Úloha informací ve světě financí

Bez vzdělání v oblasti financí nemohou lidé proměnit informace v užitečné poznání. Bez finanční gramotnosti mají lidé finanční problémy. Vyhledávají nenáročné prostředí a nenáročné odpovědi. Jsou to lidé, kteří se nechají postrkovat, platí příliš vysoké daně, tvrdě pracují a žijí pod svou úroveň. Jsou třeba chytří, hodní a vzdělaní, ale bez rozvíjení finančních schopností mají finanční problémy.

Bez finanční gramotnosti jsou například schopni koupit dům a myslet si, že jejich dům je aktivum. Finanční inteligence umožňuje kontrolovat příjmy, výdaje, dluhy a konečnou hodnotu investic, čímž vzniká i kontrola nad vlastním finančním osudem. Je několik typů finanční inteligence:

  • Jak vydělat víc peněz
  • Jak chránit své peníze
  • Jak zvládat rozpočet
  • Jak investovat peníze
  • Jak zvýšit informovanost o financích.

Integrita všech pěti typů je nezbytným předpokladem, chce-li člověk zbohatnout a předat bohatství dalším generacím.

Je-li člověk mimo finanční integritu – což se projevuje příliš velkými dluhy, špatným rozpočtem, utrácením větší sumy peněz, než jakou vydělá, zabavením majetku a bankroty, pak jej nečeká lehký život.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Gratulujeme. Jste skvělí... Děkujeme za čtení příspěvku... 

Registrujte se na webu pro další skvělé dárky... 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Peníze z nikoho boháče neudělají. Všichni známe lidi, kteří chodí denně do práce, pracují pro peníze, vydělávají víc peněz, ale bohatí nejsou. Je ironií, že mnozí se s každým vydělaným platebním prostředkem, dostávají více do dluhů. Všichni jsme slyšeli příběhy o výhercích loterií, z nichž byli v jednom okamžiku milionáři a vzápětí zase chudí. A taky známe příběhy o nemovitostech, které byly zabaveny pro nesplacený hypoteční dluh. Takové nemovitosti majiteli nepřinesly bohatství a pocit finanční jistoty, ale místo toho ho připravily o domov a dohnaly do chudobince. Mnozí z nás znají lidi, kteří přišli o peníze během investování na burze.

Samotné peníze finanční problémy nevyřeší. Proto se problémy s penězi v případě chudých lidí nevyřeší tím, že dostanou peníze. Usilovná práce finanční problémy neřeší. Svět je plný tvrdě pracujících lidí, kteří nedostávají odpovídající plat, tvrdě pracujících lidí, kteří vydělávají peníze, a přesto vězí v dluzích, a tak musejí ještě víc pracovat, aby měli víc peněz. Zaměstnání neřeší finanční problémy.

Informace o aktivu dělá člověka bohatého nebo chudého. Bohatství člověku nepřinesou nemovitosti, podílové fondy, obchodování nebo peníze. Bohatým se člověk stane díky informacím, znalostem, chytrosti a vlastní šikovnosti. Miliardy lidí investují své těžce vydělané peníze do takových aktiv, jako jsou akcie a nemovitosti, ale neinvestují téměř nic do informací. A proto je jejich finanční skóre stále téměř stejné. Jedním z důvodů, proč má spousta lidí finanční problémy, je fakt, že dál postupují podle starých peněžních pravidel říkajících, ať tvrdě pracují, ukládají peníze, zbaví se dluhů, žijí skromně a investují do dobře diverzifikovaného portfolia otevřených podílových fondů. Zlato, burza, nemovitosti, pilná práce nebo peníze vám totiž bohatství nepřinesou – bohatství vám přinese to, co víte o zlatě, burze, nemovitostech, pilné práci a penězích.

Finanční problémy řeší finanční inteligence. Finanční inteligence je ta část naší celkové inteligence, jakou využíváme při řešení finančních problémů. Není-li však finanční inteligence vyvinuta natolik, abychom své problémy uměli řešit, trvají problémy dále. Existují např. miliony lidí, kteří nemají dost peněz, aby si mohli spořit na důchod. Pokud ten problém nevyřeší, bude se zhoršovat, protože budou stárnout a potřebovat víc peněz na lékařskou péči. Ať se nám to líbí, nebo ne, peníze ovlivňují způsob a kvalitu života – přinášejí pohodlí a rozhodování bez zbytečných starostí. Chcete-li zvýšit svou finanční inteligenci, musíte být schopni řešit problémy. Pokud své finanční problémy nevyřešíte, nebudete nikdy bohatí. A navíc čím déle budou problémy trvat, tím budete chudší.  Důležité je řešit problémy a chápat dominový efekt, k němuž dojde, pokud se problémy neřeší.  Mnozí lidé své finanční problémy neřeší ve chvíli, kdy jsou malé. Místo aby řešili problémy, zhoršují situaci tím, že je ignorují nebo neřeší jejich kořeny. Například je hodně těch, kteří při nedostatku peněz použijí kreditní kartu (úvěr), aby schodek nějak zakryli. Brzy se jim začnou hromadit účty a věřitelé je pronásledují kvůli splátkám. Aby ten problém vyřešili, berou si půjčku a ručí svým domem, aby splatili předchozí dluh. Problém je v tom, že kreditky (úvěry) používají dále. A pak mají na krku další hypoteční platby a ještě více úvěrů.

Vzdělávací systém neposkytuje obyvatelům znalosti z oblasti financí, jaké jsou potřebné k úspěšnému investování. Kdyby se ve školách učilo o penězích, děti by se učily, že mají mít vyvážený stav svých financí, vybrat si několik podílových fondů a platit účty včas – i takové znalosti by zcela stačily ke zvládání finančních problémů, kterým čelíme. Většina lidí si navíc neuvědomuje, že peněžní pravidla se změnil, takže pokud ukládají úspory, tratí na tom.

Střední třída řeší své finanční problémy tak, že se je snaží „přechytračit“. Lidé ze střední třídy vydávají peníze na školy, aby si pak mohli sehnat dobré místo. Většinou jsou dost chytří, aby vydělali peníze a vybudovali si pevnou zeď, nárazovou zónu mezi sebou a svými finančními problémy. Koupí si dům, dojíždí do práce, jsou spolehliví, stoupají po pracovním žebříčku a šetří si na důchod kupováním akcií, obligací a podílových fondů. V padesáti letech mnoho lidí ze střední třídy zjistí, že se stali zajatci vlastní práce. Jako zaměstnanci jsou vysoce hodnocení. Mají zkušenosti, vydělávají dost peněz a mají pracovní jistotu. A přesto tuší, že jsou finančně v pasti, ale chybí jim finanční inteligence, aby ze svého pracovního vězení dokázali utéct. Mají vyhlídku, že budou muset přežít dalších patnáct let, a pak v šedesáti pěti odejdou do důchodu a začnou žít, samozřejmě co nejúsporněji.

Mnozí lidé pracují pro bohaté lidi a řeší jejich finanční problémy (účetní, právníci, obchodníci, údržbáři apod.). Tihle lidé přijdou domů a potýkají se s mnoha problémy, mezi něž patří i peníze. Bohužel tito lidé, i když jsou schopni a ochotni zvládat finanční problémy jiných lidí často nezvládají vlastní finanční problémy. Mnozí lidé doufají, že vláda jejich finanční problémy vyřeší. Nevím, jak by mohla vláda vyřešit jejich problémy, nedokáže-li vyřešit vlastní finanční problémy.

Jedním z důvodů, proč má tolik lidí problémy s investováním svých peněz, je fakt, že jsou vedeni, aby svěřovali své peníze tzv. odborníkům. Své peníze svěřují těmto finančním expertům proto, že se nedokážou učit a tím zvyšovat svou finanční inteligenci. Mnozí finanční poradci doporučují investovat do dlouhodobých investic. Většina z nich to ve skutečnosti myslí tak, že máte peníze předat jim, aby měli dlouhodobé provize. Na této radě je problematické, že se tak naučíte příliš málo. Jestliže s vašimi penězi manipuluje někdo jiný a „řeší“ vaše problémy, nemůžete rozvíjet svou finanční inteligenci. A navíc ještě za to těm lidem dáváte odměnu – své peníze. Jedním z přínosů rozhodnutí věnovat se vzdělávání v oblasti financí je fakt, že po určité době budete schopni lépe chápat mnohem složitější finanční informace, stejně jako jsou matematici po letech procvičování matematických problémů schopni vyřešit složité rovnice.  

Dnes mnoho lidí nepřežije, protože nevědí nic o penězích. Žijeme v informačním věku. I ve velmi odlehlých koutech světa můžeme vidět mladé lidi posílající textové zprávy, zatímco jedou na oslovi. Informace jsou nejdůležitějším aktivem tohoto věku. V předchozích dobách vlastnili bohatí lidé továrny, dobytčí farmy, doly na zlato, ropné vrty nebo mrakodrapy. Nyní můžeme zbohatnout jen díky informací. Špatné nebo mylné informace jsou pasivem. Jedním z důvodů, proč tolik lidí má finanční problémy, je fakt, že mají zastaralé, neobjektivní, zavádějící či mylné informace, ovládající jejich mozek. Mnozí lidé, kteří mají problém, se do té situace dostali právě proto, že využívají informace z doby průmyslového věku. Příkladem je informace: získejte dobře placenou práci, diverzifikujte, splaťte své dluhu. Dobrou zprávou je, že informací je spousta a jsou zdarma. Špatné na tom je, že informací je spousta a jsou zdarma. Je třeba proto informace třídit dle určitých charakteristik. Jedním z kritérií je čas. Je velmi důležité posuzovat informace z hlediska jejich aktuálnosti. Dalším kritériem je důvěryhodnost. Je třeba mít informace z důvěryhodných a spolehlivých zdrojů. Rovněž je nezbytné se naučit informace třídit a porovnávat.  Samozřejmě, že je třeba si dávat pozor na klamné informace. Je třeba rozlišovat mezi fakty a názory. Názorem může být, např. když někdo prohlásí, že hodnota podílu společnosti půjde nahoru. Je to názor, protože se týká události, která se stane v budoucnosti.

Prostě bez vzdělání v oblasti financí nemohou lidé proměnit informace v užitečné poznání.