Reality 1 – Prodej nemovitosti. Sám, nebo s realitní kanceláří?

Tento článek je prvním dílem seriálu, který Vám usnadní prodej nebo koupi nemovitosti.
Chci zde upozornit, na co si dát pozor, jaké kroky nesmíte vynechat, co chtít po svém makléři a čeho se vyvarovat. 
Pracuji osmým rokem v realitách a jsem majitelem realitní kanceláře. Věřím, že přesto (nebo právě proto) budu maximálně nestranný a objektivní. Zároveň děkuji za pochopení, že vzhledem ke svému dlouholetému know-how zde nebudu publikovat detailní návody. Přesto věřím, že tento seriál pro Vás bude mít svoji hodnotu.

První otázkou, kterou si většinou prodávající nemovitosti klade, je, zda celou transakci zvládne sám, nebo si najme realitního makléře či si vezme právníka. Pojďme se podívat na pozitiva a negativa každé varianty:

Prodej svépomocí

+  Minimální náklady na prodej (tyto náklady mohou být i nulové)

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Gratulujeme. Jste skvělí... Děkujeme za čtení příspěvku... 

Registrujte se na webu pro další skvělé dárky... 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

+ Kontrola nad celou transakcí (mám informace a sám vedu jednotlivé kroky)

+ Perfektní znalost stavu nemovitosti a lokality (znám sousedy, infrastrukturu, problémy obce či městské části, budoucí výstavbu v okolí, stav nemovitosti)

 – Potřeba znalosti realitního práva (jaké přesně jsou jednotlivé kroky prodeje, co musí a nesmí být ve smlouvách, jak zabezpečit finanční toky, kdy je smlouva platná či neplatná)

– Časové nároky na prodej (prohlídky zájemců dle jejich časových možností, jednání na úřadech (stavební, katastr, banky, notáři, právníci)

– Absence nestranné osoby při vyjednávání (pokud proti sobě máte kupce, se kterým se ne zrovna dobře jedná, obhájení svých pozic nebo vyjednání určitých kroků může být nemožné)

Prodej s využitím realitního makléře

+ Přenesení potřeby znalosti a odpovědnosti na odborníka v oblasti (zde je však nezbytný výběr kvalitního makléře)

+ Zajištění plného servisu a úspora mého času (vždy požadujte plný servis od A do Z)

– Riziko špatného výběru makléře (špatný výběr makléře nebo realitní kanceláře Vás může stát spoustu peněz)

– Náklady na provizi za zajištění prodeje (dobrý obchodník a tedy i dobrý makléř nepracuje zadarmo)

Využití právníka

+ Znalost realitního práva (Samozřejmě, pokud si najmete právníka na trestní právo, je Vám k ničemu. Realitní právník naproti tomu zná možná rizika.)

+ Pojištění proti škodě (právník je ze zákona pojištěn proti škodě, způsobené klientovi ve – většinou – adekvátní výši)

– Sklon mít za každou cenu pravdu (Sejdou-li se dva právníci, nedej bože každý s jiným výkladem práva, tak se nedohodnou a celá transakce může spadnout.)

Jednostranná orientace (Právník může být nejlepší na světě, ale když proti němu bude stát kupující, vyjedná dobré podmínky a udělá prohlídku nemovitosti?)

Závěrem?

Z tohoto výčtu je vidět, že nic není černobílé. To, co se zdát být plus, může být velkým minusem. Všechno má své ale. Z těchto tří variant je nejslabší volbou najmutí právníka. Právníci jsou odborníci na právo, ponechme jim tedy tuto oblast. Při rozhodování, zda nemovitost budete prodávat sami nebo si vezmete realitního makléře (všimněte si, že nemluvím o realitní kanceláři, ale o realitním makléři), je prvořadým hlediskem skutečnost, zda sami máte realitní znalosti.

Pokud jste obchodník (v jakékoliv oblasti), máte zkušenosti s prodejem realit a není to Vaše první transakce, máte možnost v případě potřeby vzít si právníka a máte-li dostatek času, můžete se do prodeje směle pustit sami.

V opačném případě je čas vybrat toho nejlepšího realitního makléře.