Peníze nad Zdraví

Dívám se již více než rok kolem sebe změněným úhlem pohledu. Hledám ve svém okolí lidi, kteří by naplňovali proklamovanou jasnou skutečnost konstatování, že “zdraví je pro ně důležitější než peníze“.
Většina z nás nezaváhá ani na chvíli, aby tuhle vžitou pravdu slovy potvrdila. Horší už je to v realitě a našem vlastním chování.

Nejčastěji jsem se dosud věnoval tréninkům v oblasti finančního poradenství. Ve svém životě jsem se potkal se stovkami výborných i průměrných finančních poradců.

Společnosti, pro které pracuji stále hledají nové a další poradce do svých týmů, protože hospodaření se svými vlastními financemi skutečně málokdo opravdu rozumí. 80% lidí, se kterými jsem se setkal, scházela Finanční Gramotnost a to, že byli často vysokoškolsky vzdělaní, nic na tomto poměru neměnilo.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Gratulujeme. Jste skvělí... Děkujeme za čtení příspěvku... 

Registrujte se na webu pro další skvělé dárky... 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Moje vlastní zkušenosti potvrzují závěry Roberta Kyiosakiho. Akademická inteligence bývá největším nepřítelem inteligence finanční.

Věřte nebo ne, se Zdravotní inteligencí je to ještě mnohem horší, než s tou Finanční.

Podle čeho tak soudím?

Kolik Zdravotních poradců ve svém okolí znáte?

 
zdraví, zdravý životní styl, zásady, skupina zdraví, facebook zdraví
 

Já po nich dlouho pátral. Nenašel jsem ani jediného, který by fungoval podle podobných principů, jaké sám učím poradce Finanční, tedy naprosto profesionálně a s jasnou představou, co je pro klienta to nejlepší. S uměním zajímat se o potřeby klienta a naplnit je svými jasnými doporučeními a motivací k jejich následování.

Nejblíže mé představě se na chvíli ocitli lékárníci. Z mých vlastních zjištění ale vyplynulo, že zlepšení svých služeb vlastním zákazníkům a posun z pouhých podavačů léků na úroveň Zdravotních poradců je pro ně často nepřekročitelnou bariérou zvyku. S několika nejlepšími z nich dnes rozvíjím projekt Zdravotního poradenství.

Podívejme se na další profese, které mají se zdravím co do činění a mohly by na Zdravotní poradenství aspirovat. První mne napadli praktičtí lékaři. Na první pohled by se zdálo, že současný systém odměňování “per capita”, na hlavu, by je měl k práci ve zdravotní prevenci motivovat. Praxe je ale tristní – “na hlavu” sice ano, ale postavená. Ani na preventivních prohlídkách se, až na zcela řídké výjimky, nevěnuje prostor zdravotnímu poradenství lidem, kteří jsou stále zdraví. Odpovězte si sami, zda jste kdy dostali konkrétní radu od lékaře v oblasti dietologie, doplňků stravy a správného pohybu, dokud jste netrpěli nějakou nemocí? A pokud jste mezi těmi šťastnými, co radu “zadarmo” dostali, řídili jste se jí a mate ji za vlastní do dnes?

Nakolik logice vzdálený je přístup západní alo-patické medicíny si uvědomíte okamžitě, když pochopíte, že lékaři plyne jeho odměna, když je dostatek pacientů nemocných a on je může léčit. Ekonomickým zájmem lékaře je tedy přirozeně mít dost nemocných pacientů. Ekonomika a etika tu jsou postavené do přímého rozporu a tak není divu, že se lékaři do prevence, až na výjimky, nijak nehrnou – mohla by jim ubrat práci.

Občas se funkci Zdravotních poradců snaží suplovat pro společnost někteří dealeři doplňků stravy, dietologové nebo fitness trenéři. Nejčastěji však nakonec nevyváženě upřednostní svůj vlastní zájem před komplexním doporučením pro svého klienta. Proč? Protože v těch ostatních oblastech nejsou odborníky, nebo jim z nich neplyne žádný vlastní okamžitý užitek.

Ze školy si z tématu péče o vlastní zdraví neodneseme zcela nic

Kromě několika náhodně rozmístěných principů, jejichž význam a propojení do našeho budoucího zdraví či nemoci zcela schází, nás naše vzdělávací osnovy vybavují pouze tím, co je důležité pro státní rozpočet. Poslušnost ke spotřebě a zaměstnanecké myšlení. Ani jedno, ani druhé nesměřuje k dlouhodobému zdraví a prosperitě.

Situace je vážná, nikoli však zoufalá. Otevírá se mnoho příležitostí, které se dají využít, tak aby byly naplněním pro jednotlivce i společnost zároveň.

Zaznamenávám v posledních měsících trend, ve kterém na pole zdravotního poradenství vstupuje různým způsobem celá řada nejrůznějších profesionálů. Ještě nevědí jak o sobě přesně přemýšlet a jak svou chuť pomáhat ostatním komunikovat, ale připojují se k trendu.

Pokud sami cítíte podobné našeptávání a máte chuť si o tomto tématu popovídat, rád se s Vámi posadím na čaj a otevřu Vám Vaše vlastní možnosti jako Zdravotních poradců.