Odvaha – příběh o myšácích a sýru

Před mnoha lety jsem se vzal do ruky knihu „Kam se poděl můj sýr“ od Spencera Johnsona. I když si pamatuji, že se mi kniha líbila a něco jsem si z ní i odnesl, detaily už jsem si vybavit nedokázal. Moje žena ale nedávno přinesla tuto knihu domů. Není to žádné náročné čtení a vystačí vám sotva na hodinu.

Její poselství ale neztrácí na síle

Přesto, její ponaučení je stejně silné jako před lety, když jsem ji držel v ruce poprvé. Pěkně se hodí k tématu tohoto měsíce – odvaha. Citát měsíce zní: „Kde někteří vidí překážky, jiní vidí vzrušující výzvy“. Poselství knihy se k tomuto citátu přímo váže.

„Kam se poděl můj sýr“ se zaměřuje na čtyři postavy. Dvě z nich jsou myši jménem Sniff a Scurry. Další dvě jsou ‘pidi lidé’ Hem a Haw. Všichni se snaží najít sýr, protože milují jeho chuť. Myši se spolehnou na své instinkty a poměrně rychle nějaký sýr najdou. Ačkoli to není sýr nejlepší chutě, jim dokonale stačí, protože jim vydrží dlouhou dobu.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Gratulujeme. Jste skvělí... Děkujeme za čtení příspěvku... 

Registrujte se na webu pro další skvělé dárky... 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Hem a Haw chtějí víc

Hem a Haw si ale dají trochu práce navíc a po čase najdou sýr výborné kvality. Tento sýr jim navíc také vydrží na dlouhou dobu.

Po čase začínají oběma dvojicím zásoby sýra docházet. Sniff a Scruffy si to uvědomí hned, a tak se okamžitě dají do hledání a po čase i najdou další zdroj sýra. Hem a Haw naopak reagují velmi pomalu a neochotně. Jejich první myšlenkou je, že jim někdo sýr krade. Vůbec jim nepřijde na mysl, že možná jsou prostě na daném místě už moc dlouho a je čas se posunout dále.

Chybí jim odvaha

Hem a Haw se bojí začít znovu hledat. Už si zvykli na místo, kde žijí. Chvíli čekají, že přijde někdo zvenčí a situaci za ně vyřeší. Po čase si ale Haw, stejně jako Sniff a Scurry, uvědomí, že se další hledání je nezbytné. Hem se ale odmítá pohnout z místa a snaží se Hawa přesvděčit aby to udělal stejně.

Haw se ale vydává hledat a najednou zjistí, že to, že vystoupil ze své komfortní zóny, mu nijak neublížilo. Po čase nalézá nový sýr, Hem už s ním ale není. Nikdy nezjistíme, jestli se Hem nakonec také odhodlal ze svého “komfortu” slevit.

Nenechte překážky, aby vás zastavily

I když žádná ze čtyř postav tohoto příběhu před sebou neviděla skvělé výzvy, myši nikdy nenechaly překážky aby jim stály v cestě. Byly odhodlány najít co potřebují a ničím se nedaly zastavit. Haw, i když byl na počátku velmi obezřetný, se přece jen odhodlal a udělal krok do neznáma.

Hem se ale ani nesnažil jakékoli překážky překonávat. Nechal se ovládnout strachem a zůstal tam, kde byl, i když už toto místo nevyhovovalo jeho požadavkům.

Je třeba odvaha, aby člověk vykročil ze své komfortní zóny. Překážky a neznámo se nám můžou zdát nepřekonatelné. Přesto, často když se odhodláme prouzkoumat nové možnosti, není to tak hrozné.

Pokud nám ale vždycky bude chybět odvaha, zůstaneme navždy stát na místě jako Hem a můžeme jen doufat, že všechno bude v pořádku. To ale v dnešním rychle se měnícím světě není moc pravděpodobné. A tak se tedy nebojte a udělejte krok do neznáma!