Nehromaďte věci. Žijte opravdový život! - ŽivotbezHranic.cz

Nehromaďte věci. Žijte opravdový život!

Zajímá Vás, kdy méně věcí může znamenat více? Zde najdete několik nápadů k zamyšlení, zda věci = opravdový život.

Jsme zamilovaní do věcí — do jejich nakupování, získávání, vlastnění a sbírání.
Touha po věcech zaslepuje život samotný.
Naše posedlost věcmi začíná být nezdravá. Když máme v životě prázdno, nahrazujeme ho věcmi. Máme-li problémy, řešíme je nakupováním. A věci jsou stále dražší, větší, blyštivější,… a zbytečnější.
Naše posedlost způsobuje, že vlastníme až příliš, máme kolem sebe hory věcí a do života nám to stejně nepřináší smysl.

Neustálé nakupování, potřeba většího domu a místa, kam všechny ty věci dáme, nás žene do dluhů… kvůli naší posedlosti jsme na tom finančně hůř než kdy dřív.

Kupujeme věci, když se necítíme dobře, kupujeme věci svým blízkým, abychom ukázali, jak moc je milujeme… a tímto způsobem nás věci připravují o emoce, které bychom jinak projevili — stojí v cestě opravdovému spojení mezi námi a druhými lidmi.

Zbavme se touhy po věcech. Začněme raději žít!

Zde je několik nápadů:

Znovuobjevte radost ze života.

Jděte ven a vnímejte přírodu, obdivujte krásu kolem vás. Buďte aktivní, dělejte něco na zahrádce, věnujte se sportu, jděte se projít, vyrazte vyjeďte si výlet, běžte plavat, projeďte se na kole. Nadechněte se a nechte život proudit skrze vás!

Rozdávejte místo věcí zážitky.

Blíží-li se Vánoce nebo něčí narozeniny, přemýšlejte, jaký zážitek byste mohli dotyčnému místo dárků věnovat. Sejděte se s ním, dělejte něco zábavného, jděte se projít, uvařte mu něco dobrého, zahrajte si s ním něco, povídejte si, objevujte nové možnosti. Poseďte s ním v parku nebo na pláži, udělejte něco jinak než obvykle, … Příjemný zážitek je mnohem smysluplnější než věc.

Navažte reálný kontakt s druhými.

Nevyrazili jste si již dlouho s přáteli? Zavolejte jim a zeptejte se, zda nechtějí někam zajít. Odtrhněte děti od počítače a jděte s nimi ven dělat něco zajímavého. Vyražte na rande se svým partnerem. Navštivte svou matku nebo prarodiče. A zatímco budete s lidmi trávit čas, buďte přítomní — opravdu jim naslouchejte a nelítejte myšlenkami jinde.

Vypořádejte se s emocemi.

Máte-li potřebu nakupovat v případech, kdy jste emocionálně vytížení, dávejte si na to pozor. Vypořádat se s nezvládnutými emocemi je rozhodně lepší způsob, než nakupovat, abyste na ně zapomněli. Pokud jste v depresi, něčeho se obáváte nebo jste osamělí, vypořádejte se s tím. Najděte řešení, zjistěte, co za tím stojí. A dobrá zpráva je, že opravdový život, aktivní přístup a setkávání se s dalšími lidmi vám s těmito problémy pomůže.

Zpřetrhejte vazbu k věcem.

Občas zjistím, že se některé věci nechci vzdát, i když ji vlastně doopravdy nepoužívám. Potom se ptám sám sebe: “Proč?” Co mi brání v tom se věci zbavit? Obvykle k ní mám citovou vazbu — je-li tomu tak, uvědomím si, že je to jen věc, není to daná emoce ani její zdroj… Pak si věc vyfotím, fotku uložím do svého počítače a věci se zbavím. Cítím se svobodnější, protože jsem rozbil vazbu k fyzickému objektu (ale ponechal si vzpomínky). Pokud máte k věci vazbu, zjistěte proč — z dlouhodobého hlediska to není zdravé.

Uvědomte si, že je to život, a ne věci, na čem záleží.

Věci jsou jen věci — pokud o ně přijdete, pokud se ztratí nebo vám je někdo ukradne, nestane se nic vážného. Stále jsou to jenom věci — nikoliv váš život. Váš život je řadou okamžiků, které prožíváte právě teď a jediné, na čem opravdu záleží, je, jak tyto okamžiky využijete a čím je naplníte… nikoliv to, čím zaplníte svůj domov. Na konci vaší krátké cesty se ohlédnete zpět a to, co uvidíte, budou vaše zážitky, lidi, které jste milovali a kteří milovali vás, činy, které jste udělali nebo neudělali… Věci, které jste vlastnili, již nebudou důležité.