Velikonoce – svátky jara, nebo vzkříšení Krista ?

                  Když jsem byla malá, Velikonoce u nás byly ve znamení oslav, radosti a setkání s rodinou a přáteli. Celé velikonoční období se neslo v duchu lásky, vděčnosti a nových  začátků –  zrození  něčeho nového. Velikonoce u nás jsou svátky jara.

Zelený čtvrtek:

Jedlo se jen to, co vyrostlo, co nám nadělila matka Země  a hlavně to, co bylo zelené.  Kopřivová polévka a kopřivový salát, špenát s těstovinami,  brokolice a brambory…..  Za každou rostlinku se přírodě poděkovalo  a věřilo se v dobrou sklizeň a hojnost i tento rok.

Velký pátek:

Den bez masa, většinou ve znamení luštěnin. Uctívalo se vše živé, každý tvor. Vše, co  „mělo oči“ se zahrnovalo láskou a vděčností.

Bílá sobota:

Příprava na Velkou noc, Velikonoční  neděli  a pondělí. Barvení vajíček, dodělávání velikonoční výzdoby, pletení pomlázky, pečení beránka a mazance…..  A uctívání života i smrti. Chodilo se posvítit na hřbitov a ozdobit hroby,  a všem zemřelým se ještě večer zapálila svíčka doma.

Velká noc :

Zapálení svíček mrtvým, vzpomínky, poděkování za prožité chvíle. Láska a vděčnost za minulost.  Uvědomění si všeho krásného, co bylo, co jsme měli možnost prožít.

Velikonoční neděle:

Oslavy, setkání s rodinou a přáteli ze vzdálenějších končin. Rozdávání symbolických dárků z lásky a koledy pro ty, kteří nemohou přijít na pomlázku v pondělí.

Velikonoční pondělí:

Ráno brzo vstávat, sbalit košíček a pomlázku a vyrazit na koledu.

U mého syna se před „klasickou“  koledou ještě hledala hodovačka od Velikonočního zajíčka.

Kolem poledního se chodilo domů s výslužkou.  Udělala se vajíčková pomazánka, vajíčkový salát, vyndalo se veškeré jídlo…. A užívalo se hojnosti. Všichni jsme se radovali z darů, ze života, z příchodu jara a plánovali si nádherný léto.

Moje Velikonoční symboly:

 

Velikonoce – symbol lásky a probuzení, vznik  „nového“  života, rozpuku, nových šancí, zrození, příval síly, spojení s přírodou,  slunce, radost, koloběh života, cykly…

Beránek – život, volnost, přežití – víra v život

Vajíčko – zrození nového, začátek, nová šance, naděje

Zajíc – hojnost, překvapení

Pomlázka – probuzení k  akci a k životu

Kočičky – spojení s přírodou, život

Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný…….

 

                  Velikonoce jsou symbolem lásky, radosti  a  probouzející  se přírody.  Je to čas nových začátků. Objevení síly v sobě.  Nový cyklus.  Nový start. Uvědomění si minulosti a budoucnosti,  ale čas žití v přítomnosti. Je čas žít právě teď !!!!  A prožívat každý okamžik.  A být vděčný za to, že jsem.

                  Tohle bych chtěla jednou předat mým vnoučatům….

 

Rozšiřte Informace sdílené v článku: Zanechte Komentář...

Napsat komentář