Milujete ji?? Láska k práci nebo chození do zaměstnání?

Prací trávíme zhruba čtvrtinu až třetinu svého života. (Tedy většina z nás to takhle má.)
Představujeme druhou, možná třetí generaci lidí, kteří nemusí přemýšlet o práci pouze jako o prostém zdroji obživy. Do hry vstupuje jiný faktor, který si donedávna se zaměstnáním spojoval málokdo: Láska.
Pokud čtete tento článek, pak bezpochyby patříte k těm, kteří o své práci takto přemýšlejí – svědčí o tom alespoň Váš zájem o osobní rozvoj.

Jaký smysl má láska k práci?

Je skutečně smyslem práce, ať již zaměstnání či podnikání, pouze vydělávat peníze?
Je dobré svou prací vydělávat peníze. Je skvělé jich vydělávat hodně. Ale ruku na srdce, stačí to?
Dokážete si představit, že Váš život bude šťastný a naplněný – vpravdě bez hranic – pokud byste jeho třetinu strávili na místě, kde se v lepším případě nudíte, v horším ho nenávidíte.

První závěr: Láska k práci smysl rozhodně MÁ.

Stačí láska k práci sama o sobě?

Pojďme se tedy pustit do práce, kterou milujeme. Vrhneme se do díla a brzy se dostaví první úspěchy…nebo ne?
To záleží na další složce mistrovství: Schopnostech a dovednostech. A tady už situace není ani zdaleka tak jednoznačná. Protože chcete-li se živit něčím, co milujete, musíte v tom být v první řadě dobří. Ne, musíte být skvělí, vynikající. Musíte být MISTŘI.
Jedině tak se najdou lidé, kteří Vám budou ochotni platit za to, že pro ně děláte to, co byste jinak dělali rádi i zadarmo.
A tady přichází kámen úrazu. Většina lidí nemá dostatek vytrvalosti k tomu, aby se postupně propracovala k mistrovství. Navzdory tomu, co si mnoho lidí myslí, dokonalost nesouvisí až tolik s talentem, jako s napracovanými tisícovkami hodin, kdy se bez ustání věnujete tomu, v čem chcete vyniknout. Blíže o tom píšu v samostatném článku.
Nicméně bez trochy vášně nebo zalíbení v tom, co děláte, se Vám jen obtížně podaří překonat 10.000 hodin, což je obecně uznávaná hranice mistrovství.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Gratulujeme. Jste skvělí... Děkujeme za čtení příspěvku... 

Registrujte se na webu pro další skvělé dárky... 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Druhý závěr: Láska k práci sama nestačí. Musíte ji podepřít zaměřeným vytrvalým úsilím.

Jak se dá probudit láska k práci?

V tuto chvíli máte v podstatě tři možnosti:

  • Naučíte se mít rádi to, co umíte. Tím, že naleznete zalíbení v tom, kde jste už dobří (nebo máte vhodné předpoklady, zázemí, apod.), využijete pákového efektu, který Vám umožní relativně rychleji dosahovat ocenění, které chcete.
    Možná máte za to, že tohle je jakási z nouze ctnost, která příliš připomíná rezignaci. Nesouhlasím. Záleží na úhlu pohledu.
    Stejně tak se může jednat o zralé a racionální rozhodnutí, které děláte za tím účelem, abyste vyvážili všechny zájmy, které zohledňujete. Ano, může jít o určitý “kompromis”, nicméně je-li tento kompromis činěn vědomě, kdo si dovolí proti němu něco namítat?
  • Využijete své vášně pro dělání toho, co milujete, a díky této energii překonáte “suché období”, kdy Vám za Vaši práci nikdo nezaplatí ani zdaleka tolik, kolik byste si představovali. Odměna na konci je veliká.
    ALE je veliká proto, že většina lidí tohle nedokáže. Jen hrstka lidí se nenechá odradit od vytyčené cesty. Tito Mistři píšou dějiny.
  • Třetí cesta, jako vždy, znamená nedělat nic. I to je rozhodnutí.

Rozhodněte se!

Vyberte si, kterou cestou se vydáte. Možná Vám v rozhodování pomůže tento diagram…Ovšem berte ho s nadsázkou:-)

Láska k práci

Pamatujte si, že volbu děláte v každém případě – i když se rozhodnete nedělat nic.

Jaká je Vaše volba? Diskutujte pod článkem!