Sebeláska: Není egoismus mít se rád!

Dar, který si můžete věnovat jen vy sami a neznamená to, že jste egoista.

  • Proč mě pořád někdo ponižuje?
  • Proč mě nikdo nemá rád?
  • Proč jsou na mě ve škole zlí?
  • Proč se mi v práci nedaří?
  • Proč mi neustále někdo ubližuje?
  • Proč mě všichni využívají?
  • A proč jsem tak neschopná jim říct, že se mi něco nelíbí?

Proč….? Proč….? Proč….? To jsou samé proč.

Na všechny tyto otázky však existuje jedna společná odpověď – protože se nemáš rád/a a neznáš svou vlastní hodnotu. Pozastavme se třeba hned nad tou otázkou “Proč mě nikdo nemá rád?”.
Každá otázka v sobě skrývá odpověď. Samotná schopnost se na něco zeptat znamená, že o daném tématu již něco víme (protože jsme schopni zformulovat otázku) a snažíme se dozvědět více.
Ten problém se skrývá v tom, že to nejsou druzí lidé, kteří nás nemají rádi, ale v tom, že nám nemůžou dát nic, co si nedáme my sami. Vysvětlím jinak:

Zrcadlení

Lidé, se kterými žijeme, které potkáváme a se kterými se stýkáme, jsou jako zrcadla. Vlastně ne jako, protože oni jsou skutečně zrcadli. Zrcadlíme si to, co vyzařuje ten druhý.
Někdo vás neustále uráží, vyčítá a přitom jste to vy, kdo sám sobě něco vyčítá a neváží si sám sebe. Když se podíváte po svých nejbližších, všimnete si, co vám zrcadlí. Neplatí to jen o vašich chybách, ale i o vašich přednostech.
Někdo se vás snaží podporovat a být vám oporou, znamená to, že i vy takoví jste. Je těžké si to připustit, protože se často bojíme pohlédnout do sebe a hledat chybu v sobě.
Krom procesu zrcadlení ještě fungují další principy. Jedním z těch nejzásadnějších je….

Zákon přitažlivosti

Zákon přitažlivosti je postaven na tom, že přitahujeme to, co je nám podobné a co je na stejné frekvenci jako my. Naše mysl je v tomto úžasná. Všechno, na co myslíme a co říkáme, se nějakým způsobem projeví v naší realitě.
Náš život je takový, jaké jsou naše myšlenky. Když budeme neustále pochybovat, přitáhneme si do života situace a lidi plné pochybností. Když budeme životu důvěřovat, přitáhneme kolem sebe lidi, kteří životu také věří.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Gratulujeme. Jste skvělí... Děkujeme za čtení příspěvku... 

Registrujte se na webu pro další skvělé dárky... 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Co nám v sobě, od druhých získat nemůžu….

Často slýchám, že si dva lidé rozumí díky tomu, že jsou každý jiný. V projevu se to tak možná zdá, ale opak je pravdou, ti lidé mají někde hluboko v sobě něco společného, co je svedlo dohromady.
Může to být láska, společný pracovní záměr nebo cokoliv. Ve vztazích obecně funguje to, že když mě něco chybí, tak ten druhý mi to dát nemůže.

Uvedu příklad:

Cítím se sama a opuštěná. Můj poslední partner ode mě odešel, protože si našel jinou dívku, se kterou se cítí šťastnější. Říká mi, že na něm jeho nová partnerka není tak závislá, nelpí na něm a nepotřebuje, aby s ní byl každou chvíli, kdy si na to vzpomene.
Mně se to samozřejmě nelíbí, necítím, že bych byla špatná partnerka.
Ano, volala jsem mu, když jsem třeba měla pocit, že můj život je na houby a nikdo mě nemá rád.
Sedím tedy u počítače a píšu na seznamku, jsem už skoro rok sama a jsem zoufalá.
Nesvědčí mi, když jsem dlouho sama a neustále potřebuji přítomnost druhého člověka. Teprve v tu chvíli mám pocit, že můj život má smysl a pro někoho něco znamenám.

Kde je chyba v celém tomto smýšlení?

Tady: Tato dívka nikdy nemůže potkat partnera, který by jí neopustil. Zcela jistě lpí na svých partnerech. NEMÁ DOSTATEK SEBEDŮVĚRY A SEBELÁSKY. Sama uvádí, že její život je bez partnera na nic.
A přesně se tu objevuje, že co si nedá ona sama, od druhého nedostane. Žádný kluk s ní nevydrží, protože ona očekává, že zaplní díru v jejím srdci, bude se o ní starat a mít jí rád a bude smyslem jejího života.
Možná bude mít svého partnera i ráda, ale nikdy nebude naplněná a šťastná a její partner dříve nebo později odejde s jinou, aby jí ještě ukázal, že nemá vlastní hodnotu a být s ní nechce. 
Toto je jen příklad, který jsem vybrala, abych vám ukázala, že skutečně nikdo nemůže naplnit prázdné místo v našem srdci. Jestli máme pocit, že ano, nejedná se o opravdovou lásku, protože vztah nebude mít dlouhého trvání. Partnerství založená na tom, že se o mě bude partner starat, hýčkat si mě, dělat vše za mě se nakonec rozpadne na tom, že ho to přestane bavit, protože tu nefunguje zákon rovnováhy.

Zákon rovnováhy

Toto je zákon každého partnerství. Každý vztah (i přátelství, rodinné vztahy) jsou založeny na základním poznatku, že jsou 50:50. Jak nerada slýchám věty: “Miluji tě.” a ona odpoví: “Já tebe víc.”
Je to jeden z největších omylů, na které narážíme. Každý máme tu svou půlku vztahu a tu se snažíme naplnit. Pro fungující partnerství je potřeba, aby každý naplnil tu svou. Pokud se vám partner nevěnuje tak často, jak byste si přáli, nemůžete vzít 10% z jeho části a naplnit to svou iniciativou. Prostě to nejde.
Buď vstupujeme do vztahu oba naplno s vědomím, že se snažíme ho budovat, nebo se dostaneme do nerovnováhy a dříve nebo později vztah skončí. Fungující vztah už v této podobě není jen o lásce, ale i o schopnosti partnerů naplnit celý vztah nějakým vlastním přínosem.
Sebeláska – základ každého vztahu
Pro každý vztah a interakce, ke které mezi lidmi dochází, je jeden společný základ. Je to sebeláska a uvědomění si vlastní hodnoty. Jestliže nemáme rádi sami sebe, ani druzí nás nebudou mít opravdu rádi. Možná ze začátku naplní nějaké prázdné místečko, nicméně později se stejně projeví to, že vy si nevážíte sami sebe.
Mít se rád totiž neznamená egoismus.
Znamená to, že víte o své hodnotě a nenecháte druhé, aby po vás šlapali. Egoismus znamená povyšovat se nad druhé, snažit se být nejlepší, nikoliv však, že se nemáme mít rádi. Naopak, mít se rád je krásný dáreček, který si můžete věnovat na celý život a budete s ním spokojeni ve všech ohledech a v každé situaci.
 
Takže vám moc prosím.
Udělejte všechno proto, abyste se měli rádi. Je to to nejlepší, co si můžete dát.
A stačí k tomu třeba si každé ráno stoupnout před zrcadlo a říct si: “Mám se rád/a.” Ze začátku možná budete mít pocit, že je to jen vtip. Později si však všimnete, že je to lepší a vy si věříte víc a víc.
Petra Havlíková
FB: Petra Havlíková – Terapie Dech života