Síla naslouchání

Jak dobře nasloucháte lidem ve Vašem okolí?

Pro mnoho z nás, včetně mě, může být naslouchání ostatních chvílemi náročné. Často jsme zaneprázdněni, soustředíme se pouze na sebe a na to, co chceme říct. Hodnotíme osobu, které nasloucháme, a obsah toho, co nám sděluje. Přitom jsme rozptylováni všemi ostatní povinnostmi, které bychom měli dělat, místo toho, abychom museli někoho v dané situaci poslouchat. Není to jediná překážka, která se nám staví do cesty, a přesto je úžasné, kolik toho slyšíme.

Nicméně, naslouchání není pouze důležité hledisko komunikace – může nám pomoci vytvářet i ničit naše vztahy. Naše schopnost uvědomění, reagování a duševní pomoc druhým, je založena na schopnosti otevřeně naslouchat ostatním způsobem, který je duševně nabíjí.

3 praktické rady

Zde jsou 3 důležité věci, které bychom měli dělat, aby naše naslouchání ostatním bylo efektivnější:

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Gratulujeme. Jste skvělí... Děkujeme za čtení příspěvku... 

Registrujte se na webu pro další skvělé dárky... 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

uspech_200

Buďte duchem přítomni – Věnujte osobě, se kterou mluvíte, maximální pozornost (přestaňte sledovat televizi, chatovat nebo dělat cokoliv jiného). Dělání více věcí v jeden moment opravdu nefunguje, pokud chcete naslouchat ostatním. Jestliže jsme duchem přítomni, jsme momentálně schopni slyšet vše, co nám tahle osoba říká, získat informace a zpracovat je tak, aby se ta osoba cítila vyslechnuta a pochopena.

Vytvořte si citové propojení – Jakmile jsme jednou přítomni a slyšíme, co nám ostatní říkají, máme schopnost tzv. vžít se do jejich kůže. Toto nám pomáhá pochopit přesný význam, rozumět tomu odkud přichází a co chtějí. Pokud cítíme s touto osobou, je to mnohem snazší vyřešit daný konflikt, porozumět jim nebo najít cestu, jak jim pomoct.

Naslouchejte povzbuzujícím způsobem – Věnujte pozornost názoru, který máte o takové osobě nebo tomu, co vám sdělují. Pokud je váš názor pozitivní, je to pouze dobře. A pokud ne, zkuste se zamyslet, jestli pro to můžete něco udělat – vylepšit (třeba tím, že si uvědomíte dobrých vlastností této osoby). Není to o tom, muset souhlasit s každým (snažit se mít rád každého). Je to o převzetí odpovědnosti za naše rozhodnutí a uvědomění si našich názorů, podle toho, co slyšíme a jakým způsobem. Je obtížné mít povzbuzující, respektive pozitivní konverzaci s někým, na koho máme negativní názor. Může to stát určité úsilí, než si všimneme toho dobrého na druhé osobě, i skrz to jaké problémy s ní máme. Ale pokud se zavážeme k snaze utvářet bezproblémovou komunikaci a spokojené vztahy, dokážeme vyhodnotit své názory a dělat vše abychom se dostali přes to negativní, poté budeme schopni naslouchat ostatním způsobem, který je povzbudí či motivuje.

Pokud jsme schopni na sobě zapracovat, pomůže nám to lépe naslouchat (uklidnit se, být pozorní, duchem přítomni, v kontaktu s lidmi, upřímní, spravedlivě soudit druhé) a můžeme tím vytvořit důkladnější a hlubší vztahy s ostatními lidmi.

Dnešní doba

V uspěchané a odsuzující dnešní době, je schopnost opravdu naslouchat druhým vzácná, a je to požehnání pro všechny kolem vás. Není to vždy lehké, zabere to nějakou dobu zkoušení a pokory. Je to probíhající fenomén okamžik za okamžikem.

Každopádně, naslouchání ostatním nám dokáže pomoci zlepšit mnoho věcí v našem životě:

  • zlepšit komunikaci
  • řešení konfliktů
  • prohloubit vztahy s ostatními
  • dosáhnout lepšího uznání
  • snadnější pochopení druhých
  • lepší učení nových věcí
  • hlubší povědomí

Užijte si, až to budete zkoušet. Schválně zkuste dnes a po zbytek tohoto týdne vložit do poslouchání lidí o trochu více energie, než obvykle. Vsadím se, že budou nadšeni a Vy budete překvapeni, co se stane.