Ten správný relax… JAK začít správně Relaxovat?

Umíte si udělat Relax? Umíte relaxovat? A čas od času také vypnout?

Jak dlouhý je ten čas, na který se “odpojíte” od přívalu povinností a myšlenek?

A jak dlouhé jsou mezery mezi těmito okamžiky? A čím ony chvíle odpočinku vyplňujete?

Kdysi jsem napsala článek, ve kterém jsem se ptala, Co může být na tom islámu dobrého? 
V islámských zemích jsem přes dva roky studijně žila a zažila plusy i mínusy tohoto náboženství. V článku jsem si vzpomněla na 5 denních modliteb, což je pro muslimy jedna z povinností.

A také jsem si vzpomněla na jedno své náročnější období před dvěma lety, kdy jsem se pravidelnými čchi kungovými praxemi přes den udržovala v jakési “hladince“.

Tenkrát jsem pochopila, jak velký význam pravidelný častý relax pro člověka má. Obzvlášť pokud je v permanentním stresu. Ať tomu relaxu říkáme modlitba nebo pauza…
Jak jsem tenkrát v článku psala:

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Gratulujeme. Jste skvělí... Děkujeme za čtení příspěvku... 

Registrujte se na webu pro další skvělé dárky... 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

“dřív než se ten frmol a shon a stres a to všechno rozjede do vyšších obrátek, není tak těžké se srovnat”

Správný relax tedy musí být pravidelný

Říká se, že rituály pomáhají mozku lépe fungovat. Automatizace je vhodná nejen pro stroje a ještě to neznamená, že se z nás stává stroj.
Pokud automatizace vede k tomu, že se naše pozornost zaměří na něco jiného než na správné vykonávání dané činnosti, můžeme zjistit, že náš ego-autopilot přepne na jiný druh autopilota.
Zažili jste někdy ten pocit, kdy při čchi kungových pohybech vede Vaše pohyby vede a udržuje je sama čchi?
Tj. vlastní energie? Kdy jde všechno tak nějak samo a lehce? Bez úsilí? O takovém autopilotovi mluvím.
Pokud zautomatizujeme pravidelné “odpojení” (nebo “napojení“?), nemusíme se do toho nutit. Jak se říká – stačí nějaký spouštěč a rituál se rozběhne sám. Z volání muezzina je modlitba. Ze zamávání na taxík je najednou hodina v posilovně…

Správný relax by měl být dostatečně častý

5 x denně  modlitba v pravidelné době je prostě bomba. Dřív než se stačíte vyšťavit, nabijete se.
Nemusí to být samozřejmě zrovna islámská modlitba. Může to být jakékoliv odpoutání od vnějšího stresu.

Jakákoliv modlitba. Meditace. Nebo si jít prostě zacvičit. Nebo kafe. Cigareta. Zabrousit na Facebooku, přečíst si nepracovní e-maily, podívat se na virální video. Pozor – nemluvím teď o prospěšnosti náplně relaxu, ale o jeho četnosti…

Pracovat celý den a večer sebou prásknout k televizi nelze považovat za dostatečně častý relax…

Správný relax by měl mít také nějakou “bohulibou” náplň

Odpusťte mi ten religiózní nádech, ale jak jinak vyjádřit, že ne každý způsob relaxace je úplně “košer“? Že Vám opravdu přinese odpočinek? Opravdové uvolnění?
Takový večer strávený na diskotéce (do rána) to opravdu nebude.
O tom, že by něco takového v častých pravidelných dávkách prospívalo nelze jistě hovořit. O alkoholu, drogách, nedostatku spánku, nebo cigaretách také ne.
Televize může být dobrý relax.
Ale některé pořady v televizi v nás probudí spíš napětí a strach. Ne ten kingovský strach, který nám umožňuje prožít si své stíny, ale ten, který naše nitro ještě víc zastíní.
Totéž platí o všech těch filmech, na které chodíme do kina nebo je stahujeme z internetu. A co se týká přátel – někteří přátelé z nás energii spíš vysají než bychom vedle nich nalezli radost, kterou bychom pak mohli sdílet dál.

Naplňuje Vás ten Váš relax radostí?

Poradím Vám jednu věc – nic náročného.
Jen pozorujte. A zapisujte si čím vším trávíte svůj volný čas. A kolik času daným aktivitám věnujete. A jak moc se po nich OPRAVDU cítíte odpočatí a plní radosti?
A pak si s tím seznamem pohrajte. Něco vynechejte, něco přidejte, něco změňte. Naplánujte si pravidelné chvilky na odpočinek.
A udělejte si z nich rituál. Nejste přece stroje, abyste jednali podle programu. Ale jste lidé, kteří si hrají a odpočívají…
A ještě jedna důležitá věc:

Dává Vám ten Váš pravidelný relax možnost nahlédnout do sebe a do symboliky života, který žijete? Do jeho různých poselství?

Život je totiž hravý a kouzelný. Stačí otevřít oči a naučit se číst v jazyce, kterým s námi promlouvá. Je to jazyk jako každý jiný. Má své symboly. A vypráví jimi příběhy, podobenství. Učí jimi, radí jimi, varuje jimi a těší nás jimi.
A my si můžeme vybrat – buď budeme jako analfabet listovat stránkami Jeho knih a občas se jen zarazíme u jednotlivých obrazů. Pobaveně. Nebo vyděšeně. Nebo se v té knize postupně naučíme číst. Trpělivě.
Protože žádný cizí jazyk se nikdy nikdo nenaučil ze dne na den. Obzvlášť když k němu nemáme ani učebnici ani slovník a vydáváme se v té chvíli vlastně na cestu takového Champolliona, který luštil hieroglyfy.
O symbolice života vyšel na webu Probuzení článek Symbolika života.
A v něm i možnost přečíst si elektronický časopis – Aves. Takový ebook, který ale bude vycházet pravidelně každý měsíc.
A který Vám právě krůček za krůčkem může ukázat, jak se takový život “čte” a inspirovat Vás.

Pravidelný relax nad knížkou nebo časopisem

No znáte něco lepšího? Podle ankety ve škole mé dcery pravidelně čtou vysoká procenta žen, mužů i dětí různých věkových skupin. Něco na tom čtení tedy asi bude 🙂
Ve škole nakonec děti na vrátnici umístily malou knihovničku pro rodiče, které zde čekají na děti (a pro děti, které zde čekají na rodiče). Já jsem pro Vás pro změnu umístila na web elektronický časopis…

Relax nad ezinem má také něco do sebe

Je to pro Vás příležitost si jednou měsíčně najít čas sami pro sebe. Přečíst si něco lehkého (žádná filozofická pojednání, žádné teorie), co Vám možná vyloudí na rtech i nějaký ten úsměv. Ale co se nepohybuje jen na povrchu.
Nabídne Vám jiný úhel pohledu na život. Na to, jakým způsobem je možné dešifrovat jeho poselství a vnímat jeho kouzlo. Jistě brzy rozluštíte ten svůj jazyk, kterým s Vámi život promlouvá.
Pokud byste rádi nejdříve zjistili, jak to v praxi vypadá, stáhněte si lednové vydání Magazínu Aves, udělejte si pohodu a začtěte se.
 A pokud se Vám magazín zalíbí, můžete se přihlásit k jeho pravidelnému odběru. Návod najdete přímo v Magazínu Aves.
Další vydání totiž budou jen pro ty, kteří o něj projeví zájem.
Tématem lednového magazínu je dětství a jeho symbolika. Budete mít možnost nahlédnout do světa “za zrcadlem” a vnímat, jaká poselství může přinášet. A možná se inspirujete.
V závěrečné kapitole ostatně najdete pár návodných otázek, které Vám mohou pomoci pár pozitivních poselství toho Vašeho dětství objevit…
Stačí kliknout na Magazín Aves – Leden 2016 a PDF soubor si stáhnout.
Přeji příjemný relax!