jejich životě nezmění, nezlepší, nestane.
Inspirace je vnuknutí, je to nasměrování vyšší mocí, nebo chcete-li vesmírem, životem či samotným Bohem, které nám má pomoct na naší cestě…
A jeden den takové inspirace vydá za 1000 dní tvrdé práce. 
Už nikdy neudělejte tu chybu, že byste svou inspiraci jen tak přešli bez toho, abyste začali ihned ve směru této inspirace jednat.
 

Jan Mühlfeit Pravidlo #5: Zaměřujte se na silné stránky

Je potřeba poznat sama sebe a také poznat ostatní.
Je potřeba poznat své silné stránky a na těch vystavět svůj úspěch, stejně jako potřeba poznat a pochopit silné stránky těch, se kterými hrajete v týmu.
Úspěch jako takový je týmová hra, protože samotni jsme každý jeden z nás omezeni časem, znalostmi a dovednostmi, energií, penězi…
Avšak při spolupráci s dalšími lidmi se stáváme neomezenými, protože se vzájemně můžeme doplňovat a to, co nemá jeden může mít v rámci silných stránek druhý.
Ve hře jménem život a úspěch nejde o to, aby všichni byli stejní a všichni stavěli na stejných silných stránkách.
Jde spíše o to, abychom vzájemně poznali své silné stránky a v rámci spolupráce s druhými lidmi své silné stránky vzájemně doplňovali a využívali vzájemně tak, abychom jako tým byli efektivnější, produktivnější a dosáhli více.
 

Jestliže jste lídr, kouč, mentor či trenér nějakého týmu, potřebujete se naučit používat svých silných stránek v rámci spolupráce s daným týmem..
A stejně tak je potřeba poznat silné stránky svých svěřenců, protože jen tak budete moci přizpůsobit svou hru a dovést tým do vítězného konce.
Stejně tak to platí v manželství – každý z páru je jiný, každý má jiné silné stránky.
Poznejme je a využívejme je vzájemně moudře a s rozvahou.

 
V této oblasti Vám mohou pomoci některé z těchto testů:

 

Pár slov závěrem

Věřím, že Vám těchto 5 tipů pomůže zaměřit svou mysl správným směrem.
Jestliže jste pro sebe sama našli informace, které Vás inspirovaly k nějakému kroku či akci, pak přestaňte otálet a začněte jednat. 
Nemusíte být dokonali, abyste začali, ale musíte začít, abyste se mohli zlepšovat. 
Dokonalost není potřeba. Nikdo není dokonalý. 
To, že se o to snažíme, tak nás často velmi dlouho udržuje na místě bez jakékoliv aktivity a potom nám schází výsledky. 
Když však vykročíte, postupně se na své cestě za svým cílem či vizí naučíte vše potřebné a postupně dosáhnete určité úrovně mistrovství.
 
Jestliže jste v článku našli hodnotu:

  • pak článek prosím sdílejte na sociálních sítích nebo v emailu
  • přidejte si web zivotbezhranic.cz do svých oblíbených ve svém web prohlížeči
  • přidejte si mě do kontaktů na Facebook nebo LinkedIn.

 

Jestliže byste v tomto ohledu uvítali mou osobní pomoc,
vedení či mentoring, napište mi přes tento formulář.

 
 

Zobrazení: 19