I když se to prozatím může zdát daleko, je třeba myslet na zaopatření ve stáří.

V České republice nám systém umožňuje přispívat do takzvaného důchodového systému a následně tyto příspěvky obdržet zpět po dosáhnutí určitého věku.

Otázkou však zůstává, jak se vlastně k důchodu staví rentiéři. Jsou pro nebo proti?

Mladí rentiéři

Řadíte se mezi mladé osoby, které s životem rentiéra teprve začínají a nemají prozatím dostatek zkušeností?

Pokud je vaše odpověď na tuto otázku kladná, zřejmě jste ještě do státního důchodového systému nestihli odevzdat významné množství peněžních prostředků, které by vás ovlivnilo.

A k přispívání do státní kasičky se s největší pravděpodobností ani neunáhlíte. Pokud přemýšlíte ekonomicky, je vám zřejmě jasné, že tato možnost nevychází výhodně.

Učinit byste tak mohli z pouhé solidarity, což udělá málokdo. Mnohem výhodněji vychází, když stejnou měsíční částku investujete na vlastní pěst.

Pokročilí rentiéři

Pokud patříte spíše do skupiny pokročilých rentiérů, máte za sebou již mnoho let přispívání do veřejného systému.

Ve vašem případě tak přichází na řadu především úvaha nad tím, kolik jste již v rámci důchodového pojištění státu odevzdali a kolik vám ještě odevzdat zbývá.

Následně musíte zvážit, jak vysokého důchodu se ve stáří tímto způsobem můžete dopracovat a zda tato částka postačuje veškerým vašim potřebám.

Nikdo nechce v důchodu skončit s nízkou životní úrovní a nemožností obstarat si ani ty nejzákladnější potřeby.

Odhad do budoucnosti

Jak jste již stoprocentně zaznamenali, český důchodový systém neustále prochází řadou obměn a inovací. Není proto divu, že si nikdo není jistý, jaký nastane budoucí vývoj.

Při výpočtu důchodu se bere v úvahu fakt, že člověk bude žít ještě dvacet let od zahájení jeho věku pro odchod do důchodu.

V současné době se finanční obnos, který za svůj život odevzdáme, přibližně rovná tomu, který následně ve stáří získáme. Odborníci ovšem odhadují, že tento stav se v budoucnosti změní a lidé tak dostanou méně, než kolik státu za svůj život svěřili.

Na řadu poté přichází položit si několik otázek.

  • Opravdu chcete poskytovat své úspory státu a ve stáří zůstat nezaopatření?
  • Není pro vás výhodnější finance investovat a vybudovat si tak vlastní základnu pro důstojný odpočinek?

Naučte se, jak investovat.

Zjistěte více o projektu Renta pro život.

 

Další doporučené informace na téma Renta a důchod?

.

 

Napsat komentář