PROČ DĚTI ČASTO MARODÍ?

PROČ BÝVAJÍ DĚTI TAK ČASTO NEMOCNÉ?

Jde prakticky o fenomén moderní zhýčkané doby, která si sebou přinesla i své objeti. Problém je v tom, že tou největší jsou právě děti, i když v tom jsou nevinně. Není to tím, že by byly jiné než my, jen se jim díky přístupu z okolních vlivů oslabil obranný imunitní systém. Zodpovědnost ovšem leží na nás rodičích, neboť naším přičiněním budou děti buď zdravé, nebo se budou nemoci neustále vracet.
 
Mějte na paměti, že jakékoliv vytápění vysušuje vzduch a ten zase nesvědčí sliznicím dýchacích cest. Jakékoliv nachlazení, rýma, kašel, laryngitida, bronchitida, zápal plic, nebo astma jsou nemoci dýchacích cest. Zvýšenou pozornost by péči o dýchací cesty měli věnovat rodiče dětí s oslabenou imunitou a astmatem.
 
Pravidelnou péčí a prevencí můžete předejít řadě dýchacích potíží a výrazně snížit nemocnost vašich dětí. Není to ovšem pouze suchý vzduch v místnosti, či zbytečně velké teplo, které v místnostech udržujete jen ze strachu, aby vám dítě nenastydlo. Co dalšího ještě ovlivňuje zdraví dítěte, je mnohem více, proto je nutné zaměřit se na několik základních bodů. Jak to tedy udělat, aby už tomu bylo jinak?
 
Základní principy pomoci jsou velmi snadné, ale hlavně finančně nenáročné.
1. zvlhčujte domácí ovzduší
2. více větrejte
3. nepřetápějte místnosti jen ze strachu, že dítě nastydne
4. choďte častěji na procházky ven do přírody
5. zaveďte doma po koupání otužování sprchou
6. dávejte dětem dostatečné množství vitamínů v přírodní formě
7. podávejte dětem pestrou a zdravou stravu
8. pravidelně cvičte
9. v místnosti určené pro spaní udržujte max. 18°C – 21°C
10. neoblékejte dítě více, než je nezbytně nutné
 
K tomuto desateru patří i několik základních informací ke každému bodu. Pokud si je osvojíte a začnete je dodržovat, během jednoho roku se vám z několika násobí obranyschopnost vašeho dítěte a už nebudete muset neustále běhat po doktorech, kupovat předražené prášky, brát si volno z práce apod. Proto dobře zvažte, zda změna, kterou můžete nyní udělat, vám za to stojí, nebo ne. 
 
1. Na zvlhčování ovzduší ovšem nepotřebujete hned kupovat drahé zvlhčovače vzduchu, které navíc potřebují další odběr elektřiny a tím i další vaše výdaje. K tomu vám stačí pouze mokré pleny nebo ručníky, které v zimním období rozprostřete na jednotlivá topná tělesa v místnostech. Budete pak mít jistě vlhká i okna, ale ty snadno otřete. Pokud budete přemítat o tom, že je to zbytečné, tak se zamyslete nad faktem, proč se tak dobře dýchá u moře, kde je konzistence vlhkosti podstatně vyšší, než kdekoliv jinde.
 
2. Pokud moc doma nevětráte ze strachu, aby vám dítě nenastydlo, tak věřte, že až s ním půjdete ven, tak ho to stejně nemine. Když je totiž dítě vychováváno jako květinka ve skleníku, tak stačí menší změna teploty, jiný vzduch a dítě automaticky omarodí. I kdybyste ho sebe lépe zabalili, tak dýchat musí tak jako tak. 
 
3. Máte rádi teplo? Kdo ne, že? Ale všeho moc škodí. Pokud jste zvyklí mít doma 25-28°C jako konstantní teplotu, tak věřte, že dříve či později bude mít vaše dítě problémy s průduškami, v horším případě z něho bude astmatik. A začnou vám další nemalé starosti. Změňte to a to rychle!
 
4. Raději sedíte doma, abyste si po práci v klidu odpočinuli? Nemáte chuť ani náladu ještě chodit ven někam s dítětem? Pak se nemůžete divit, že má, nebo ho v brzké době čekají zdravotní problémy. Chůze je totiž jedna z nejpřirozenějších vlastností člověka, která z něho činí odolatelnějšího právě díky chůzi.
 
5. Přijde vám otužování po koupání úplně zbytečné, protože vy na to nejste zvyklí, tak nač s tím zatěžovat ještě vaše dítě? Že by třeba mohlo nastydnout? Proč si myslíte, že všichni otužilci, někteří dokonce ve věku přesahující osmdesátku jsou stále zdraví a vitální? Ne, to není genetikou. Je to dáno právě tím, že voda je v mnoha ohledech všemocná a dokáže naprosté divy. My jsme ale bohužel uvěřily tlaku moderní doby, že když nám něco je, tak si vezmeme prášek, nějaký ten vitamín k tomu a je to.
 
Je to mnohem jednodušší a pohodlnější, i když to stojí mnohem více peněz. Je to ale jen iluze, které jsme uvěřily. Zapomeňte na to a začněte využívat přírodních zdrojů pro sebe i své děti. Ušetříte si tak spoustu starostí i peněz. Jak na to? Bohatě postačí, když při sprchování pomalu přecházíte z teplé vody na studenou, kterou osmělíte celé tělo. Následně tělo osušte, vydrhněte ručníkem a oblečte se tak, ať vám není zima. Při otužování dětí je velmi vhodné, pokud tuto činnost provádíte společně a hlavně bez donucování. Vždy k tomu přistupujte hravou formou. zahrajte si na mrazíka, nebo kdo vydrží déle a nechte dítě vyhrát. Získá si tak návyk, který mu bude ku prospěchu po celý život.
 
6. Přísun dostatečného množství vitamínů ve vyvážené a přírodní formě je to nejlepší, co pro své tělo i své děti můžete udělat. Vyhledávat náhražky ve formě kupovaných vitamínů, které jsou jen skvělým reklamním lákadlem pro dítě, není ta nejlepší cesta, kterou musíte jít. I když budou mít děti v krabičce od vitamínů zabalený dárek v podobě hodinek, Spidermana, samolepek, magnetek, či jakýchkoliv jiných hraček, navíc „ZDARMA“, nenechte se oklamat líbivou a lákavou reklamou. Bude vás to stát nejen další peníze, neboť v dítěti vypěstujete závislost, ale neustále budete muset kupovat další a další speciální vitamíny. Příroda je natolik mocná, že je dokáže našemu tělu poskytnout všechny! Jsme součástí přírody, nikoliv uměle vyvinutých a geneticky modifikovaných jedinců. 
 
7. Podávat dětem pestrou a zdravou stravu je myšleno nenechat se ovládat společenským tlakem a reklamními tahy z tolik profanované Ameriky. V této zemi už 80% lidí trpí obezitou a nadváhou, tak proč se nechávat ovlivňovat stravou, která je sice ihned k mání, ale jen nám škodí. Pokud chcete hledat jednu z nejvyváženější a nejzdravějších receptů na správnou životosprávu, tak nemusíte. Tou zemí je Japonsko. Zaměřte se sami na to, co jedí, jak to jedí a proč to jedí. Můžete také porovnat vitalitu lidí mezi Japonskem a Amerikou. Vidíte sami ten rozdíl. Pro představu je Japonsko oproti České republice napřed o 89 let! 
 
8. Pravidelným cvičením si doma s dětmi dokážete udržet nejen zdravé tělo, ale i fyzickou kondici, kterou všichni pro život potřebujeme. Stačí se jen společně domluvit, že například každé ráno, když vstaneme, si společně zacvičíme. Pár cviků na ruce, nohy, břicho, kdy pro začátek stačí veškeré cviky opakovat 10x a postupně na opakování přidávat. Tělo si samo k takové aktivitě přivykne a vy už se nebudete neustále cítit unavení, vyčerpaní a nepohybliví. Navíc dokážete pravidelným cvičením zajistit, že přebytečné tuky se budou postupně spalovat a jednoho dne se jich úplně zbavíte. Jen si to představte, cítit se najednou fit, svěží, vitální a plný energie. Jaký je to pocit?
 
9. Všeobecně jsme si zvykli na teplo, které do našich domovů proudí naprosto samo, bez našeho přičinění. Díky tomu také naše tělo velmi zpohodlnělo! Pouze přijde poštou složenka, nebo účet za topení a my ji zaplatíme. To je celé. Proto také mnoho lidí začalo plýtvat, neboť zapomněli, jakou hodnotu pro nás teplo má. Vzpomeňte na doby, kdy se oheň musel pravidelně udržovat a komu uhasl, byl z vesnice vyhnán. Dnes se topí o sto šest, přitom se větrá, místnosti jsou vysušené jak na saharské poušti a my jsme přesvědčeni, že tak dětem poskytujeme to nejlepší. Bohužel je tomu právě naopak. Místnost určená pro spaní musí být dostatečně vyvětraná. Teplota by se měla pohybovat mezi 18-21°C, ne víc. Nejvhodnější je ovšem větrat pomocí okenní ventilace po celou noc. Dětem i dospělým se mnohem lépe dýchá a mají klidné spaní.
 
10. Neoblékejte své děti více, než je nezbytně nutné. Navíc pokud si už sami dokážou dojít na záchod, utřít se, vyčistit si zoubky, pak se dokážou i sami obléci. Nemusíte je oblékat vy, natož jim říkat, co si mají vzít na sebe. Dejte jim prostor, ať se sami dokážou rozhodnout, ať sami na sebe převezmou zodpovědnost. Otevřete okno nebo dveře a zeptejte se dítěte, na co to vidí. Bude to mikina, nebo zimní bunda, bude to na čepici, nebo i šálu? 
Jedině tak můžete dítě do života připravit přirozenou formou a vám spadne obrovsky těžký batoh zodpovědnosti ze zad. Věřte, že ta úleva stojí opravdu za to a to všem, včetně dětí, kdy už nemusí poslouchat neustále naše povely a rozkazy. Pokud se vám ale dítě rozhodne vyrazit ven například v tričku a bačkůrkách a venku bude mrznout, nepřesvědčujte ho, nerozhodujte za něj. Nechte ho jít, vy jděte klidně s ním a dejte mu čas, ať si na to přijde samo. Je jasné, že se budete muset vrátit znovu domů a doobléci se, ale dítě bude vědět už napořád, že když je venku velká zima, je fajn se dobře obléknout.
 
Možná to bude pro mnohé z vás pro začátek těžké, abyste si zvykly na tento přístup a plnění základního desatera. Když to ale vydržíte a nevzdáte to po pár nezdarech, uvidíte sami, že dokážete zvítězit na celé čáře vy i vaše dítě. Je to to nejlepší, co pro sebe i své dítě můžete v životě udělat. Trénujte samostatnost, zodpovědnost i spolupráci a děti budou nadšené, jak skvělý mají s vámi přátelský vztah.
 
Věřte nebo ne, ale rukama mi už prošlo tolik dětí, nad kterými jiní lámali hůl, neboť bylo velmi těžké k nim proniknout, pochopit je, změnit jejich programy výchovy, jejich bloky i strachy. Přesto když víte, jak na to a nevzdáte to, dokážete postupem času i ze silně zablokovaného nebo ustrašeného dítěte vykouzlit veselé, spokojené, hravé a hlavně šťastné dítě, které se na vás bude těšit. Je to ten největší dar, který mohu dětem i rodičům poskytnout a předat. 
 
Je ovšem mnohem lepší, pokud společně dokážeme děti připravovat a motivovat na jejich život tak, aby jim nic nestálo v cestě, a my jim jednou provždy přestaly předávat naše strachy, které je ve vývoji velmi brzdí. Přeji vám všem hodně štěstí a budu držet pěsti, ať se vám všem v životě jen daří. Pokud se vám tématické články líbí, sdílejte je s ostatními a podpořte i na FB. Budu moc rád, když mi sami napíšete vaše zkušenosti s aplikováním některých změn, které jste doma zavedli a jak a v čem vám to pomohlo.
 
S láskou a úctou váš trenér Radovan