Kritika vs. Ocenění

V upřímné snaze druhým pomoci máme často tendence dohlížet na to, co dělají, a upozorňovat je na chyby. Mnohdy bez jejich přání…
Používáme u toho věty jako:

“Co to, proboha, děláš?”,
“To nemůžeš!”,
“Děláš to blbě…”,
“Měl/a bys trochu přemýšlet, než něco řekneš.”
 

Jistě byste přišli na další podobná “hřejivá” slova.

Je to do jisté míry pochopitelné…

Učili nás takhle ve škole, rodiče nás tak vychovávali, v práci usměrňovali. To vše ve snaze dostat z nás to nejlepší. Bohužel málokdy to fungovalo a tak jsme přijali přesvědčení, že zkrátka:

  • “Děláme nesmysly.”,
  • “Někdo jiný rozhoduje o tom, co můžeme a co ne.”,
  • “To, co děláme, děláme blbě CELÉ od začátku do konce.”,
  • “Trpíme zvláštní anomálií, která se projevuje odpojením mozku těsně před tím, než začneme mluvit.”

Alespoň to vyplývá z výše použitých vět.

Kritizovat umíme všichni

Ani nás to nikdo nemusí učit…

Co však neumíme a děláme mnohem, mnohem méně je ocenění. Nedej bože veřejné. Na to se totiž “nehraje”. Nechceme přece, aby dotyčný “usnul na vavřínech”.

Potřebu opravovat a kritizovat máme tak hluboce zakořeněnou, že na chválu a ocenění nezbývá moc místa.

Ale vždy je možnost to změnit…

Nejen, že vlídné slovo v pravý čas (a oprávněně) pohladí po duší, zvýší sebevědomí a celkově vyvolá úsměv. Pozitivní motivace má vyšší a dlouhodobější účinky než výhružky a kritika. V práci i v osobním životě.

Místo upozorňování na slabá místa dotyčného, se zkusme zaměřit na jeho klady a silné stránky.

Mám na mysli nějaké konkrétní případy? 

Ano, mám…

  • Je váš podřízený počítačový antitalent, ale za to skvělý řečník? Pochvalte ho, za skvěle vyjednaný obchod, místo kritiky jeho grafu v excelu.
  • Je váš partner pozorný a spolehlivý, spolkněte pokárání za neumyté nádobí a řekněte mu, co pro vás znamená jeho podpora.
  • Někdo z přátel se neumí chovat ve společnosti? Nejděte jeden moment, při kterém se zachoval správně a vyzdvyhněte jej.

Pokud bude vaše ocenění upřímné, druhá strana si ho bude vážit a nebude vás chtít příště zklamat a pozvolna začne vyhledávat sama další možnosti ke zlepšení.

Posilování silných stránek tak časem může ty slabé a nechtěné téměř odstranit. Chyby zmizí a nebo ještě lépe, přestanou hrát klíčovou roli ve vašich vztazích.

Jak většinou podvědomě vnímáme kritiku?

Kritizovat – to je usvědčit autora, že to nedělá tak, jak bych to dělal já, kdybych to dovedl. — Karel Čapek

Pro inspiraci doporučuji např. Dale Carnegie – Jak si získat přátele a působit na lidi.

A protože s oceněním se setkáváme stále málo, využiji tento prostor pro poděkování a vyjádření vděku alespoň několika z vás…

mojí mamince – Jsi silná a nikdy se nevzdáváš. Vždy jsi tu pro nás a za to ti moc děkuji.

kolegyni Bedřišce – Jsi pro mě velmi inspirujicí žena s úžasnou intuicí, skvělá koučka a vážím si toho, že mohu napsat i přítelkyně.

své koučce Aličce – Děkuju za upřímnost a lásku, kterou cítím z každého tvého slova. Za radost a naději, kterou kolem sebe šíříš.

Pavlínce – Děkuju nejen za všechny ty překrásné fotky, ale i za tvůj zájem, lidskost s báječný smysl pro humor. ;)) Obdivuju tě za odvahu jít za tím, co máš ráda.

Petrovi – Vážím si tvé neutuchající důvěry v mojí práci, tvé schopnosti naslouchat.Obdivuju tvou odvahu dopracovat se až k té nejhlubší podstatě věcí. Děkuji za tvou ochotu pomáhat.

Danovi – Oceňuju tvojí vytrvalost, sebereflexi, upřímnost a pokoru nevzdory tvým odborným i “lidským” znalostem. Děkuju za naše přátelství

Barušce – Obdivuju sílu, se kterou zvládáš všechny nástrahy života. Obdivuju tvojí schopnost učit se a rozumět životu. Děkuju za zájem i podporu.

Děkuji všem svým klientům za důvěru a ochotu vzít život do svých rukou. Jste mi inspirací a jistotou, že díky vám se budu neustále posouvat kupředu…..

A co vy? Máte komu poděkovat?

Máte koho ocenit? A máte důvod to neudělat HNED?

Nemusíte veřejně. Promluvte si, napište dopis (nebo smíš mail), pošlete sms nebo jen udějte malé vstřícné gesto.

Uvidíte, jak báječně se pak budete cítit…

Rozšiřte Informace sdílené v článku: Zanechte Komentář...

Napsat komentář