Proč je to tak těžké vytvořit dobré návyky?

Proč je tak těžké udělat trvalou změnu? Jak můžeme mít ty nejlepší úmysly stát se lepšími, a přesto děláme tak malé pokroky?
A co je nejdůležitější, je něco, co s tím můžeme udělat?

Vaše životní cíle nejsou vaše zvyky

Vaše nejodvážnější životní cíle jsou báječné. Jsem na vás pyšný, že je máte. Ale je možné, že tyto cíle jsou navrženy tak, aby vás odvedly od věcí, které vás opravdu děsí – posun v každodenních návycích, který by znamenal znovuobjevení, jak sami sebe vidíte.
— Seth Godin

My všichni máme naděje a sny…
A většinu času máme alespoň obecnou představu, jaké tyto cíle jsou: jak chceme, aby naše tělo vypadalo, dobré zdraví, které si chceme užít, respekt, který chceme mít u našich vrstevníků, důležitou práci, kterou chceme dělat, vztahy, které chceme s naší rodinou a přáteli, a lásku, kterou chceme sdílet.
Celkově vzato je to dobře. Je hezké vědět, co chcete, a mít cíle vám dává pocit směru a smyslu. Nicméně, je zde jeden způsob, jak vás vaše naděje a sny sabotují stát se lepšími:
vaše touhy vás snadno zlákají ukrojit si větší krajíc, než dokážete sníst.
Víte přesně, co mám na mysli …

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Gratulujeme. Jste skvělí... Děkujeme za čtení příspěvku... 

Registrujte se na webu pro další skvělé dárky... 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

  • Můžete se inspirovat pořadem “Jste to, co jíte”, vletět do posilovny, cvičit do vyčerpání a tři měsíce se dávat dohromady.
  • Konečně se přinutíte psát knihu, píšete celý víkend, a pak jdete v pondělí do práce a k psaní se už nikdy nevrátíte.
  • Příběhy vašeho přítele o cestování do nových zemí vás tak nadchnou, že začnete plánovat svoji vlastní cestu kolem světa, jen abyste skončili zahlceni všemi detaily a zůstali doma.

Příliš často dovolíme naší motivaci a touhám přivést nás k šílenství, když se snažíme vyřešit náš problém celý najednou místo toho, abychom novou rutinu začali po malých krůčcích.
Já vím, já vím. Není to zdaleka tak sexy jako říct, že shodíme 15 kilo za 3 měsíce. Ale pravda je taková: sny se velmi liší od kroků, které vás k nim dovedou.
Takže jak vyvážíme naši touhu po životních změnách s potřebou vybudovat malé, udržitelné návyky?
Jsem rád, že se ptáte.

Měj velké sny, začni po troškách

Nechápejte mě špatně, nemohl bych být více ve prospěch velkých snů.
Představte si typické zvyky, dobré nebo špatné: čištění zubů, zapínání bezpečnostního pásu, kousání nehtů.
Tyto akce jsou tak malé, že o nich ani nepřemýšlíte. Děláte je prostě automaticky. Jsou to drobné akce, které se stávají trvalými vzorci.
Nebylo by při tvorbě nových návyků smysluplnější, že nejlepší způsob, jak začít, je dělat věci, které by se náš mozek rychle naučil a automaticky opakoval?
Co kdybyste začali přemýšlet o svých životních cílech, ne jako o těch velkých, odvážných věcech, kterých dosáhnete, jen když nastane správný čas, nebo když máte lepší prostředky, nebo když si konečně dáte vaši životní pauzu … ale místo toho jako o malém, každodenním chování, které opakujete, dokud se úspěch nestane nevyhnutelný?
Co kdyby shození 25 kilo nezáviselo na tom, zda vědci objeví perfektní dietu, nebo na tom, zda v sobě naleznete nadlidskou vůli, ale záviselo na řadě drobných návyků, které můžete kdykoliv ovládat? Návyky jako každodenní dvacetiminutová procházka, pití 8 sklenic vody denně, jedení dvou jídel namísto tří.
Myslím, že následující citace BJ Fogg, profesora na Stanfordu, tuto myšlenku pěkně shrnuje.

Pokud zasadíte správné semeno na správném místě, vyroste bez dalšího přemlouvání.

Věřím, že toto je nejlepší metafora pro vytváření návyků.

„Správné semeno“ je drobný zvyk, který si vyberete. “Správné místo” je řazení toho, co bude následovat. “Přemlouvání” je zvyšování motivace, což si myslím, že s vytvářením návyků nemá nic společného. Ve skutečnosti, zaměření se na motivaci jako klíče k návykům, je úplně špatné.

Abych byl konkrétnější: Pokud si vyberete ten správný malý zvyk a správné pořadí, pak se nebudete muset motivovat, abyste ho dosáhli. Stane se to tak přirozeně, jako správné semeno zasazené na správném místě.

— BJ Fogg

To je skvělé, že?
Typický přístup je ponořit se do toho co nejhlouběji, až máte dostatečnou dávku motivace, jen abyste rychle selhali, a přáli si mít více motivace s tím, jak se váš nový zvyk potápí.
Nový přístup je brodit se v mělké vodě, pomalu jít hlouběji, dokud se nedostanete na místo, kde si můžete zaplavat, bez ohledu na to, zda jste motivovaní nebo ne.

Zaměřte se na životní styl, ne na změny v životě…

Příliš často jsme posedlí tím dělat životní změny

  • Shození 25 kilo je životní změna, pití 8 sklenic vody za den je nový životní styl.
  • Publikovat svou první knihu je životní změna, napsat každý den email agentovi je nový životní styl.
  • Běhat maraton je životní změna, běhat 3 dny v týdnu je nový životní styl.
  • Vydělávat navíc 20.000 dolarů ročně je životní změna, pracovat 5 hodin týdně navíc na volné noze je nový životní styl.
  • Udělat dřep se 100 kily navíc je životní změna, dřepovat 3x týdně je nový životní styl.
  • Změnit se naráz, je životním změna, osvojit si jeden Mistrovský návyk týdně, je životní styl.

Vidíte ten rozdíl?
Je dobré mít životní cíle, protože poskytují směr, ale mohou vás také přimět naložit si více, než zvládnete. Denní návyky – drobné rutiny, které jsou opakovatelné – jsou tím, co přemění velké sny ve skutečnost.
Autor: James Clear
Originální článek: Proč je tak těžké držet se dobrých návyků?