Můj tatínek ze své zkušenosti moc dobře ví, že do benzínové nádrže od sekačky by neměl svítit plynovým zapalovačem. Věřím, že tenhle zážitek se mu vryl opravdu hluboko. A nejen pro něj je to zajisté dobře.
“Je to dobrá zkušenost…” Taky už jste si tuhle větu řekli? Věřím, že ano.
Ale co to ta zkušenost je a proč jí každý přikládá takový význam?
Zkušenost je způsob učení. Je to zážitek, který má pro nás takovou emoční hodnotu, že si ho zapamatujeme, vyhodnotíme a uděláme závěr. Když položím ruku na rozpálenou plotýnku – pálí to. To je jistě dobrá zkušenost a nejspíš se během našeho života nijak zvlášť nezmění.
Ani ve škole či v práci se bez zkušeností neobejdeme. A čím hlubší prožitek při ní máme, tím déle si jí pamatujeme. Je to ale pro nás dobře…?
Místo a čas jsou důležité
Velmi záleží na tom, v jakém místě a čase – za jakých okolností – naše zkušenost vznikne. Velkou roli hraje i náš věk, hodnoty, způsob vnímání světa, současná situace a nálada, přátelé a jiné vztahy. To všechno vytvoří na konkrétním místě v kritický okamžik zkušenost, kterou přijmeme bez váhání za správnou.
Zamyslete se znovu nad všemi faktory, které vytváří Vaši zkušenost. Zjistíte, že všechny jsou proměnné. A neměli bychom ani zapomenout na možnost, že situaci a závěr vyhodnotíme špatně.
V případě svícení zapalovačem do benzínové nádrže si můj tatínek správně vytvořil zkušenost, že by neměl používat otevřený plamen. Mohl se však také mylně domnívat, že nemá svítit jen zapalovačem, a tudíž mohl zkusit příště sirky. Nebo mohl zkušenost vyhodnotit, že světlo je to, co způsobí explozi. Následkem toho by mohl být doživotní strach ze svícení. Samozřejmě je to člověk rozumný, a tak si udělal správný závěr.
Děláme správné závěry?
Záměrně používám tento extrémní a absurdní příklad. Je totiž velmi snadné udělat mylný závěr, aniž bychom si ho byli vědomi. Důsledky pak mohou být mnohem horší, než absurdní. V tu chvíli se stane naše zkušenost překážkou.
Je pravda, že se ze zkušenosti učíme důkladně,
ale doba učení pohltí celá léta, a tak je hodnota
poučení, které z ní plyne, tím nižší, čím delší doby
je k získání těchto vzácných znalostí zapotřebí.
Nakonec přijdou vniveč, protože člověk zemře.
Krom toho je to se zkušeností jako s módou;
skutek, který dnes vedl k úspěchu, bude zítra
nerozumný a neproveditelný.
(Og Mandino – Největší obchodník na světě)
Ze stále se opakujících zkušeností se tak stane zvyk a ze zvyku pravidelnost. Díky tomu nemusíme denně činit nové a nové poznání, že se na silnici jezdí vpravo, či že nemám sahat na již zmíněnou rozžhavenou plotýnku. Díky tomu však často upadáme do stereotypu.
Všechny zkušenosti hodíme do jednoho pytle s nápisem “VYZKOUŠENO“ a dále je nezkoumáme. Stárneme, měníme svůj pohled na svět, své hodnoty a názory, ale používáme stále stejné (=známé) zkušenosti. A pak se divíme, že náš život není takový, jaký bychom si přáli. Nedaří se nám dosahovat svých cílů, nenacházíme ty pravé vztahy.
Děláme to samé a čekáme jiné výsledky. Odpíráme si možnost nového a svěžího rozhodnutí. Bráníme si vytvořit si novou a hodnotnější zkušenost. Uzavíráme si tak všechny ostatní možnosti.
Využívejte zkušeností ke svému prospěchu
Až budete příště stát před nějakou volbou a budete chtít zareagovat dle svých zkušeností. Zkuste se na chvíli zamyslet. A zvažte, zda byste se tentokrát nechtěli rozhodnout jinak. Rozhodněte se vědomě, ne na základě zvyku.
Možná si tím otevřete cestu k tomu, po čem v životě opravdu toužíte.
Možná to totiž přijde cestou, kterou byste (podle svých zkušeností) vůbec nečekali.
Rozšiřte Informace sdílené v článku: Zanechte Komentář...