Pravda vs. lhaní sobě samým

„Lháři a velcí lháři.” Strýc často používá tento výraz v souvislosti s politiky a právníky. Tento týden ve mně jeho slova rezonovala, protože se zdá, že každý obviňuje někoho jiného ze lži nebo z toho, že to co říká, není pravda.

Politická debata je více o popírání pravdy než o její obhajobě. Lidé obviňují peněžní instituce z malování růžové budoucnosti založené více na naději než na faktech.

A samozřejmě tu stále jsou některé celebrity, které užívají návykové látky nebo dělají něco absolutně nezákonného, a následně to popírají v magazínech, které se příliš hledáním faktů neobtěžují.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Gratulujeme. Jste skvělí... Děkujeme za čtení příspěvku... 

Registrujte se na webu pro další skvělé dárky... 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Pravda a upřímnost vůči sobě samým

pravda vs. ležVšechno toto mně nutí k úvaze o mé vlastní upřímnosti a důvěře v ostatní. Je mi jasné, že kromě patologických lhářů (a i pro takové jsem pracovala během svých korporátních dnů), musí většina z nás nejprve ošálit sama sebe než přesvědčivě oklame ostatní. Nyní je zde příležitost!

Znáte to, opravdu něco velmi chcete a přejete si, aby to bylo jinak, než to je. Jako bych slyšela sama sebe říkat: „Zvýšený cholesterol se přeceňuje a jeho nebezpečnost vymyslely farmaceutické společnosti” nebo „řízení je stále stejně bezpečné i při rychlosti o 10km/h vyšší než je stanovený limit“.

Nemusím zacházet příliš daleko na to, abych poznala, že si něco nalhávám. Nicméně síla, chtění a přání jiného výsledku jsou tak přesvědčivé. Touto neupřímností ale sabotujete jen sami sebe a jde o opravdu nebezpečné počínání.

Nebezpečné kariérní chování

Vidím ho u mnoha svých klientů při koučování, zejména pokud přijde na téma jistoty zaměstnání. Je velmi snadné ignorovat a popírat signály zatímco si říkáte, že je vše v pořádku a vše bude fungovat jak má.

Takže firma má špatný rok, ten nejlepší náhle odešel, prvořadé je šetření, tlak na okamžité dodání se zvyšuje. Vidíte, jak ostatní dostávají podřadné úkoly a větší uznání, váš šéf není nikdy dostupný a náhle vám říkají, že neděláte nic správně. Jak je možné, že jste zhloupli tak rychle?

Toto jsou varovné příznaky a vy máte na výběr: buď vymyslíte konejšivý příběh a zakryjete tak pravdu, nebo budete čelit realitě a něco uděláte. Je to těžší, než to zní, ale není nemožné toho dosáhnout.

Jedním z důležitých výsledků koučování je to, že se člověk naučí rozpoznat skutečnost od představ, představy od přání, pozná, co je pravda a co smyšlenky. Nemohu ani nechci radit někomu, aby opustil svou práci, mohu ale pomoci při rozpoznání signálů k odchodu, jasně a nezaujatě. Také neříkám svým klientům to, co chtějí slyšet, pokud to ve skutečnosti není pravda nebo opravdu nejde o jádro problému.

Nejlepší mentoři, které jsem měla, mi pomohli ovládat své jednání a myšlenky. Zřídka zpochybnili to, v co věřím, ale oponovali mé logice a faktům. V jistém smyslu mě přiměli být k sobě upřímná a podporovat tuto upřímnost ve své práci s ostatními. Je to zralý způsob jak žít. Je to tak jednoduché – zkuste to.

Zde je váš úkol:

Podívejte se na ty oblasti svého života včetně kariéry, ve kterých jste sami sebe oklamali pomocí zlehčení, popírání nebo potřeby/touhy.

Zeptejte se sami sebe: „Byla tato ne-pravda užitečná?” a “Jakou cenu jsem za to musel/a zaplatit?” 

Přemýšlejte o dvou dalších možných způsobech jednání nebo přemýšlení, které by vám mohly pomoci pracovat s upřímností. „Jaký by byl výsledek, kdybych k sobě byl/a opravdu upřímný/á?”