Má váš život cíl?

Přemýšleli jste poslední dobou o tom, pro co žijete? Když jsem o tom přemýšlel já, došel jsem k závěru, že žiju proto, abych mohl co nejvíce pomáhat těm, se kterými přijdu do kontaktu jako kouč.

Začalo mě to bavit

V tomto roce jsem se účastnil semináře o hledání zaměstnání a to se stalo mou vášní, o kterou se musím dělit s ostatními.

Teprve jasný cíl vám dá směr

Když jsem se podíval do svého motivačního kalendáře, viděl jsem, že téma tohoto měsíce je CÍL. Velmi rychle se mi to spojilo s výrokem amerického zpěváka Mariana Andersona. Ten zní:

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Gratulujeme. Jste skvělí... Děkujeme za čtení příspěvku... 

Registrujte se na webu pro další skvělé dárky... 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

„Pokud máte proč žít, dosáhnete všeho, o co se pokusíte.“

Je ironické, jak často můžeme zapomenout na to, pro co žijeme, a ztratit z dohledu náš cíl. Často nás zavalí každodenní povinnosti. Máme sice plán, ale když jednotlivé kroky nevychází podle našich představ, přestaneme se dle něj orientovat úplně.

Nebo nás potká zcela nečekaná životní událost a úplně nás rozhodí. Často tohle poslední dobou vídám u lidí, kteří nezaviněně přišli o práci.

Nelitujte času

Co ale může člověk udělat, pokud nevidí ve svém životě cíl? Je třeba se zastavit, ohlédnout se za svým životem a zhodnotit, co se vám povedlo, jakých úspěchů jste dosáhli. A když se ohlížíte za úspěchy, obzvláště za těmi, které jste si opravdu užili, mělo by vyplout na povrch něco, co je spojuje. Podle toho můžete zjistit, co vás naplňuje a co vás dělá šťastnými. A toho byste se měli snažit znovu dosáhnout!

Pohlédněte vpřed

V pohlížení dopředu buďte kreativní a hrejte si s vašimi nápady! Nejdříve posuďte, jak vypadá váš život teď. Pak si představte, kde budete za pět let.

  • Kolik bude vašim dětem?
  • Kde byste chtěli bydlet?
  • Jakou práci budete dělat?

Klaďte si otázky jako tyto a měňte časový horizont – ptejte se, co bude za deset, za patnáct, za dvacet let. Dodá vám to potřebnou perspektivu. Vynořil se vám nějaký cíl? A co musíte udělat, abyste se tomuto cíli přiblížili?

Buďte aktivní!

Zatímco ohlédnutí vám nabídne nějaké odpovědi na otázku, co je vaším cílem, závazek a zkoumání, jak ho dosáhnout vás udrží motivované. Sdílejte vaše cíle s ostatními! Třeba vám mohou pomoci jich dosáhnout anebo znají někoho, kdo vás posune vpřed. Použijte dostupné zdroje jako je knihovna nebo internet, abyste zjistili více o tom, co vás nadchlo.

Je třeba opakovaně zkoušet

Nebojte se zkoušet a selhávat! Jediný důvod ke znepokojení se je strach zkoušet. To jediné může ukazovat na to, že jste si dali limit, jak moc chcete vašeho cíle dosáhnout.

Všichni máme něco, co dává našemu životu smysl. Ať už to je kariéra, rodina nebo koníček, něco v nás nám to vytyčilo jako cíl. A pokud našemu životu cíl chybí je třeba se zastavit a najít si ho. A když víme, co to je, je už mnohem snazší jej dosáhnout.